Dolní Břežany a Závist - PkP
Dolní Břežany, stále větší a významnější obec v sousedství Prahy, jsem do této kapitoly zařadil proto, že na jejím území leží většina keltského oppida Závist, věnovat se zde však budeme hlavně zbytku jejího území, neboť o Závisti jsem psal již v samostatném hesle na konci povídání o Praze 5 v kapitole A. Břežany protéká Břežanský potok vytvářející pod vsí hluboké Břežanské údolí, jež rozděluje oppidum Závist na dvě části, přičemž vrch Hradiště na levé straně patří k Břežanům a Šance nad pravým břehem k Praze; na druhé straně pod kopcem teče řeka Vltava, do níž se poblíž zbraslavského nádraží Břežanský potok vlévá. I Vltavou jde hranice obou obcí a její pravý břeh jižně od nádraží Zbraslav patří Břežanům, a to včetně osady Jarov.
Do Dolních Břežan jezdí autobusové linky PID od stanice metra Budějovická a také linka 341 z Modřan, kde je možné přestoupit na tramvaj, případně i na vlak. Kromě zastávek těchto autobusových linek je na území Břežan také železniční zastávka Jarov ve stejnojmenné chatové osadě v údolí Vltavy, jsoucí vyloženě okrajovou částí obce a poměrně výrazně se od jejího zbytku lišící, ať už polohou u velké řeky, nebo Dopravou, protože odtud ani není možné bez přestupu dojet do centra - abyste potřebovali jen jeden přestup, musíte jet vlakem do Modřan a tam přestoupit na již zmíněný autobus.
V samém centru Dolních Břežan bývala zastávka Obecní úřad, dnes nesoucí název prostě Dolní Břežany; zde býval garantovaný přestup mezi linkou 341 od Libře a linkami na Budějovickou, později přesunutý na přestavěnou zastávku nově pojmenovanou Dol. Břežany,,náměstí. Prostor návsi, kde se nachází ta první zmíněná zastávka, se v posledních letech značně povznesl; z místa působícího vyloženě obyčejně vesnicky se stalo příjemné centrum hodný malého městečka. Na této návsi stojí mohutný kříž a je na ní brána k zámku, postavenému na přelomu 16. a 17. stol. v renesančním slohu; koncem 19.stol. k němu byla přistavěna novorománská kaple a r.1901 bylo upraveno vnitřní nádvoří. Zámek si prošel nepříjemnou historií ve 2.pol. 20.stol., kdy byl sídlem tzv. červených baretů, na což upomíná Praga V3S doplňující pomník před zámeckou budovou. Dnes je zámek bohužel nepřístupný; když se usmějete na vrátného, jistě vás nechá prohlédnout si jej zblízka a podívat se i na zmíněný pomník naší nedávné historie. Nepřístupný je také přilehlý zámecký park. Kromě návsi byl zmodernizován i zbytek centra Dolních Břežan a určitě stojí za to se v nich zastavit.
Jediná turistická značka vedoucí z centra je zelená směřující příjemnou pěšinkou na Závist, která je součástí přírodního parku Střed Čech. Na ni určitě někdy zavítejte a přečtěte si o ní v již výše odkazované kapitole. Z vlastních Dolních Břežan kromě té zeleně značené vede asi už jej jedna cesta kromě silnic, a to z jejich severního okraje do Cholupic; bývala to cesta pěkná, avšak dnes ji křižuje jižní Pražský okruh a nevím, kde přesně jej lze přejít; to však bezesporu možné je, takže se z Břežan pěkně dostanete třeba i do Cholupické bažantnice. K Břežanům patří také vesnička Lhota a osady, tvořené většinou chatami, Zálepy a Jarov; ty všechny spojuje modrá značka jdoucí od zbraslavského nádraží po svazích Hradiště na straně Břežanského potoka do Lhoty, kde stojí na návsi kaplička, dále přes Zálepy a lesem ke srázu k Vltavě, z nějž klesá krásnými Kozími stezkami do Jarova, z nějž můžete jet do Prahy vlakem, ale také se po červené značce vrátit do Zbraslavi, přičemž po příchodu na silnici nemusíte jít po ní, ale můžete to vzít po cestě podél řeky končící u bývalého přístaviště přívozu poblíž nádraží Praha-Zbraslav.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
Anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.