Loading...

Bílina a lázně Kyselka

Cestopisy

Chcete poznat další místo v Krušnohoří?

Seznámím Vás s lázněmi Bílina-Kyselka…pozor,nejsou to lázně u Karlových Varů,tam jsou také lázně Kyselka, které jsou ale již nenávratně zničené.Nedávno o nich byla reportáž v televizi.Tyto lázně jsou, nebo byly majetkem města Bíliny, v ústeckém kraji, ale nevím,zda tomu tak dosud je,neboť se jedná již delší dobu o jejich prodeji.Z prvního prodeje sešlo,ale další,kdo má o zmíněné lázně zájem jsou Rusové.Bohužel, aby to nedopadlo jako v Karlových Varech,kde tito občané vlastní spoustu nemovitostí.Zní tam ruština všude po ulicích a kdyby to bylo taky tady, no potěš nás Pánbůh.Byla by to věčná škoda.Aby se to nezavleklo i do Teplic…..i tady jsou jedny lázně již dlouho zavřené a sice lázně Hadí…měli o ně zájem Arabové, bydlím tu 8 let a jsou stále prázdné..

No a lázně Kyselka i když jsou zavřené,zdevastované nejsou. Lázně obsahují několik budov,ale je v provozu pouze stáčírna Bílinské Kyselky.Tato stáčírna je ve vlastnictví soukromé společnosti.V létě je ještě v provozu letní amfiteátr,kde jsou promítány filmy a během dne zde probíhají také různé akce.Je tu také mini zookoutek s kozami a ovcemi.

Lázně jsou obklopeny rozsáhlým lesoparkem a v němž je i lesní kavárna z r.1891. Dále se tu nachází i minigolf. Samotný soubor budov lázní byl založen r.1875- 1900.Tvoří je hlavní budova, inhalatorium a objekt zřídel. A abych nezapomněla dodat,alkalická Kyselka se tu stáčí již od r.1712, která pomáhá při nemocech zažívacího traktu, dýchacích cest a po operacích žaludku.Tyto lázně také navštěvoval Ludvik van Beethoven a L.W-Goethe.

Je to tady moc pěkné,k lázním se dostanete přímo z vlakové zastávky Bílina-Kyselka,jsou hned u kolejí a volně přístupné. Můžete jimi projít a prohlédnout si je,je to velmi krásná procházka okolo lázní a lesoparkem,který je obklopuje.

Ale i samotné město Bílina je hezké a letmo Vám dám do něj nahlédnout. Město Bílina má 16.tis.obyvatel.Nachází se v údolí řeky Bíliny na okraji Českého středohoří.Jednou z dominant je raně barokní zámek,jehož spodní část zakrývá jedna strana náměstí.Vznikl přestavbou gotického hradu,ale bohužel zámek je nepřístupný,neboť byl navrácen původním majitelům Lobkowitzům.Ale něco Vám o něm povím.Původní hrad nechal vystavět pravděpodobně Ojíř z Frýdberka ve 13.století,byl to vlivný velmož na dvoře Václava I. R.1421 byl hrad dobit husity a v 16.století jej vlastnili již Lobkowitzové.V letech 1675 – 1682 byl přestavěn na reprezentativní barokní zámek.Později v 19.století byly provedeny ještě další úpravy. Lobkowitzové jej vlastnili až do r.1945, pak přešel do vlastnictví státu. Dnes je sídlo, jak jsem již podotkla opět v majetku Lobkowitzů a není přístupné pro veřejnost a je to škoda, zámek je veliký a park též.

Dále Vás určitě zaujme Radnice, již z dálky viditelná, která je secesní a je další dominantou Bíliny. Byla postavena r.1911.Radniční věž byla navržena vídeňským architektem Schmiedem.Je nakloněna od svislé osy asi o 20 cm směrem na jih a její odchylka se stále zvětšuje. K tomu jen dodám, abychom tu později v budoucnu neměli druhou Pizzu jako v Itálii.Nedávno jsem četla v novinách že druhá šikmá věž, ale kostela ,je někde na Slovensku,jméno už jsem zapomněla,ale o naší české věži kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, se vůbec nepíše.Ta vznikla při bombardování města v r.1945, které vážně narušilo základy chrámové věže, a je vychýlená o 2 metry a to už je co říct.V r.1989 – 1994 byla ale provedena rekonstrukce a věž je zabezpečena.Bohužel pomalu ale ani nebude vidět,neboť hned vedle je ohromný komplex prodejních budov,jako kdyby si město nemohlo nalézt lepší prostor.Vždyť tohle byla i zajímavá dominanta města Ústí n/Labem,když se přijíždělo vlakem do Ústí,šikmá věž už byla zdaleka vidět.

Ale to jsem odbočila od původního tématu a tak se k němu vrátím.

V městě Bílině bych chtěla ještě upozornit na kostel Sv.Petra a Pavla. Zmínku o tomto kostelu lze nalézt už v Kosmově kronice.Dnešní stavba ale vznikla až koncem 14.století a přetvořena byla v r.1568. Pozdně gotická trojlodní bazilika má pětiboký uzavřený presbytář a hranolovou věž.Renesanční je mohutná dvoupatrová tribuna, z doby baroka pochází severní předsíň a kaplička Sv.Rocha. Poslední úpravy proběhly v letech 1870 – 72. Zařízení kostela je směsicí mnoha stylů od baroka přes klasicismus až po různé pseudoslohy konce 19.století.

