Plavba po Skadarském jezeře
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Pokud nejste typ ležícího plážového rekreanta, rádi cestujete a poznáváte, potom je pro vás projížďka motorovou lodí po Skadarském jezeře dobrým tipem na výlet na vaší dovolené v Černé Hoře. Jezero není od pobřeží příliš daleko, je dostupné prakticky ze všech černohorských přímořských destinací.
My jsme přijeli po silnici od Budvy do Virpazaru, který leží na břehu jezera a vyplouvají odtud motorové lodě na vyhlídkové okruhy. V malém přístavu jsme byli sami, a tak jsme si o brzkém vyplutí nedělali velké iluze. Objevil se však chlapík (majitel lodi), který nás oslovil. Černohorci jsou zvyklí smlouvat, a tak jsme počáteční cenu stlačili na 25 euro za celou loď na jeden a půl hodiny plavby. Chlápek odešel s tím, že si musí nechat cenu ještě schválit kapitánem. Do deseti minut byl zpět, tvářil se spokojeně a sdělil nám, že kapitán s cenou souhlasí, že můžeme vyplout. Převzal smluvený obnos a společně s malým klučinou, kterého s sebou přivedl, začal odmotávat lana. Usazeni jsme očekávali vyplutí lodi a nové zážitky. Tak se i stalo. Jen jsme trochu znejistěli, když jsme seznali, že za kormidlem je onen klučina a chlapík, se kterým jsme jednali, nám mává ze vzdalujícího se břehu. Klučina nám o sobě řekl, že je kapitán, jmenuje se Štefan a je mu devět let. Ovládal ovšem loď bravurně, a tak jsme se z prvotního mírného šoku rychle zotavili.
Malý Štefan nám z lodi ukázal zajímavá místa. Nejprve jsme z Virpazaru vypluli ústím říčky zarostlým lekníny. Brzy jsme však již pluli po Skadarském jezeře kolem vrchu Obida, ostrova a zříceniny Grmožur a vysídleného kamenného sela (vesnice) Pristan. Otáčeli jsme se poblíž albánské hranice a pluli zpět.
Po vystoupení z lodi jsme se Štefanem - malým velkým kapitánem rozloučili bohatší o další nevšední zážitek.
Za čím jedeme?
Skadarské jezero je od roku 1983 národním parkem. Leží na černohorsko – albánské hranici. Dvě třetiny jezera patří Černé Hoře, jedna třetina Albánii. Lemují ho horské masivy Rumija, Sutorman, Taraboš a Prokletije. Rovinatý terén je okolo řek Zeta a Morača.
Jezero je největší na Balkáně a je sladkovodní. Rozlohu má kolísavou podle ročního období od 391 do 550 km2. Na jaře a podzim při vysokých vodních srážkách hladina stoupne až o 3 metry.
Jezero leží v nadmořské výšce pouhých 6 metrů. Uvádí se, že jezero je největší kryptodepresí v Evropě. Dno je v nejhlubší části až 60 metrů pod hladinou moře. Průměrná hloubka jezera je však jen 5 až 8 metrů.
V jezeře se nachází přibližně 50 ostrůvků. V Černé Hoře se do jezera vlévají řeky Morača, Rijeka Crnojevića. Z jezera potom vytéká řeka Bojana. To už je však na území Albánie.
Skadarské jezero je také unikátní pro ornitology – je největší ptačí rezervací v Evropě. Hnízdí tu přibližně 270 druhů ptáků. Přezimuje zde 300 tisíc opeřenců. Skadarské jezero je posledním útočištěm pelikánů v Evropě.
Jezero je zajímavým místem i pro rybáře. V jeho vodách žije kolem 45 druhů ryb. Roční výlov představuje sto tisíc tun.
Z vodních rostlin tu nejčastěji spatříte lekníny, rákosy, stulíky a kotvice.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ve Virpazaru je několik menších restaurací. Jejich služeb jsme nevyužili. Večeřeli jsme až v Bečiči.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Skadarské jezero je jedinečným národním parkem. Vystupující Hory zvláště na albánské straně tvoří krásnou kulisu.
Ostatní informace
Parkovali jsme zdarma. Plavbu jsme usmlouvali, jak píšu výše, na 25 euro za loď na jeden a půl hodiny. O 3 km dál poblíž mostu za menší loďky pro 2-3 osoby provozovatelé požadovali 20 €.
tip redakce: videotrasa po Skadarském jezeře