Hrad Sukoslav v Kostomlatech
Obec Kostomlaty pod Milešovkou s bájným hradem Sukoslavem.
Chtěla bych Vás pozvat na další výlet do obce Kostomlaty pod Milešovkou.Je to chráněná krajinná oblast . Kostomlaty jsou nástupním místem do malebných koutů českého středohoří a všude na Vás výsostně zhlíží ze svého vrcholu hora Milešovka.Než se ale vydáme k hradu, chtěla bych Vám dát ještě poznat jiná zajímavá místa v této obci.
Jedním z nich je mohyla , postavená na památku návštěvy císaře Josefa II.Ta je na jižní straně od obce,asi půl hodiny vzdálená, místu se říká Klocberg a je vysoký 491 m.Je tam pěkná vyhlídka na okolí, mimo jiné i na hrad .Zde odpočíval císař Josef II.cestou z Letové do Mukova r. 1779. Třeba si řeknete ….no a co? Že tam odpočíval….my taky v přírodě odpočíváme a nikdo nám mohylu nepostaví! No jo, jste Vy ale CÍSAŘ pán?????????No???Nejste,….. tudíž památná místa, kde spočinuly kdysi „hlavy pomazané „ bychom si měli připomínat, vždyť je to kus historie! Navštívil nejen tato místa, ale i Osek a jiné a jiné....
Další zajímavé místo je kdysi zázračný pramen v kapli Panny Marie Pomocné z r. 1825. Pramen je nyní vyveden do studánky mimo kapli. Malý přístřešek – kapličku nechal postavit Johan Christian Ditrich z Kostomlat. Ke vzniku kapličky vedly události ve 30 letech 18.století spjaté s místním panským sládkem Christophem Habelem, který byl velkým ctitelem Panny Marie a nechal si proto namalovat obraz s výjevem Panny Marie Pomocné s Ježíškem. V r. 1734 byl sládek stižen těžkou nemocí, proti které nepomohly žádné léky.V největším zoufalství se obrátil k obrazu a zbožnými modlitbami prosil o pomoc. Modlitby a popíjení vody ze studánky ho zázračně uzdravily.Obraz Panny Marie proto zavěsil nad studánku.Tato zvěst se velice rychle rozšířila a přicházeli další poutníci a došlo k dalším zázračným uzdravením a ke zrodu poutního místa. Vedle kapličky stojí pomník z l.světové války ,kde se začala původně stavět kaple v r.1743, která byla větší,než je stávající. Byla vybavena sakristií,oratoří a kůrem, později byly instalovány varhany.Již zmíněný obraz Panny Marie,který zavěsil sládek nad studánku, byl dán na oltář. Konaly se slavné poutě a v r.1770 činil počet poutníků ročně až 30.tisíc. V průběhu josefínských reforem byla kaple uzavřena a začala se rozpadat. Poutní tradice zase ožila až počátkem 19.století. R. 1825 byla postavena přímo u pramene malá kaple v klasicistním slohu.R. 1840 byla vysvěcena Panně Marii. Počátkem 20.století docházelo opět k útlumu poutníků.Dnes ale již málokdo ví,jak slavnou tradici Mariánské poutní místo má,víc je navštěvují zahraniční poutníci,než naši. Vodička v ní je ale skvělá a kdo má víru v srdci a bude si přát a prosit aby mu pomohla, jistě dojde naplnění.
Dále se v obci nachází barokní zámek, který postavili Černínové kolem roku 1670 na místě renesanční tvrze podle plánů Marcella Ceresoly.Od r.1888 slouží jako nápravný ústav pro mladistvé a je veřejnosti nepřístupný.
Hned vedle je kostel Sv.Vavřince,který patří k nejstarším sakrálním stavbám na Teplicku a je postavený před rokem 1230. Obsahuje řadu románských fragmentů. Barokní přestavba je dílem Octavia Broggia z r. 1727.
A nyní se vydáme k malebnému hradu Kostomlaty neboli také k bájnému Sukoslavu….režisér Troška zde natočil pohádku „ Nejkrásnější hádanka“.
Jdeme krásnou cestou a z dáli už na nás hrad vykukuje.Také barvitost listí po cestě lahodí oku. A my pokračujeme dál…..
Areál hradu je udržován Občanským sdružením pro záchranu hradu. Na hrad se dostanete z aut.nádraží,které je na návsi Kostomlat po zelené značce, - asi 1 km.
Hrad vznikl v 1.čtvrti 14.století, tam, kde kdysi stávalo slovanské hradiště.Nachází se v nadmořské výšce 580 m. Byl původně postaven pány z Rýzmburka / Oseka /.Ti jej prodali zase Chotěborovi z Hirštejna. Za rok a půl prodal tento šlechtic opět tento majetek nástupci trůnu- tehdy markraběti moravskému – Karlovi.Ten však hrad udělil v léno věrnému staršímu Habartovi z Žerotína. Po něm zde vládli jeho příbuzní a potomci.
Husitský válečník Jakoubek z Vřesovic hrad r. 1434 dobyl za pomoci svých spojenců a domluvil se o odkoupení hradu i s majetkem k němu přináležejícím, což potvrdil i císař Zikmund, na jehož stranu pak Jakoubek z Vřesovic přestoupil.Po té zde zůstali jeho potomci ,ale v r.1562 byl hrad již opuštěn. Potomci pak vystavěli dvě tvrze v Kostomlatech,kdy byly ještě městečkem , zde pobývali až do 30leté války a pro účast na českém povstání přišli o majetek. V r.1624 byl tento majetek odprodán Humprechtu Černínovi z Chudenic.Černínové na místě dvou tvrzí vystavěli zámek, jak již bylo výše podotknuto.
Abychom se ale vrátili ještě k hradu,tak v polovině 19.stolení byla vybudována v dolním nádvoří zříceniny hradu restaurace a zpřístupněna hlavní věž turistům.Po roce 1948 byla ale hospůdka rozebrána.
V současné době je hrad přístupný na vlastní nebezpečí. Hlavní věž je nepřístupná.Areál hradu je udržován Občanským sdružením pro záchranu hradu Kostomlaty. Každý víkend zde Sdružení drží službu a poskytuje informace ohledně hradu.Může se zde zakoupit i drobné občerstvení a turist. známku, ta se dá koupit i v konzumu u Kasalů v obci.“ Pýchou novodobých vlastníků hradu“je, že slouží turistům o víkendech a říkají že …“ My a Karlštejn v zimě nezavíráme !!“ O spokojenosti návštěvníků ostatně vypovídají záznamy v návštěvní knize.A také doufají, že převodem majetku do vlastnictví obce nastanou jiné možnosti na získání prostředků na opravu hradu.
I když jsem už podotkla, že od aut.nádraží je to asi l km po turist zelené .značce k hradu, tak ještě dodávám,že se jde hřbitovní ulicí okolo hájenky a pozvolna se stoupá okolo dvou rybníků nahoru k hradu. Další možnost je jít po modré značce, Sukoslavskou,- ale to je dost veliké stoupání a říká se jí „Krpál“, což hovoří snad za vše.Je jen na vás, kterou cestou se vydáte, ale každá má svůj půvab.
Hrad Kostomlaty , neboli Sukoslav vás nezklame a určitě nebudete litovat!
A nějaká pověst? Bohužel,tady vás musím zklamat, tu hrad Sukoslav nemá, musíte si ji sami vymyslet! Třeba jak se tady o půlnoci prochází Bílá paní a každého návštěvníka,který sem v tuto dobu zavítá, prosí o vysvobození…….