Baltské moře - moje dovolená (2) - Wolinský národní park, Sopoty a Frombork
V roce 2014 jsem jela k Baltskému moři s dětmi a chtěla si ověřit, zda je zde možné dovolenkově se vyžít, t.j. trocha turistiky, památek, přírody, odpočinek. Sever Evropy mě nadchnul krajinou, čistým mořem, vstřícnými lidmi, skvělou stravou a taky tím, že zde nebylo " nesnesitelné vedro ". V roce 2015 jsem se tam vydala znova, tentokráte s přáteli.
Cestu tam i zpět jsme absolvovali osobním vozidlem. Dle googlu jsme vzdálenost 680 km měli ujet za 6,5 hodin. Nám to s přestávkama na WC, naftu a jídlo trvalo o něco déle. Cesty byly skvělé. Až k městu Piekary Slezké je vybudována dálnice A1, která navazuje na naši dálnici D1. Na polské dálnici se neplatí dálniční známka. Na některý úsecích cesty se vybíralo mýtné.
Lze jet rovněž vlakem Eurocity do Warszawy a pak nejmodernějším a nejrychlejším vlakem polských železnic ( polské pendolíno, rychlost přes 200 km/hod. ) do Gdaňska a dále regionálním vlakem.
Ubytování jsme byli v rodinném domku v městečku Swarzewo. Domek měl 3 ložnice, 2 koupelny, komfortně zařízenou kuchyň, jídelnu, pokoj s televizí a terasu ven. K dispozici jsme měli asi 200 m2 oplocené zahrady. Ubytování bylo zajištěno přes firmu, která na internetu nabízí rekreační ubytování po celé Evropě. Pokud propočtete cenu za takto zprostředkované ubytování, zjistíte, že Vás vyjde na 500 Kč na osobu a den, samozřejmě bez snídaně. Snídaně jsme si dělali sami. Každé ráno jsem zašla pro čerstvé skvělé pečivo, koupila máslo, rajčata, z domova jsme vytáhli dovezené sýry, jogurty a salám.
Nezbytnou součástí ranního jídla byla velká " štamprle " polské Wyborové vodky. Polská Vodka Wyborová je skvělé pití, nemá chuť, vůni, jen zahřeje. Je to jediná vodka, která se vyrábí se žita. Údajně ji servírovali při prvním létu letadla Concord v roce 1976, při rozdělování Oskarů v roce 2004, 2005 a udělování cen MTV. Pablo Picasso řekl : " Za největší úspěch posledního půlstoletí považuji blues, kubismus a polskou vodku."
Po ubytování jsme vyrazili na prohlídku městečka Swarzewo. První památky o osídlení jsou z doby bronzové, dnes zde stojí rodinné domy a kostel Matky Boží Královny polského moře, ve kterém je zázračná madona Matky Boží, jenž je zvaná Patronkou rybářů. Zašli jsme až k Pucké zátoce. K železničnímu nádraží Swarzewo bylo jen 1500 m, což se ukázalo být strategicky výhodné při hustotě silničního provozu na hlavních tazích a tvoření kolon.
Výlet do města Gdaňsk, starého hanzovního města, jsme uskutečnili vlakem. Prohlédli jsme si Basiliku Panny Marie, která je největším cihlovým kostelem na světě. Stojí v ní 14 m vysoké astronomické hodiny z roku 1470, které se dělí na tří části - kalendárium, planetárium a horní galerii, kde se každou hodinu projdou 4 evangelisté a 12 apoštolů, Smrt, Eva a Adam. Pokud vylezete nahoru do věže, budete odměnění za výšlap 400 schodů nádherným výhledem na město. Prošli jsme Starým městem a prohlédli si památky uváděné v průvodcích - Zlatá brána, Zelená brána, Gdaňslou Radnici se zvonkohrou, Neptunovou fontánu, o které se říká, že zde kdysi tekla slavná gdaňská vodka Golfwasser, Muzeum jantaru, které se nachází v budově bývalého vězení, a kde se dozvíte vše o historii a využití jantaru. Nedaleko muzea stojí Kostel sv. Brigity, který má oltář z jantaru. Na závěr jsme se projeli lodí po řece Motlawě. Během jízdy z reproduktoru bylo slyšet výklad v polštině a němčině o historii města.
Při zpáteční cestě byla u pokladny na nádraží velká řada. Řekli jsme si, že si lístky zakoupíme až ve vlaku. Ale ouha, protože jsme nepřistoupili na nádraží, kde nebyla otevřena pokladna, zaplatili jsme dost vysokou přirážku k jízdnímu. Pozor na to !
Další výlet jsme podnikli autem. Slowinský národního park s pohyblivými písečnými dunami je jedinečným přírodním úkazem, protože se během chvilky přenesete z mírného podnebního pásma do rozpálené africké Sahary. Slowinský národní park vznikl v roce 1969 a má rozlohu 21.573 ha. Symbolem parku je racek. Pohyblivé písečné duny dosahují výšky více než 40 m a každoročně pohlcují dalších 8 m z území. Největší pohyblivou dunou je Wydma Lacka. My jsme do parku jeli ze strany městečka Leba a k přepravě použili vláček, který nás dovezl přímo k dunám.
Město Gdaňsk, Gdyňa a Sopoty dnes tvoří celek nazývaný Trojměstí. Říká se, že kdo nebyl v létě v Sopotech, nezažil správné prázdniny u moře. Nejvíce turistů je zde koncem měsíce srpna, kdy se koná Festival písní. Zdejší molo je nejdelší dřevěné molo v Evropě ( 511 m ). Od mola na obě strany vede 4 km dlouhá písečná pláž. Prošli jsme proslulou ulici Hrdinů Monte Cassino, které Poláci neřekmou jinak než " Monciak ", a která je plná gastronomických zařízení a obchodů. V ulici stojí známý Křivý dům postavený v roce 2004.
Polská vláda ještě před nedávnem měla problém s velkou spotřebou alkoholu na jednoho obývatele. V roce 2001 přijali zákon zakázující konzumaci alkoholu na veřejnáých místech. Tento zákon vedl k boomu nejrůznějších zahrádek, kde Vám prodají pivo, dostanete kávu nebo jídlo. Zákaz pití alkoholu na veřejnosti je přísně kontrolován a pozor, ať neplatíte pokutu.
Čtvrť Oliwa je součástí města Gdaňsk a stojí zde romansko- gotická katedrála Sv. Trojice a sv. Bernanda. Délkou 107 m patří k nejdelším, ale taky k nejstarším kostelům v Polsku. Varhany mají 7 876 dřevěných píšťal a často se zde konají koncerty.
Milovníci lodí si v Gdyni můžou prohlédnout torpedoborec Blyskawica, který zasáhl do bojů II. sv. války, a plachetnici Dar Pomorza. Z obou lodí jsou muzea. Na konci mola se pak nachází Gdyňské akvárium s 215 druhy mořských a sladkovodních ryb.
Městečko Frombork má asi 2 400 obývatel a leží nedaleko hranic s Ruskem. Je to městečko bohaté na památky a určitě si na něj rezervujte celý den. V katedrální bazilice v roce 2005 byl objeven Koperníkův hrob. Koperník zde žil a pracoval jako hosporářský správce Zařídil si malou hvězdárnou vybavenou hvězdářskými přístroji a věnoval se astrologickým pozorováním. Návštěvu naplánujte na středu, kdy je zde bezplatný vstup.
Z dovolené odjíždíme odpočatí. Viděli jsme mnoho zajímavého, cenného a krásného. Určitě se do Polska ještě vrátíme.