Přírodní památka Strašínská jeskyně.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Strašínská jeskyně je součástí sušicko – horažďovických vápenců. Přírodní památkou byla vyhlášena v roce 1967 a v posledních letech byla i zpřístupněna. Východně od jeskyně prochází silnice č. 171 od Sušice do Strašína. Širokým mělkým údolím protékají Nezdický a Zuklínský potok. Jejich soutok je několik set metrů od jeskyně severním směrem. Přímo kolem jeskyně teče potůček od Strašína. Obec Strašín se nachází necelý kilometr na jihovýchod. Jeskyně je ukryta pod návrším, na kterém roste smíšený lesík. Kolem je i několik vápencových skalek, které byly odkryty při těžbě vápence. V roce 1936 se jeskyně dokonce stala dolem. Z jeskynních sedimentů se těžil limonit, který byl dodáván do hutí a využíval se i v keramickém průmyslu. Těžba byla ještě v roce 1936 ukončena.
Za čím jedeme?
Ke vstupu do jeskynních prostor je nutné sestoupit po svahu k železné mříži. Ta je umístěná ve vstupu, který je široký kolem 6 metrů a vysoký 1,6 metrů. Hned za vchodem je hlavní prostor jeskyně. Tento prostor měří 26 metrů na délku, je široký 12 metrů a v některých místech je jeho výška kolem 3 metrů. Je nutné dodat, že vše je na dosti prudkém a klouzavém svahu. Z tohoto jeskynního sálu lze prolézt na východní straně do chodbiček, které mají celkovou délku okolo 80 metrů. Je nutné se jimi proplazit a narovnat se v některé ze síněk, které jsou součástí tohoto labyrintu. Na opačné straně je dosti široká, asi 60 metrů dlouhá chodba. V nejhlubší části jeskyně je jezírko s průzračnou vodou a za ním by mělo být ještě jedno další. K tomu se ale dostat není možné. Celková délka všech prostor je okolo 200 metrů. Každá jeskyně má svou pozoruhodnost, tady jí jsou poměrně velké mísovité prohlubně ve stropu. Je to v podstatě koroze, kterou způsobuje kondenzovaná voda. Tento proces probíhá v jeskyni i v současnosti. Raritou jsou kořenové stalagmity, které připomínají kaktus. Další jsou ve stadiu kořínků, ale kvůli vysokému stropu dále neporostou.
Při návštěvě jeskyně jsme měli štěstí na vynikajícího průvodce. Mladý muž a jeho výborné znalosti, to byla velká třešnička na dortu. Kromě již popsaného jsme mohli obdivovat kapičky vody, které se třpytily na vláscích plísní. Samostatnou kapitolou byl pohyb v jeskyni. Vstup je pouze na vlastní nebezpečí a jedinou pomůckou je natažené lano na nejprudším svahu. Dosti to klouže a samozřejmě, že si člověk sáhne i na zem. A ta barví dokonale a velmi dobře na rukách drží. V jeskyni je poměrně chladno a v současných vedrech to bylo příjemné osvěžení. Zajímavé a hezké je i okolí jeskyně. Směrem k západu je vidět Sedlo ( 902 m.n.m.) ve Svatoborské vrchovině, na jehož vrcholu je rozhledna. Na jihu se nad údolím zvedá vysoký hřeben Javornické hornatiny a v okolí jeskyně je i zajímavá květena. Z těch v současné době kvetoucích lze jmenovat mateřídoušku, devaterník, třezalku, chrastavec a mnohé další. Jak jeskyně tak i její okolí jistě uspokojí i náročnějšího turistu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst a napít se v době prázdnin dá v okolních obcích anebo v přibližně 15 kilometrů vzdálené Sušici. To platí i o ubytování.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Mám – li být upřímný, byl to jeden z vydařených výletů letošního léta. Jeskyně je i přes menší velikost skvělá a nám se tady moc líbilo. Jedná se také o největší jeskyni Šumavského podhůří.
Ostatní informace
Vstupné do jeskyně je 40,- Kč. Děti od šesti let polovic a ti mladší to mají zadarmo. Provádí se jen do 6.8.2017 v době od 10.00 do 15.00 hod. Po tomto datu je ale možné domluvit si návštěvu na obecním úřadě ve Strašíně. V jeskyni je poměrně chladno a lehká bunda se hodí. Prohlídka trvala něco přes hodinu. Parkovat se dá v blízkém okolí jeskyně. Horší je to s fotografováním, jeskyně není osvětlená a svítí se baterkami. Doporučit lze i procházku po okolí. V zimě se do prostor jeskyně stěhují netopýři.