Český ráj 10. - 13.4.2009
Zřícenina Valečov
Středověký skalní hrad byl obydlen až do neuvěřitelného roku 1892, kdy zde však namísto šlechticů přebývala chudina. Přesné datum jeho založení není známo, první písemná zmínka je až ze 14. století. Zajímavostí je využití pískovce nejenom jako obranného prvku, ale také pro vyhloubení některých místností, jako například vězení. Přístupno celoročně.
Drábské světničky
Skalní masív okolo Mužského, čedičového suku, který v třetihorách pronikl naplaveninami druhohorních písků a zpevnil je tak, že odolaly vlivům eroze a vytvořily náhorní plošinu Hrady - s příkrými stěnami spadajícími do stometrové hloubky, již od pravěku lákal svou dominantní polohou nad okolní krajinou k osídlení. Archeologickými výzkumy tu byla zjištěna přítomnost člověka od nejstarších zemědělců po středověk.
Ze středověkých sídel na Hradech jsou nejznámější Drábské světničky, pevnostní soustava na nejzazším výběžku pískovcových skal na jihozápadní straně Hradů. V podstatě to jsou čtyři velké a tři menší skalní bloky oddělené od sebe úzkými štěrbinami a průrvami a od ostatního území Hradů hlubokou úžlabinou, v nové době uměle vylámanou a rozšířenou těžbou pískovce, kterou byl skalní blok, z něhož se původně vstupovalo do hradu, téměř úplně zničen.
Na těchto skalách ještě dnes zůstaly zbytky osmnácti světniček buď zcela, nebo částečně vytesaných do pískovcové skály, stopy po sedmi dřevěných stavbách a šesti mostních konstrukcích spojujících jednotlivé skalní bloky. Z ostatních opevňovacích prací se zachovaly stopy po čtyřech uzávěrech a jedné palisádě a zbytky pěti chodeb vytesaných do pískovce.
Hrad Kost
Zachovalý hrad na pískovcové skále vúdolní poloze nedaleko Sobotky. Hrad založil patrně Beneš zVartenberka před rokem 1349. Po roce 1370 byl Petrem zVanrtenberka radikálně přestavěn. Po pánech zHázmburka přešla Kost roku 1497 do rukou Šelmberků, kteří se též zapsali do její podoby. Po roce 1524 hrad drželi Biberštejnové, kteří ho rozšířili arenesančně přestavěli.
Obec Vyskeř
Obec Vyskeř se nachází na úpatí čedičového vrchu v Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Na vrchu kopce vysokého 464 metrů nad mořem stojí kaple sv. Anny z roku 1830. Dominantní je i kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož dnešní podoba pochází z počátku 20. století, a dřevěná zvonice z r. 1504. Zástavbu obce tvoří převážně rodinné domky, z nichž některé, vzhledem k úbytku obyvatel, slouží již jen k rekreaci. Stav obyvatel na počátku 20. století byl 1030 osob. Současný počet obyvatel je kolem 360.
zámek Hrubá skála
ámek si soblibou vybírali filmaři na natáčení pohádek (m.j. Princ Bajaja), ale idalších filmů (např. česko-francouzský film Tělo Diany). Na prostranství před zámkem (dnes upraveném jako parkoviště) stojí kostel sv. Josefa, postavený vromantické gotice podle projektu J. Hausknechta vr. 1812, scenným barokním obrazem sv. Rodiny ve stylu Petra Brandla.
Pod parkovištěm prochází značená turistická cesta úzkou skalní soutěskou Myší díra do středu dračích skal. Naproti zámku je skalní blok Prachovna, kdysi předsunuté strážní místo hradu Skála, se zbytky vytesaných schodů azářezy pro dřevěnou stavbu. Východně od zámku nad údolím říčky Libuňky je vlastní osada
nazvaná podle zámku Hrubá skála.
zřícenina Trosky
Dominantu Českého ráje tvoří zbytky věží hradu Vartemberků ze 14. stol., umístěné na dvou čedičových skalách (nižší zv. Baba, vyšší Panna). Hrad několikrát obléhán, dobyt naposled r. 1648, kdy sloužil jako pevnost Švédů. Postupně pustl, až se změnil ve zříceninu, která byla znovu zhodnocena v období romantismu. Základní informace o historii hradu. Vyhlídka pod věží Pannou. Hrad částečně v opravě se zahájením výstavby schodiště na věž Babu.
Prachovské skály
Prachovské skály patří k takovým oblastem České republiky, které má každý z nás tak trochu v povědomí. Jsou součástí toho, jak vnímáme svou zemi, jsou jedním z míst, kam jezdíme již od dětství na školní výlety podobně jako do Národního muzea, Národního divadla, nebo třeba do Kutné Hory.
Je to místo, od nepaměti osídlené lidmi, o jejichž osudech nemáme žádné zprávy a jejich život rekonstruujeme podle četných archeologických nálezů.
Jičín
Jičín je romantické město s nádherným historickým centrem, jehož symbolem je 52 m vysoká Valdická brána. Leží na kraji Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Není proto divu, že je nazýván branou do Českého ráje.Neodmyslitelně k němu patří loupežník Rumcajs, Manka a Cipísek z legendárního lesa Řáholce. Pohádkové království se každým rokem v září otevírá zrakům smrtelníků. Právě tehdy se tu koná významný festival Jičín - město pohádky, který každoročně láká mnoho dětí a rodičů.Město je ideální svou polohou. Střetává se tu několik typů KRAJINY - Podkrkonošská pahorkatina, Polabská rovina a krajina Českého ráje. Okolní příroda je velmi různorodá a je ideální pro turistiku i relaxaci. V okolí Jičína si přijdou na své nejen pěší turisté, cykloturisté, vodáci, houbaři, horolezci, ale i milovníci vyjížděk na koni. Ve městě a v jeho okolí se nachází mnoho kulturních památek, které stojí za návštěvu. S pomocí turistické mapy a přehledného značení se k nim dostanete jak pěšky, na kole, tak i autem.
Fotky z této cesty najdete na
http://hypolit.rajce.idnes.cz/vandr_v_Ceskym_raji_10-13.4.2009/