Cesta za kukerzitem
Kukerzit (kukersit) nebo také olejová břidlice je energetická surovina nazvaná podle naleziště v Estonsku. Kukerzit se těží povrchovým způsobem velkokapacitními bagry a upravuje se v těžké suspenzi, kde se oddělí od hlušiny. V muzeu v Kukruse je vystaven vzorek krychle kukerzitu o rozměrech 10,8x10,8x10,8 cm s popisem, že z něj je možné získat 1 kWh elektrické energie což je možné použít na: 10 hodin svícení žárovkou nebo 40 minut vytápění místnosti, 1,5 hodiny žehlení, 13 hodin sledování televize nebo 20 hodin práce na počítači.
Do Estonska na ložiska kukerzitu jsme se dostali po několikadenní cestě přes Polsko s noclehem na Suvalkách a přes Litvu a Lotyšsko se zastávkou v Rize, kde jsme si prohlédli historické centrum města, které je zapsáno v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Mezi nejznámější památky patří hrad a prezidentský palác, Dům Černohlavců na náměstí, Dóm, kostel sv. Petra a Tři bratři – skupina tří historických domů.
Z Rigy jsme se přesunuli do Toily do wellness hotelu Spa k ubytování. Odtud jsme vyráželi na odborné exkurze do povrchových dolů na kukerzit a úpravnu a dále dvě muzea vztahující se k olejovým břidlicím a jejich těžbě. Pak jsme ještě navštívili nejvyšší vodopád v Estonsku u obce Valaste. V Toile jsme se zdrželi dvě noci a pak se přesunuli do Tallinnu.
V Tallinnu jsme si nejprve prohlédli staré město, které je rovněž jako Riga zapsáno na seznamu UNESCO. Z památek bych vyzdvihl chrám Alexandra Něvského, městské hradby s baštami, kostel sv. Olafa, který je nejvyšší v Estonsku a měří 123,7 m, dále domy na Radničním náměstí s radnicí. Další den jsme navštívili Technickou univerzitu Tallinn a pak jsme se přesunuli do přístavu, abychom si odskočili přes záliv Baltského moře do Helsinek.
V Helsinkách jsme si nejprve prohlédli přístav se starou tržnicí a jeho blízké okolí, hlavně Uspenského katedrálu, což je ortodoxní kostel. Pak jsme si prohlédli největší evangelický kostel na náměstí, kde se také nachází univerzita a sídlo vlády. Naproti kostelu je nejstarší kamenný dům ve Finsku. Po té jsme se přesunuli k hlavnímu železničnímu nádraží, kde je taková místní zajímavost – 3 restaurace: Praha, Zetor a Vltava. Pak jsme navštívili olympijský stadion s vyhlídkovou věží, před kterým je socha finského legendárního běžce Paavo Nurmiho, a nakonec Skalní chrám vytesaný v žulovém skalním masivu.
Po prohlídce Helsinek jsme se přeplavili trajektem přes záliv zpět do Estonska a nočním přejezdem pokračovali do České republiky.