Zvonkohra na věži gdaňské radnice
Turistické cíle • Zábava, atrakce
Zvonkohru můžeme definovat jako hudební nástroj umístěný převážně ve věžích, který tvoří soubor zvonů různých tónin, umožňující hrát na nich melodie. Zvonkohry se začaly objevovat již ve 12. století, jejich popularita byla na vrcholu od 14. do 18. století, zvláště ve Flandrách a Nizozemsku, kde ve zvonicích a věžích kostelů a radnic byly chloubou mnoha měst.
Na věži radnice města Gdańsk byla zvonkohra umístěna od roku 1560. Tvořilo ji 14 zvonů a jejím autorem byl Johannes Moor z Nizozemí. Zvonkohra hrála skladby podle ročního období a dění ve městě. Zvony i celý mechanismus ovládání byly bohužel spolu se špicí radniční věže zcela zničeny na konci války v roce 1945. Později byla věž dostavěna, ale až v roce 1972 gdaňští radní začali přemýšlet i o obnovení zvonkohry. Za tímto účelem byly demontovány zvony z věže na Biskupiej Górce v Gdańsku, odlité v gdaňských loděnicích v roce 1942, a byla jimi osazena radniční věž. Zvonkohra měla elektrické ovládání, které ale na počátku 90. let 20. století bylo značně opotřebováno. V té době již na radnici sídlilo městské muzeum, které tak stálo před rozhodnutím o rekonstrukci zvonkohry.
Díky úsilí týmu odborníků a podpoře primátora města bylo rozhodnuto vybudovat zvonkohru se 37 zvony, obsahující tři plně chromatické stupnice, tj. dvanáctitónové rozdělení oktávy s půltónovým odstupem. Nové zvony byly odlity ve zvonařství v nizozemském Astenu a zvonkohra byla uvedena do provozu na přelomu let 2000-2001. Je vybavena automatickým přehráváním skladeb i možností manuálního ovládání, které umožňuje živé koncerty speciálně školenému zvoníkovi.
Největší zvon zvonkohry se jmenuje Solidarita (Solidarność) a váží 628 kg, naopak nejmenší jsou tři šestikilové zvonky, z nichž dva jsou pojmenované po knížatech Mściwoj II a Świętopełk II, třetí pak po českém světci Svatý Vojtěch (Święty Wojciech). Za zmínku ještě stojí zvon Kazimierz Jagiellończyk s váhou 8 kg, jehož náklady na výrobu hradil dlouholetý primátor Gdańsku Paweł Adamowicz. Ten byl 13. ledna 2019 zavražděn během proslovu na charitativní akci; tato informace proběhla i v českých médiích.
Zvonkohra na věži hraje každou celou hodinu. Spojíte-li její poslech s výstupem na 80 metrů vysokou radniční věž, a při tónech zvonkohry se budete kochat překrásným výhledem na starobylé hanzovní město, jde o nezapomenutelný zážitek. Vchod do radnice se nachází v samotném historickém centru na ulici Długa nedaleko Neptunovy kašny.
Panorama Gdańsku můžete z věže obdivovat v letní sezóně (27. 4. – 29. 9.) od úterý do soboty 10-18 hodin a v neděli 11-18 hodin. Pondělky má radnice otevřeno 10-13 hodin bezplatně. Ostatní dny stojí vstupné na radniční věž 5,- złotých, děti do 7 let neplatí.