Když jsem včera psala
cestopis ze Šťáhlav přes Maršál do Rokycan, marně jsem hledala článek o rozhledně Na Kotli, kterou jsme cestou viděli. Nakonec jsem dohledala, že jsme tam byli v březnu 2016 - v době, kdy jsem neměla tolik času, abych sem jednodenní výlety zvládla vkládat.
Když jsem si fotky z té doby prohlížela, k velkému mému údivu jsem zjistila, že jsme tehdy také byli na Maršálu. Naštěstí jsme sklerotici oba, ani jeden jsme si na to nevzpomněli. No, lepší už to nebude. Ale jak je vidět, užili jsme si to - zase to bylo v jiné roční době. Navíc jen menší část těchto tras byla společná.
Až nad fotkami jsem si prakticky celou cestu uvědomila. Tak to snad až tok hrozné se mnou ještě není. Ráno ještě pršelo, ale předpověď počasí byla příznivá. I proto jsme vyrazili. Do Šťáhlav jsme jeli vlakem. Z nádraží jsme vyrazili po modré k zámku Kozel. Tato trasa je naše oblíbená - vede nádhernou dubovou aleji, tzv. Hraběcí cestou. Vysadili ji Valdštejnové, aby se ze zámku snadno dostali na vlakovou zastávku Dráhy císaře Františka Josefa, která ve Šťáhlavech byla uvedena do provozu r. 1868. Je téměř 1,5 km dlouhá. Nyní ji využívají místní k procházkám, ale i turisté a cyklisté. Večer je dokonce osvětlená. Obec se odborně i tyto stromy stará, prořezává je a v případě nutnosti je nahrazuje novou výsadbou.
Po historickém inundačním mostě jsme se dostali přes Úslavu k Lopatskému rybníku. Možná se zdá divné, že rybník u zámku Kozel není Kozelský, ani Zámecký. Jeho jméno souvisí se zříceninou hradu Lopata, který byl postaven na skále v letech 1367 - 1377 cca 2 km východním směrem.
Modrá značka vede vpravo - právě na zříceninu. My odbočujeme vlevo a procházíme
zámeckým parkem k loveckému zámku. Postavili si ho Černínové z Chudenic, kteří v té době žili
na zámku ve Šťáhlavech. Tento zámek byl postaven v letech 1784 – 1789 v čistém klasicistním stylu. Je to ojedinělý příklad klasicistního venkovského sídla šlechty z konce 18. století na našem území. V 90. letech 20. století Černínové přistavěli další 4 budovy - kapli sv. Kříže, jízdárnu, lokajnu a konírnu. Využívali hol hlavně pro ubytování hostů v průběhu honů.
Prošli jsme okolo zámku, jízdárny, konírny i kaple sv. Kříže. U parkoviště jsme opustili celý zámecký areál a po silnici došli na rozc. Kozel - hájovna. Pokračujeme do kopečka po červené. Na rozcestí Svidná míjíme původní hájovnu a pokračujeme stále do kopce až na vrchol Maršál (560 m). Zajímavé je, že tehdy byla na vrcholu paseka, která umožňovala alespoň kousek výhledu. Pak tam vysadili doubky, které již tomu výhledu brání.
Po červené jsme klesali až na rozcestí Rakovská hájovna. Tady opouštíme červenou a pokračujeme rovně po neznačené cestě do obce Raková. V jednom okamžiku se před námi otevřel výhled na rozhlednu Na Kotli, kam jsme směřovali. V Rakové u kapličky jsme odbočili vpravo po neznačené cestě, po chvíli vlevo a směřovali k lesu. Vím, že jsem tehdy cestu kontrolovala na tabletu, abychom se v té změti cest neztratili a došli na vrchol tou skoro nejkratší cestou. Kus jsme šli ještě po okraji lesa, stále ještě mírně z kopce a pak jsme odbočili vlevo a samozřejmě začali opět stoupat. Když jsme došli na modrou turistickou značku, měli jsme radost. Zvládli jsme to. Po té jsme odbočili vpravo a došli na rozcestí Kotel rozhledna odb.. Na vrchol nám už zbývalo jen 300 metrů po místním značení - modrých trojúhelnícíh.
Dnešní rozhledna na Kotli není první. Již r. 1895 zde KČT postavil dřevěnou šestipatrovou věž Krásnou vyhlídku. Po víc jak 10 letech bylo dřevo napadeno hnilobou. Proto byla r. 1909 rozebrána a odstraněna. Místo rozhledny byl na Kotli postaven vojenský ocelový stožár se signálním osvětlením pro leteckou dopravu. Využívali ho až do 60. let 20. století. Torzo stožáru bylo odstraněno až z důvodu výstavby současné kovové rozhledny. Ta byla slavnostně otevřena 10. května 2014. Má tvar válce, který se dole rozšiřuje. Uvnitř je spirálovité schodiště. Po vystoupání 72 schodů se dostanete na 1. vyhlídkový ochoz ve 12,5 metrech. Dalších 70 schodů vede na horní vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 metrů. Rozhledna je zastřešená, její celková výška je 28 metrů. Rozhledna je volně přístupná. Je z ní nádherný kruhový výhled - jsou vidět Rokycany, další obce v okolí i část Plzně. Je vidět Radyně, Šumava, Brdy, České Středohoří, Český les i Krušné hory. Panoramatické tabule jsou umístěny na spodním okraji střechy.
Na kopci je turistický přístřešek a jak jsem se nyní dočetla, r. 2017 tam byla otevřena geologická expozice.
Vracíme se zpátky na rozcestí a pokračujeme po modré, po které jsme sem přišli. Z rozcestí Kotel rozhledna odb. vedou do Rokycan dvě modré - delší přes Kamenný Újezd (8 km) a kratší přímá (4,5 km). Po té jsme se vydali my a klesali až do Rokycan.
Značka vede přímo na nádraží. My samozřejmě měli žízeň. Směřovali jsme tedy do pivovaru. Na hlavní třídě Boženy Němcové jsme odbočili vlevo k parku U Rakováčku, který byl otevřen o rok dřív - r. 2015. Moc se nám líbil. Je to moc hezké odpočinkové místo.
Podle parku jsme došli až k pivovaru U Stočesů, který byl otevřen r. 2011. Tady jsme byli již víckrát, pivo vaří výborné. Je to tedy skoro povinnost se tady zastavit a spláchnout prach z cest.
Na nádraží to je 15 minut, vlaky do
Plzně jezdí každou chvíli. Vím, že se nám výlet tehdy moc líbil. Ráno počasí nevypadalo nejlíp, ale sluníčko nakonec vyhrálo a většinu cesty na nás svítilo. Na to, že byl konec března, bylo teplo, že jsme i bundy sundali. Skoro to bylo srovnatelné s letošním květnem.
Poslední aktualizace: 26.5.2021
Cca 16 km dlouhý výlet: Šťáhlavy - zámek Kozel - vrchol Maršál - Raková - vrchol Kotel a rozhledna Na Kotli - minipivovar U Stočesů - Rokycany na mapě
Diskuse a komentáře k Cca 16 km dlouhý výlet: Šťáhlavy - zámek Kozel - vrchol Maršál - Raková - vrchol Kotel a rozhledna Na Kotli - minipivovar U Stočesů - Rokycany
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!