GIEWONT (1894 m.n.m.) – KASPROVY WIERCH (1986 m.n.m.)
Autobusem přijíždíme do města „Zakopane“. Město opět nezklamalo, jelikož všude jsou uzávěry komunikací z důvodu rekonstrukcí vozovek. Bohužel však bez označení objížděk. Po delší době nalézáme prostor pro zastavení autobusu (jen pro výstup lidí) cca 25 minut od místa nástupu na „trek“ – Kužnice. Hodinky ukazují 7:50 hodin, je polojasno. Dobalujeme poslední věci a vyrážíme. Cesta do Kužnice je nudná, člověk je nucen jít hned ze startu cca 30 minut po asfaltu…
V Kužnici, u lanovky na „Kasprowy Wierch“ nalézáme rozcestník, vydáváme se po modré značce směr vrchol „Giewont – 1894 m.n.m.“. Časový údaj rozcestníku na vrchol – 3:15 minut. Opouštíme „civilizovanější část cesty“ a vcházíme do lesa. Po cca 300 metrech se nachází „mýtná“ stanice, kde se vybírá poplatek vstupu do NP. Platíme vstup a pokračujeme po pěkném „chodníku“ až ke shronisku „Konratowa“. Hodinky ukazují 9:30 hodin. U schroniska si dáváme všichni delší pauzu, někteří využívají služeb chaty (kupují polévky, pivko apod.:o)) Chata je momentálně v rekonstrukci, provizorně je v provozu tzv. výdejní okénko. Koupit v něm se ale dá poměrně vše, co taková chata v horách může nabídnout. Vyrážíme dále po modré značce směr vrchol. Po chvíli cesta začne výrazně stoupat, nabíráme výškové metry. Po chvíli už vidíme „przelecz Konratowy“. Na výstupové cestě nejsme sami, je zde i hodně Poláků a Slováků. Giewont je národní horou poláků. Počasí se nám pomalu kazí, zatahuje se a vrchol „Giewont – 1894 m.n.m.“, který už jde pomalu vidět se i se svým 14 m vysokým dominantním křížem schovává do mraků.
Jsme v sedle, dáváme si menší pauzu a vyrážíme směr skalistý Giewont. Poslední výškové metry vrcholu jsou zajištěny řetězy. V 11:15 hodin již zažíváme pěkný pocit z vylezení tohoto vrcholu. Máme štěstí, počasí nám v tu dobu přeje, na chvíli je polojasno. Využíváme této situace k focení okolních vrcholů. Po krátké pauze sestupujeme druhou stezkou (jednosměrnou) zpět do sedla. Ze sedla začínáme stoupat na vrchol „Kondratova kopa – 2004 m.n.m.“. Vrchol není až tak zajímavý, snad jen výhledy z něj. Otevírají se nám krásné panoramata Vysokých tater, Západních tater a taky polské části tater. Pořizujeme pár fotek a vydáváme se po červené značce směr „Kasprowy Wierch – 1986 m.n.m.“. Cesta k tomuto cíli je zdlouhavá, nicméně po cestě na něj lze krásně pozorovat okolní vrcholy. Zejména dominantu a „národní vrchol“ Slovenska – Kriváň, dále vrchol „Havran“, „Koprovský štít“ nebo nejvyšší vrchol Západních tater – „Bystrou“.
Ke Kasprowiemu Wierchu docházíme v 14:45 hodin. Na vrcholu se nachází horní stanice lanovky vedoucí ze směru Kužnice a bufet. Vrchol nabízí krásnou vyhlídku na vrchol „Swinica – 2301 m.n.m.“ nebo vrchol „Koscielec – 2153 m.n.m.“. Dole pod námi v údolí je i schronisko „Murovaniec“, které se stalo naším prvním útočištěm v podobě noclehu. Na chatu přicházíme v cca 16:30 hodin. Chata je velice dobře zásobená a nabízí kvalitní ubytování.
Základní údaje:
Nástupní místo: Kužnice – 974 m.n.m.
Nejvyšší dosažený bod: Kondratova kopa – 2004 m.n.m.
Převýšení: cca 1608 m.
Časový údaj treku: 8:40 hodin (vč. přestávek)
Poznámka: Po cestě se nachází bufet (Kasprowy Wierch), kde se lze občerstvit.
Petr Kocich – Kožuch
www.outdoor-activity.net