Smolná pec u Velkého Radkova.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Šumava stále svým návštěvníkům předkládá nejen nádhernou přírodu, ale i znamenité stavební památky. Jednou z nich je smolná pec nedaleko Velkého Radkova, nad levým břehem řeky Otavy. Tato výjimečná stavba zde stojí od počátku minulého století, ale nikdy nesloužila k plánované činnosti. Navíc výlet do těchto míst vede velmi krásnou přírodou a je plný nádherných pohledů především k severu a východu. Při cestě lze obdivovat staleté stromy či osadu Velký Radkov, která se svými krásnými domečky patří k ozdobám tohoto pohoří. Okouzlí kaplička na mezi i prostý křížek. A navíc Šumava rozkvétá. Svoji krásu vystavují třešně a střemchy. Blatouchy odsadily mokrou lučinu. Hluchavky se nám představují s květy žlutými nebo nachovými. Udatny vyrážejí ze země, aby se v létě dívali na svět z dvoumetrové výšky. Probouzející kapradí vytváří neskutečné ornamenty a kopytníky ukrývají své květy pod krásnými lesklými listy. A je-li štěstí na straně turisty, zahlédne pasoucí se srny nebo vysoko na obloze káňata při svatebním reji.
Za čím jedeme?
Naše cesta začíná na parkovišti u kempu v Radešově. Přecházíme na levý břeh řeky a po zelené s červenou jdeme po proudu řeky. Na dalším rozcestí odbočujeme vlevo a začínáme stoupat. S nastupující výškou se nám postupně před očima vynořují jednotlivé vrcholy. Rozeznáváme skupinu Stráží, s nejvyšší Nuzerovskou Stráží ( 802 m.n.m.). Vpravo od nich je rozložitý Svatobor ( 845 m.n.m.). Na východní straně je nejvyšší Sedlo ( 902 m.n.m.). Na posledních dvou jmenovaných jsou rozhledny. Ukazuje se i Hrad Kašperk a na jižní straně protáhlý hřbet Radovského vrchu ( 907 m.n.m.). Přicházíme na rozcestí s modrou, ve Velkém Radkově. Pokračujeme směrem na Hartmanice a přibližně sto metrů za osadou jsme u odbočky ke smolné peci. Ta překvapí zachovalostí a velikostí zároveň. V okolí jsou dvě jámy, pravděpodobně měly sloužit na zachycení vytavené smoly. Pro zpáteční cestu volíme modrou, opět přes uvedenou osadu a scházíme mezi hradbou rozkvetlých stromů do Rejštejna. Odtud nás již čeká příjemná procházka kolem řeky. Vila Klášterního mlýna a krásné červenolisté buky jsou zpestřením na této vycházce. Obdivujeme i skály nad řekou, pod kterými se vracíme do Radešova.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Dobře najíst se dá v Rejštejně. Mají zde několik hospod. S ubytováním je to podobné. Radešovský kemp je pro ty, kteří nevyhledávají pohodlí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vycházka ke smolné peci je nejen zajímavá, ale především se prochází nádhernou krajinou s dalekými výhledy. Jaro je zde velmi krásné a část cest patří mezi ty staré, které ještě nepoznaly asfalt. Za zastávku stojí i samotný Rejštejn. Na malém náměstíčku je kašna, Socha Sv. Jana Nepomuckého a místní kostel je barokní. Velmi hezký je i soutok Otavy s Losenicí. Snad jen ten nepořádek při cestě ve městečku by zde být nemusel.
Ostatní informace
Celá cesta je okolo 6 km. Vše je na mapě KČT č. 65 Šumava – Povydří. Dovoluji si čtenáře upozornit na přiloženou fotogalerii, ve které je fotografie tabule s popisem a historií smolné pece. Odbočka k peci je dobře značená a je u ní umístěna směrovka. Od cesty je to přibližně 200 metrů. Zajímavé jsou i sluneční hodiny na poslední chalupě ve velkém Radkově, směrem do Rejštejna.