Bohuslän – kraj na západním pobřeží Švédska
V malebné oblasti Západního pobřeží Švédska severně od Göteborgu s úchvatnou scenérií žulových skal omývaných Severním mořem mají auta pramalou šanci. Možná nejlepší způsoby, jak zažít Bohuslän, je z loďky. Je mimořádný zážitek proplouvat kolem tisíců ostrůvků, na kterých rostou stromy, mechy, lišejníky ad., jejichž listí hraje všemi barvami a kde tu nádheru ještě umocňuje pěna z příboje. Bílé útesy střídají dlouhé písečné pláže, při kterých je moře mělké. Užívejte si sluníčka na rozžhavených obrušovaných žulových skaliskách a ponořte se do moře. Při setkávání mocného moře ze západu s drsnými, neplodnými skalami na pobřeží vznikne zvláštní, složitě vystižitelné kouzlo. Tyto skály se v bouřích proměňují ve fascinující lamače vln. Zdejší pobřeží nabízí překrásný pocit svobody. Bohuslän leží na opačném konci země než Stockholm, který je odtud vzdálený 500 km východním směrem, tedy na východním pobřeží.
Zavítejte do spižírny moře
Přijet do Bohuslänu je jako přijet přímo do mořské spíže plné laskomin, jakými jsou humři, mořští raci, krabi, ústřice, různé druhy mušlí a krevety. Rozlišuje se zde mezi sleděm a ostatními rybami, tak velký má sleď odedávna pro zdejší obyvatelstvo význam. Jako kdyby sleď nebyl rybou. Co takhle si dát smaženou makrelu s duseným špenátem a vařeným bramborem nebo polévku z makrely s citronem, solí, mlékem, pepřem, pažitkou, brambory atd. Vydejte se za krevetovým festivalem se zábavou v Strömstadu, oslavu sledí a korýšů v Kungshamnu, při které se podávají naložené sledě a různé druhy korýšů. První chycení humři roku tvoří v Grebbestadu základ jinému festivalu.
Marstrand, Tjörn a Orust
Je Mekkou plachtařů. 1. týden v červenci se tu koná plachařský festival Švédský pohár sirek. Zvláštní je blízkost mezi diváky a 5člennými posádkami plachetnic. Jste tak blízko, že můžete slyšet rozhovory posádek. Soutěží se po dvou lodích, ty se občas srazí a narazí na mělčinu. Z mostu mezi ostrovy Tjörn a Orust je jedinečný výhled. Z místa na západě ostrova se ročně v srpnu vydá přes 1000 plachetnic na co nejrychlejší plavbu kolem ostrova. Jiní pádlují po řekách a kanálech, které donedávna sloužily vorařství. Tímto regionem teče jedna z nejlososovitějších řek ve Švédsku - Örekilsälven. Řeka ústí ve fjordu Gullmarsfjorden, jediném prahovém fjordu Švédska, což je unikátní oblastí chráněné přírody. Jisté druhy živočichů a rostlin v této hlubině najdeme jinak pouze hodně hluboko v Skagerraku, tedy v moři, které odděluje Dánsko, Norsko a Švédsko.
Starodávný Smögen
Mnoho pěkných přírodních přístavů a starých osad na větrem mučených ostrovech láká, abyste je objevili. Krevety, rauty, taneční večery s hudbou a zpěvem dělají z těchto ostrůvků místa, kde by měl aspoň jednou za život každý Švéd být. Jedná se hlavně o Smögen, rybářskou vesnici se starými staveními - letovisko s rybářskými dražbami a soutěží v otevírání mušlí. Mnozí švédští malíři si v průběhu dějin zvolili tuto oblast a jejich díla jsou k vidění v místních galeriích. Z místní žuly je zbudováno mnoho kostelů i mostů v tomto kraji i jeden most přes kanál je vystřílený ze žuly.
Místa ozvěn Vikingů
Místo sněmů starých Vikingů bylo pod zámkem v Hornborg kousek jižně od dnešního Hamburgsundu. Podle ságy tu pořádal už v 6. stol. král Rodulf sněm. Korunovace krále Håkona Håkonssona byla stvrzena zde, na sněmu v Hornbore. Dnes se tu sněm pořádá každoročně a můžete být svědky divadelní hry a vikinských trhů. Hned vedle sněmu idealistické síly brigádně postavily městečko Hornbore, kde se můžete velice názorně i sami podílet se na ukázkách řemesel, příprav jídel a péče o stará zvířecí plemena, o jakých máme zprávy, že se chovala v době vikinské. Kousek jižně od Hedekasu, u Sörbo, ležel starý králův statek. Zde byl korunován norský král Sverre a každým rokem se tu konají Sverreho Dny s trhy, řemeslníky, divadelní hrou, jezdeckým turnajem atd. V Rabbalshede najdeme jedno z nejstarších tržišť ve Švédsku.
A to nejlepší na konec – Koster
V nejzápadnějším cípu Švédska najdeme šéry a ostrůvky souostroví s větším Jižním ostrovem a menším Severním ostrovem - rozděleným přírodním průplavem - spolu s mnoha dalšími ostrovy. Souostroví je zároveň nejzápadnější přírodní rezervací s druhově bohatou květenou mezi břidlicemi. Na severním ostrově převažují vřesoviště a keře, zatímco jižní ostrov má více lesů. Pěšky se do hodiny dostanete všude, kde je mnoho koupališť. Tato oblast se těší delší době slunečního světla, slanější vodě a má více písečných pláží než zbytek Švédska. Díky tomu jsou tu lidé „letnější“ než jinde ve Švédsku. Dostanete se tam trajektem za 40 min. od centra Strömstadu. Ostrovy jsou téměř bez aut a s nově restaurovanými majáky s báječnými výhledy. Mnoho jachtařů z jiných zemí nechává své loďky kotvit dny i týdny v speciálních přístavech pro hosty, kde je možnost připojení na elektrickou síť, kde jsou záchody, sprchy a pračky.
Aktivity na Kosterských ostrovech
Kosterské ostrovy jsou synonymem pro pojem aktivní dovolená. Lze tu provozovat potápění, skoky padákem, lov humrů, makrel ad., pozorovat tuleně, tzv. searafting, jezdit na vodních lyžích, sedět a ležet na žhavých holých skalách, jíst čerstvé krevety, podnikat vyjížďky loďkou, na kanoi nebo na kole, tancovat, účastnit se festivalů, sportovních a kulturních akcí, hrát golf atd. Podívejte se na závody loděk i horských kol, jarmarky, běžecký závod, Týden nezadaných, Týden golfu s utkáními každý den a golfový zápas mezi Švédskem a Norskem, Švédské mistrovství v olupování krevet nebo jazzový festival, v Bohuslänu máte opravdu na výběr.
Autor: Yngvar Brenna, spolupracovník CK Mundo, která pořádá poznávací zájezdy Skandinávie