Dobřív - Kozel - Radyně - Starý Plzenec - Dobřív
Každé léto - jak to vyjde - se vydáváme s tátou a s našimi životapotřebnými koly na týdenní cyklodovolenou. Vybrala jsem jeden den z takovéto dovolené roku 2008.
Naše cesta začíná v Dobřívě u Rokycan. Počasí vypadá, že nám bude přát, a tak se rozhodneme navštívit hned 3 objekty v jeden den. Vyjíždíme z Dobřívi jihozápadně směr Mirošov, po cyklotrase č. 2154. V Mirošově přijíždíme k upravenému zámku. Bohužel se jen vyfotíme u zavřené brány, jelikož při naší smůle je tento zámek veřejnosti otevřen jen první sobotu a neděli v měsíci od 10 do 16 hodin. A pokračujeme z Mirošova dál po pohodlné, méně frekventované asfaltce přes Přírodní park Kamínky. Projíždíme jednou z nejmenších obcí v České republice, Kornaticemi, kde se napojíme na cyklotrasu č. 2039 a opět jedeme po silnici lemované lesy. Po několika málo kilometrech se vynoříme v obci Šťáhlavice, kde míjíme kapličku a Pomník světových válek. Za Šťáhlavicemi nepřehlédneme odbočku směr zámek Kozel. Sjíždíme po cestě k jezírku pod zámkem, kde panuje naprostá pohoda dokazující v klidu si plovoucí kachny a kvetoucí lekníny. Od jezírka k zámku vede štěrková cesta, kde je jízda na kole zakázána, takže svá kola jsme nuceni vést. Po příchodu k zámku necháváme kola u zábradlí u Infocentra a do začátku prohlídky nám zbývá půlhodinka. Obejdeme hlavní budovu zámku a od jižního křídla vidíme náš další cíl, Hrad Radyni.
Něco málo o zámku KOZEL - Kozel je čtyřkřídlý klasicistní lovecký zámeček z 18. století postavený pro J.V. Černína. V hlavní budově najdeme cca 19 menších místností včetně divadla, v areálu se nachází dále kaple s jízdárnou a lokajna s konírnou.
Po prohlídce zámku, která trvala 45 minut se vrátíme na odbočku do Šťáhlavic a přes obec Šťáhlavy začínáme stoupat na vrchol Radyně, hrad postavený za Karla IV. Cesta vypadá dlouhá a příkrá, ale zase tolik náročná mi nepřijde. Po příjezdu k Radyni zjišťujeme, že není kde nechat kola. Pod Radyní je jen malé parkoviště pro automobily. Prohlídka na Radyni je individuální, na vyhlídku z hlavní věže vede několik dřevěných schodišť. Z věže je vidět Plzeň, Zámek Kozel, hrad Přimda, ale také náš další cíl, rotunda sv. Petra a Pavla... Výhled však znepříjemnil roj čmeláků a létajících mravenců, kteří mi vlétáváli do objektivu a usedávali mi na ruce...
Do Starého Plzence sjedeme po žluté turistické značce. Na náměstí můžeme vidět renesanční radnici a gotický Kostel Sv. Jana Křtitele ze 14. století a v hospůdce Na Terase se posílíme dobrým obědem... Přejedeme most přes Úslavu a vydáváme se do neskutečně příkrého kopce k rotundě sv. Petra a Pavla. Z pedálů mě vyhodí nejen nezpevněná cesta, ale i skupinka čtyř Japonců, která s úsměvem míří od rotundy... Po statečném výšlapu kopce Hůrka se před námi objeví rotunda, románská stavba z 10. století. Výhled na jižní stranu nám umožní opět shlédnout Radyni.
Pokračujeme přes Hůrku, kde nás překvapí další objekt, a sice zbytky ze základů kostela. Přes Hůrku sjíždíme na cyklotrasu č. 2124 směr Tymákov, cestou se osvěžíme "špendlíky", ale brzy musíme jet, protože se začíná mračit obloha. V Tymákově odbočíme vpravo a po cyklotrase č. 2127 jedeme do Rokycan. Na první větší křižovatce změníme směr na východ a napojíme se na cyklotrasu č. 3. Podél Klabavy je pohodlná cyklostezka, která se za Hrádkem mění v písčitou, ale lehce sjízdnou cestu. V Dobřívi se ještě stihneme osvěžít koupelí v tamním rybníku u Hamru a naše cesta je pro dnešek u konce.
Cesta nebyla příliš náročná, cca 48 km.