Butrint
Pokud si chcete zopakovat časy s celní kontrolou na hranicích a vyrazíte na dovolenou do oblasti řecké Pargy nebo na Korfu, navštivte nedalekou Albánii. Jelikož tato země nepatří do Schengenského prostoru, je lepší to udělat jako organizovaný výlet, který vám cestovní kancelář se kterou jedete na dovolenou nebo kterákoliv místní, určitě nabídnou.
Nedaleko jižní hranice Albánie s Řeckem, na dohled od ostrova Korfu, leží starobylé město Butrint. Vzhledem ke své poloze ve Středozemním moři se tudy přehnaly snad všechny evropské pohromy, počínaje Peloponéskými válkami v 5. století př. n. l., přes Napoleonské války v 19. století, až po obranu budování socialismu, v době nedávno minulé.
Jihovýchodní výběžek poloostrova Ksamili, který odděluje Kerkyrský průliv Jónského moře od Butrintského jezera a Vivarského kanálu byl původně osídlen řeckým kmenem Achájů.
Ve 4. století př. n. l. jej obsadili osadníci z Kerkyry (Korfu), kteří zde vybudovali významný opevněný přístav s čilým obchodním ruchem. Poté jej ovládli Illyrové a v průběhu 2. makedonské války byl roku 167 př. n. l. dobyt Římany a zůstal v jejich područí až do tureckého vpádu v roce 1453. Úpadek města však začal již v roce 1153 obrovským zemětřesením. Následný vzestup spodní vody, nájezd Benátské republiky a následné epidemie Butrint vylidnily. Po porážce Benátek Napoleonem v roce 1797 se město stalo nakrátko součástí francouzského impéria. O dva roky později byl znovu ovládnut Otomanskou říší a to až do roku 1912, kdy se Albánie stala samostatným státem.
Město bylo pohřbeno pod bahnem a skryto bujnou vegetací, díky čemuž se památky zachovaly ve velmi dobrém stavu. Vykopávky začaly v roce 1920. V roce 1992 bylo zařazeno na Seznam světového dědictví UNESCO.
Hlavní stavby z řeckého období pocházejí z 2. a 3. století př. n. l. Jsou to zejména divadlo, akropolis, dva chrámy a zdobené brány. Římské budovy byly postaveny v průběhu 1. století n. l. Zvláštní pozornost zasluhují římské lázně, chrám bohyně Minervy, Nymfaneum, vila Diaporit, kterou vlastnil Pomponius Atticus a palác Triconch. Byzantské období (5. a 6. století) je zastoupeno baptisteriem a bazilikou. Hlavním dědictvím Benátčanů je trojúhelníková pevnost, která byla zbudována v 16. století a konečně v 19. století zde Turci vybudovali pevnost.
V okolí se nachází důležitá přírodní rezervace uchovávající řadu ohrožených druhů fauny a flory. Jejím základem je tektonická proláklina známá jako Butrintské jezero.
Pokud rádi vaříte, celý kopec a okolí Butrintu je porostlé „bobkem“, tedy pardon vavřínem, a který zde kácejí jako plevel. Koření, které vyrostlo zde, a to platí i pro Řecko a další státy tady blíž ke slunci, jsou rozhodně voňavější, než které koupíte u nás v obchodě.