Nedaleko Bíliny je také vrch Bořeň. Je to skalnatý vrchol, který se nachází na západním okraji Českého středohoří v Chráněné krajinné oblasti. Přístup po turistických naučných stezkách je buď ze železniční zastávky Bílina-Kyselka, anebo z Bíliny nádraží.Autem je možné dojet až k turistické chatě na západním svahu,a pak je to už 2 km pěšky. Z vrcholu je hezký výhled na České středohoří,Děčínský Sněžník,Bouřňák,Teplice Bílinu,Most a Litvínov-Záluží.

Vrch Bořeň je domovem chráněných rostlin a hnízdícího ptactva.Vypíná se vysoko nad údolím řeky Bíliny a je vysoký 539 m.n.m.Někomu připomíná tělo ležícího lva. K vidění je zde přes 22 ohrožených a chráněných druhů. Můžete zde shlédnout hnízdiště výra velkého a zedníčka skalního.Mimo ptáky zde naleznete také mnoho obratlovců a měkkýšů.a po stránce botanické zde roste hvězdnice alpská,lomikámen trsnatý,dvojštítek měnlivý,jestřábník bledý,hvězdnice zlatovlásek,bělozářka liliovitá a další a další..

Oblast má od r.1946 statut rezervace, nyní národní přírodní rezervace.Sběr čehokoliv je zakázán a pohybovat se můžete jen po vyznačené stezce.

A také se k tomuto vrchu váže pověst, že její jméno je odvozeno od manželky knížete Kroka, Bořeny, která po jeho smrti vystoupila na vrchol hory, když nešťastná bloudila po kraji.Když byla nahoře , tak viděla při pohledu dolů zvedat se Krokovu hlavu z řeky a proto skočila do jeho náruče.V té však ale zahynula. A lid,protože ženu Krokovu poznal, dal pak této hoře název Bořeň.

Tak jsem Vás trochu provedla lázněmi Kyselkou,nechala nakouknout do města Bíliny a zavedla na vrch Bořeň.

Je tu v okolí a v celém Středohoří mnoho míst které stojí za to poznat.My jsme pro tento den skončili s výletem a vydali se k nádraží.A že nám počasí přálo opravdu jen ještě na cestu k nádraží a k vyčkání vlaku dokládá poslední fotka z nádraží před odjezdem domů.

Zdroj:www.bilina.cz/mesto/současnost-mesto

Poslední aktualizace: 15.6.2010
Bílina a lázně Kyselka na mapě
Autor: Bruklin
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Bílina a lázně Kyselka

Přírodní rezervace Trupelník
Přírodní rezervace Trupelník
Přírodní památka
Tři kilometry jihovýchodně od Bíliny, v blízkosti obce Kučlín, na svahu…
0.9km
více »
Bílina - Pohádkovy les
Bílina - Pohádkovy les
Ostatní
V deň ,,boja za slobodu,, 17. novembra v historickom me…
1km
více »
Dřínek
Dřínek
Kopec
Kuželovitý čedičový vrch v blízkosti Radovesické výsypky a blízko místa,…
1.4km
více »
Barokní gloriet v zámeckém parku v Bílině.
Barokní gloriet v zámeckém parku v Bílině.
Drobné památky
Zámecký park se rozprostírá na skalním ostrohu nad historickým centrem města, na místě původního slovanského hradiště. Od poloviny minulého století se park neudržuje. Zarůstá…
1.5km
více »
Slovanské hradiště - Bílina
Slovanské hradiště - Bílina
Hradiště
Archeologická památková rezervace slovanského přemyslovského Hradiště o…
1.6km
více »
Bílina
Bílina
Zámek
Barokní zámek se nachází ve městě Bílina na Teplicku v Ústeckém kraji. Zámek je mohutná dvoupatrová obdélná budova s velkými nárožními třípatrovými…
1.9km
více »
Bílina - Památny strom jilm vaz
Bílina - Památny strom jilm vaz
Památný strom
Bílina je starodávne mesto, v ktorého historickej časti je mnoho pamiatok, jedna z nich sa nachádza aj blízko kostola sv. Petra a Pa…
1.9km
více »
Bílina - Bývalý pivovar
Bílina - Bývalý pivovar
Dům, budova
Mesto Bílina má svoju tradíciu s kúpeľníctvom a najväčším darom,…
1.9km
více »
Do historie a do pohádky.
Do historie a do pohádky.
Tipy na výlet
Připravili jsme výlet pro děti a tak jsme se vlakem rozjeli do Bíliny na procházku ve stráních údolí Bezovka. Údolí leží kousek od…
2km
více »
Výšlap na Bořeň
Výšlap na Bořeň
Tipy na výlet
K těm jistě nejzajímavějším dominantám Českého středohoří patří kopec…
2km
více »
zavřít reklamu