Loading...
Skotsko, bohaté na historii, nám prostřednictvím prohlídek několika hradů, umožnilo vrátit se zpět v čase.
Díky naší průvodkyni Ilči jsme měli v létě roku 2019 možnost cestou k jezeru Loch Lomond zažít nezapomenutelné dobrodružství. Nahlédli jsme do opuštěné zříceniny hradu Buchanan, nacházející se ve hrabství Stirlingshire, míli od vesnice Drymen.
Ruina stojí uprostřed rezidenční zástavby, takže není tak izolovaná, jak se na první pohled zdálo. Pro veřejnost není Buchanan Castle přístupný!!!
My jsme však dostali od místního občana souhlas ke vstupu do těchto unikátních prostor. Upozornil nás však, že do budovy bez jakýchkoli bezpečnostních opatření vcházíme pouze na vlastní nebezpečí.
Dírou v plotě jsme s velkou opatrností, respektem a pokorou vstoupili do minulosti. Nebyla to procházka do příliš hluboké historie, ale co se týká vnitřních prožitků, útroby budovy nás na hodinu pohltily, zcela umlčely a přesunuly do naprosto jiné dimenze. Začal pracovat adrenalin, střídaly se pocity strachu a vzrušení. Vlhké kamenné stěny domu, částečně pokryté mechem, prorostlé břečťanem a jeho kořenovým systémem, zůstaly ve své celé výšce nedotčené. Uprostřed bývalých přízemních pokojů rostly stromy a kapradí. Na mnoha místech byla odkryta shnilá dřevěná izolace, ze zdí trčely trámy. Do věží jsme si nedovolili vystoupat. Bedlivě jsme kontrolovali každý krok. Některé krby zůstaly nedotčeny. Kdysi v nich hořel oheň. Hlavou se nám honily myšlenky, kdy stavba vznikla a komu sloužila, proč zanikla, jaké zde v různých časech probíhaly životy a jak je lidský život, ať je jak chce dlouhý, z hlediska věčnosti pomíjivý… Žasli jsme zároveň nad silami přírody, která se velkolepé stavy zmocnila. Slovy těžko popsatelnou atmosféru umocnilo strašidelné skřehotání ptáků, létajících nad budovou bez střechy, s polorozpadlými věžičkami.
Až po dlouhém čase jsem vyhledala na naše otázky odpovědi.
Od 13. stol. vlastnili okolní pozemky Buchananové. V 17. století byl díky jejich zadluženosti postupně majetek prodán. Panství i s rodinným domem koupil markýz z Montrose. Jeho syn se v roce 1707 stal prvním vévodou z Montrose. Rodina Montrose obsadila stávající Buchanan Auld House. Stal se tak sídlem klanu Grahamů. Od roku 1724 byl dům podstatně přestavěn a později byl vytvořen i park, který byl později využíván k dostihům, protože se majitelé zabývali chovem koní. Buchanan se stal vyhlášeným tréninkovým zařízením.
V roce 1852 Buchanan Auld House zničil požár. Vévoda požádal o pomoc významného architekta, Williama Burna. Tento průkopník baronského skotského slohu navrhl ve stylu renesanční architektury novou extravagantní stavbu se shlukem věžiček, zdobených vikýřů, stupňovitých štítů a převislých nástěnných věží, vyčnívajících ze zdí a s asymetrickými obytnými plochami. Velkolepý venkovský dům obdélníkového tvaru s menšími křídly a se dvěma nádvořími byl postaven v letech 1852-1858 0,8 km od domu starého. Rodina Montrose zde bydlela do roku 1925.
V roce 1936 se z domu nakrátko stal hotel. V tento čas také začalo na pozemcích, rozprostírajících se pod zbytky starého Buchananova domu, který byl využíván jako cvičiště pro koně, vznikat golfové hřiště. Plány obytné zástavby na panství zmařila druhá světová válka, během níž byl dům zrekvírován - hrad byl nabídnut Britskému Červenému kříži a stal se čtvrtou skotskou všeobecnou nemocnicí. Část golfového hřiště v parku byla zorána a kolem samotného domu bylo postaveno velké množství vedlejších budov a oddělení.
V roce 1941 se Rudolf Hess, Hitlerova pravá ruka, rozhodl tajně vyjednat mírová jednání s Británií. Poté, co mu při letu nad Skotskem došlo palivo, se při přistání padákem zranil a byl nedaleko Glasgow zatčen. Odtud byl převezen na hrad Buchanan k dalšímu lékařskému ošetření. Za tuhle tajnou misi se Hitler postaral o to, aby Hess strávil zbytek života ve vězení. Ale zpět do Buchananu. Po uzavření nemocnice byla většina okolních budov prodána a přeměněna na obytné domy. Po válce budova krátce sloužila jako Armádní škola.
V roce 1954 zemřel 6. vévoda a jeho syn James se stal jeho nástupcem. Pobýval v Jižní Africe. Aby se zabránilo placení daně z nemovitosti, byla v témže roce na „hradě“ odstraněna střecha a okrajové části Buchananu byly zbourány. Zatím co Golfový klub vzkvétá, dům zůstal otevřen živlům a zchátral. V zámecké zahradě a v areálu byla následně postavena řada obytných budov.
V současnosti je Buchanan castle památkově chráněnou budovou kategorie B, patří tedy do budov zvláštního architektonického nebo historického významu, které jsou významnými příklady konkrétního období, typu nebo stylu.
Taktéž patří do rejstříku rizikových budov pro Skotsko, který zaznamenává budovy historického nebo národního architektonického významu, které jsou považovány za ohrožené.
Pokračovali jsme k dalšímu, neméně atraktivnímu cíli, a to přímo do doupěte samotného ďábla.
Poděkování Ilči a Davidovi:-)
2019
Další články ze Skotska:
Falkirk Wheel
The Kelpies
Devil's Pulpit