Koniklece na Kameňáku - Brno
Návštěvy rezervace od roku 2014.
Všude kolem nás je spoustu pěkných míst, jen se umět koukat.
Ač se projezdilo mnoho koutů mimo naši vlast, koniklece, od nepaměti rostoucí téměř za humny, léta unikaly.
Brněnské panelové sídliště Kameňák není nijak neobvyklé. V jeho navazující části se nachází přírodní rezervace Kamenný vrch. Na jaře se na krátký čas lesík a hlavně stráň stepního rázu stávají velmi navštěvovanými. Ze země se totiž klube, krom jiného teplomilného rostlinstva, obrovské množství fialkových květů koniklece velkokvětého. Dle průzkumu počet přesahuje 55 000, čímž si vydobývá své prvenství v Evropě (a dle některých článků i na světě).
O rezervaci pečuje brněnské sdružení Rozekvítek.
Naučná stezka, vybavená několika informačními panely, doplněná tabulkami s Braillovým písmem, je kratičká.
Výstražné cedule vymezují pohyb v tomto obrovském fialovo - růžovo - modravě stínovaném prostranství. Upozorňují též, jak se v rezervaci chovat.
Lokalita Kamenný vrch byla v roce 1978 vyhlášena chráněnou přírodní památkou, později bylo území přeřazeno do kategorie přírodní rezervace a v roce 2004 vyhlášeno nařízením vlády jako evropsky významná lokalita.
Protože jsme na Kameňák dorazili až po 17 hod (rok 2014), sluníčko už sláblo a téměř většina z prvních poslů jara měla zavřené čumáčky. Bylo by bývalo lepší navštívit step dříve. (Z jiného úhlu pohledu tento čas nevadil focení chlupáčků v protislunci, protože už slunko nebylo tolik ostré). Vládla tu příjemná atmosféra. Lidé relaxovali a obdivovali barevnou krásu.
Koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis), vytrvalá, chlupatá, vysoce jedovatá rostlina patří mezi silně ohrožené, tím pádem je zvláště chráněným druhem. Listy se vyvíjí až po odkvětu zvonkovitých květů (složených z 6 okv. lístků, se středem ze žlutých tyčinek). Daří se jí na slunných stepích, v nízkých travnatých loučkách, či v suchých okrajích lesů. Výška květiny je 5-30 cm, stonek v době květu měří cca 2-13 cm, za plodu (plodem je nažka) se prodlouží až na 40 cm.
U nás roste koniklec pouze na Moravě, mimo jiné např. na Pálavě, v Mikulově, či v Malhostovické pecce u Tišnova. Na Brněnsku se však rostlina vyskytuje nejvíce. V Českém krasu byl vysazen uměle. Mimo Česko je možné koniklec spatřit v Rakousku, Německu, Maďarsku, Slovensku, Srbsku a Chorvatsku.
Rezervace, asi 15 hektarová částečně oplocená oblast, se nachází ve výšce 360 m.n.m. mezi k.ú. Nový Lískovec a Kohoutovice. Zespodu ji ohraničuje ulice Travní (pod ní se nachází zahrádkářská osada) a z vrchu ulice (frekventovaná silnice) Nad Pisárkami.
Autem je možné zaparkovat ZDE. MHD dopravou pak buď např. v Kohoutovicích vystoupit na zastávce Jírovcová, z Nového Lískovce na zastávce Koniklecová nebo směrem od Hotelu Myslivna na zast. Myslivna a do rezervace doskotačit pěšky.
Články s jarem související:
Vítání jara bledulkové: Chlébské