Loading...
V Glasgow, třetím největším městě Velké Británie a největším městě Skotska, nenajdete žádné impozantní panorama, okouzlující starobylé centrum ani podmanivé uličky, ze kterých na vás dýchne nálada dávno zapomenutých časů. Vypadá to tu spíše tak, jakoby nepořádné dítě odběhlo od rozházených kostek na hraní - takový trochu zmatek: vysoké budovy, velká nákupní centra sprosklenými okny, dlouhé ulice plné patrových autobusů a černých taxíků a velké parky. Ano, na první pohled tohle město nemá nic ztoho, za čím se většinou pachtí davy chtivých turistů, a přece není od věci tenhle kout světa poznat.
Co je dobré dopředu vědět:
Pokud zvolíte za cíl vaší dovolené Skotsko, slibte si, že nebudete přepočítávat útratu zliber na českou korunu - nesmyslným přemýšlením, o kolik to bylo dražší než doma, si jen zkazíte náladu. Pamatujte, že o co více investujete do jídla a Dopravy, o to méně zaplatíte za návštěvy muzeí a galerií. Vstup do nich je totiž většinou zdarma a nabízejí na dlouhé hodiny zajímavý program, a to včetně promyšleného interaktivního pro nejmenší.
Rozhodnete-li se pro cestování po skotské zemi vlakem, rezervujte si jízdenky co nejdříve a přes internet, získáte tak velké slevy. Taxi je zde běžným dopravním prostředkem pro každého, a proto se nebojte, ceny za jeho použití jsou přijatelné, jen po půlnoci se nástupní sazba zvyšuje ze dvou na čtyři libry.
Všemožné pověry o místním proměnlivém počasí jsou díky blízkosti Atlantického oceánu pravdivé. Během několika málo hodin lze zažít všechny roční období, a tak by vevašem baťohu neměl chybět ani deštník ani sluneční brýle. Oblečení zvolte tak, abyste mohli odebírat a přidávat vrstvy podle aktuální situace, boty pak určitě vodě odolné.
Zdejší obyvatelé vás překvapí svým slušných a vstřícným chováním. Při čekání na autobus se spořádaně staví do fronty, předbíhání tu neexistuje a zákaz kouření ve veřejných prostorách je striktně dodržován a všemi respektován. Reklamace vobchodech se řeší bez hádek a stresu a řeknete-li někomu o pomoc, spíše hrozí, že už se jeho srdečnosti nezbavíte, než že by vás odmítl.
Nedivte se staromilským zvyklostem, kterých se místní nechtějí zarputile vzdát: dva kohoutky, nad kterými každý den řešíte dilema, jestli se umyjete ledovou vodou a nebo spálíte horkou či neevropské měrné jednotky palec, stopa, unce nebo libra.
Pro nás existuje jen jeden anglický jazyk. Ovšem právě ten má spousty rozdílných akcentů, a tak buďte připraveni, že může nějaký ten čas trvat, než si například na ten skotský a glasgowský zvyknete.
Zlí jazykové tvrdí, že se nejen ve Skotsku ale v celé Velké Británii konverzuje během stolování zcela účelově. A to proto, aby se zapomnělo na servírované jídlo. Ano pravda - tato země nemá, oproti jiným, příliš vytříbený jídelní lístek národních delikates, alespoň ne nějak extra bohatý. Něco by se ale přece jen našlo.
Množství rychlým občerstvení (take away) nabízí téměř za národní bohatství považované přesolené hranolky soctem (chips with vinegar) - ten vám spolehlivě na několik hodin spálí všechny chuťové buňky. Knim se podává mnoho druhů smažených pochutin, ze kterých odkapává tuk včůrcích. Tento kalorický nášup, zcela jistě velmi bohatý na saturované tuky, obdržíte často zabalený jen tak do papíru. Mezi místní nekonzumovanější pokrmy patří obecně ty, co se dají sníst za chůze a nebo jen rychle ohřát vtroubě - sendviče, balené polotovary i hotová jídla, saláty a bramborové lupínky.
Zdejší tradiční teplá snídaně se skládá zfazolí, párečků, hub, rajčat a volského oka. Za skotské národní jídlo se považují haggis se štouchanými brambory. Haggis jsou zhotovené ze směsi rozemletých a povařených ovčích vnitřností, hovězího loje a ovesných vloček, která je zašita do ovčího žaludku a opětovně asi tři hodiny vařena. Existuje ale i jejich vegetariánské verze. Chcete-li vážně ochutnat skotskou kuchyni, pak se dále ptejte po hotch-potch - vývaru zjehněčího krku ze zeleninou a ječmenem - a stovies, což je směsice zbytků masa a zeleniny sosmaženou cibulkou.
Svou pozornost určitě zaměřte i na sladkosti. Marmeládové koblížky, čerstvé sušenky sčokoládovými penízky, lívanečky, krémové dortíčky nebo čokolády, které mají na obalu hrdě napsáno, že obsahují denní porci zdravého mléka, ale už se jaksi nikde viditelně nezmiňuje, že též zhruba dvoutýdenní porci cukru. Všeobecně platí, že je dobré dopředu si ověřit, do čeho se hodláte zakousnout - nejednoho našince by totiž mohl zfleku popadnout takový malý roztomilý glykemický šok. Mně začaly na poplach brnět zuby poté, co jsem se zakousla do laskominy tady známé jako krémové vajíčko (creamy egg)... jak jsem zjistila - i cukr může mít různá skupenství...
Glasgow je svérázné místo. Potkáte tu muže vkostkovaných sukních-kiltech, co hrají na dudy, ochutnáte nejlepší skotskou whisky i nejmastnější smažené delikatesy, uvidíte tu slečny rozměrů menšího bagru i propracované módní outfity, které vám svou odvahou vyrazí dech. Můžete tu nakupovat do skonání všech vašich kreditních karet, ale taky můžete být týden vkuse vmuzeu a nevidět ani jeden exponát dvakrát. Je jen na vás, ze které strany se rozhodnete - a jestli se vůbec rozhodnete - poznat toto město. Já vám ktomu mohu popřát jen good luck!
Článek byl napsán pro www.zena-in.cz.