Fidži - Přátelské ostrovy
Když v roce 1773 navštívil James Cook souostroví Tonga, nazval jej Přátelské ostrovy. Cooka opravdu přivítali Tongané přátelsky, ale před příchodem Evropanů se před zvuky jejich válečných bubnů třásl Pacifik od Havaje až po Nový Zéland. Fidži můžeme na starých mapách najít po názvem „ostrovy Lidojedů“. Kanibalismu byl rozšířený v celé Polynésii, měl však většinou rituální charakter. Na Fidži ale bylo lidské maso součástí jídelníčku a kanibalismus v nepokryté podobě se podařilo křesťanským misionářům vymýtit až ve druhé polovině 19. století.
Na Tonga jsem bohužel nebyl. Nepochybuji, že lidé tam jsou, jako všude v Polynésii přátelští. Přátelský, a to upřímně přátelský, vztah k cizincům jsem měl možnost poznat na Fidži. Každý vás s úsměvem zdraví: „Bula“. Bula je univerzální fidžijský pozdrav, asi jako české „ahoj“. Používá se také i při přípitcích.
Fidžijci se přátelsky chovají i vůči sobě. V době mého pobyt se slavil Fiji day, připomínající vyhlášení nezávislosti na Velké Británii 10.10.1970. Trička vyrobená k té příležitosti byla vyprodána a lidé se navzájem zdravili i z automobilů „happy Fiji day“. Návštěvník z ciziny nepozná, že mezi původními Fidžijci a potomky Indů doutná napětí. Ostatně prezident ve svém projevu k Fiji day slíbil, že příští rok se bude slavit s novu ústavou „Jedno Fidži – jeden národ“.
Pláže s čistým pískem, tyrkysové moře, šnorchlování u korálových útesů, opalování pod palmami si lze dopřát i v jiných destinacích. Na Fidži jsem poznal díky tamějším lidem i něco navíc. Mohl bych uvést řadu příkladů, kdy mi nezištně poradili. Dokonce i toulaví psi, který patří ke koloritu pláží, jsou tam neagresivní
A tradice kanibalismu? Předměty sloužící kdysi k zabíjení protivníků a ke konzumaci lidského masa, jsou vyhledávanými suvenýry. Samozřejmě jejich napodobeniny. Originály lze nalézt v muzeích. Pokud jsou výjimečně uvolněny ze soukromých sbírek, tak za horentní sumy.