Hřejivý SEVER-2
Druhý den nás čeká „odpočinkový výlet“ do míst letní rekreace Švédů - Gränny.
Gränna
leží na břehu jezera Vättern, druhého největšího jezera Švédska.
Je nám dopřáno se po úmorné cestě dosytosti vyspat, snídaně je přichystána až na půl deváté, odjezd na výlet v půl desáté.
Sluníčko svítí, i když vzduch je poměrně chladný.
První zastávka je v nejbližší obci Bottnaryd. Navštěvujeme místní kostel Bottnaryds kyrka. Je to starobylý dřevěný kostel, který byl vystavěn v letech 1666-1667. Jeho hlavní zajímavostí jsou vnitřní malby, zvláště malby na stropě. Zde je vymalováno nejen Nebe (Ráj) ale i Očistec a Peklo.
Švédové jsou silně nábožensky založení. Věřících je v zemi 95%. V současné době je samostatná a odloučená od státu. Má značný majetek a žije z jeho výnosů a darů věřících.
Centrem každé vsi je kostel a fara. Neexistují zde „hospody“. Obyvatelé se scházejí v kostelech, případně na farách. U řady kostelů ve městech je vybudována i kavárna, někdy přímo za kostelními lavicemi. Samozřejmostí v kostele je i toaleta. Okolo kostela se rozprostírá hřbitov. Jsou na něm pochováni nejen lidé, ale i jejich zvířecí přátelé. Kostely jsou otevřeny sedm dní v týdnu a jsou veřejnosti přístupné. Jen v některých významných, převážně v hlavním městě, se vybírá oficielní vstupné. Fary jsou centrem veškerého společenského života ve vsích.
Evangelické náboženství je v tomto ohledu vstřícnější, neexistuje tam celibát a proto představitelé církve žijí v běžných rodinách.
Neexistují ani zpovědnice, v kostelích je nainstalován „Globus smíření“, na který se dávají zapálené svíčky.Pokud máte nějaké přání nebo toužíte po odpuštění svého prohřešku.
Nejvyšším představitelem církve ve Švédsku je vždy místní král.
Na vesnicích a samostatných usedlostech se obyvatelé většinou živí lesnictvím, zemědělstvím a rybářstvím. Většina švédské půdy je v soukromém vlastnictví a je vzorně obhospodařována. Švédové si cení svoji krajinu a jsou velcí patrioti. Před řadou domů je stožár a na něm švédský třícípí praporek na znamení, že zde bydlí Švéd. Švédové nelpí na majetku, jejich domky jsou malé a velmi prakticky zařízené. Jejich životní úroveň je vysoká, Švédsko se stalo jedním z nejsilnějších a nejsta- bilnějších sociálních států, který běžné populaci zajišťuje záviděníhodný životní standard. Životní styl Švédů je díky tomu méně uspěchaný než v západní Evropě či Americe. Silný sociální systém poskytuje obyvatelstvu dostatečné zabezpečení, téměř veškerá péče (zdravotní péče, vzd jim konec…
Další zastávka byla ve skanzenu Grännaberg, kde jsou instalovány stavby ze šestnáctého století. Z výkladu snad jen jednu zajímavost. V době, kdy Skandinávii vládli Dánové, měli po celém území své vojáky. Neexistovali kasárny a místní obyvatelé měli povinnost vojáky u sebe ubytovat. Proto měla každá chalupa i zvláštní světnici pro vojáky.
Z vyhlídky ve skanzenu je pěkný pohled na Grännu a jezero Vättern. Jezero Vättern je dlouhá užší vodní plocha, tvořící hranici mezi východní a západní částí oblasti Götaland.
Sestupujeme po schodech do města. Míjíme i malý vodopád. Městečko Gränna je turistickým střediskem Švédska, v létě je zde velmi rušno. Je to nejteplejší místo ve Švédsku. A čím je ještě Gränna známá? Typickými cukrovinkami polkagrís. Jsou to ručně vyráběné cukrovinky, jejich hlavními ingrediencemi je cukr, voda a ocet. Původní receptura je s mentolem, červenobílé špalky. V současnosti se vyrábí řada příchutí. Sledujeme celý proces výroby a máme možnost ochutnat i čerstvě vyrobený špalek.
Pokračujeme v procházce Grännou. Naše kroky míří do přístavu na trajekt na ostrov Visingsö. Ostrov Visingsö je malá perlička v jižním cípu jezera, avšak s dlouhou historií. Ostrov obydleli již staří Vikingové a zanechali tu po sobě stovky hrobů. Vznik Visingsö je spojen s úsměvnou bájí, která ještě více podtrhuje magický ráz ostrova: Mytický obr Vist žil podle legendy na východní straně jezera. Jednoho dne se rozhodl se svou ženou jezero překročit. Aby cestu zvládla i jeho manželka, hodil obr do jezera veliký drn, z něhož je dnešní ostrov.
Po vylodění nás čeká malý piknik - kávička a švédské sušenky. Bohužel se počasí pokazilo, ochladilo se a trochu i sprchlo. Přesto se vydáváme na krátkou procházku po ostrově. Ostrov je malá rezervace. Žije na něm cca 700 obyvatel a přistěhovat se na něj není vůbec jednoduché. Také je zde zákaz jakéhokoliv stavění, aby nebyl porušen jeho ráz. Ostrov patřil dlouho významné šlechtické rodině Brahů, pobýval zde i známý hvězdář Tycho. Tato rodina byla spřízněna se švédskými králi a na ostrově si v sedmnáctém století vystavěla kostel i opevněný hrad Visingborg . V té době se jednalo o nejpůsobivější stavení ve Švédsku. Tehdejší posádka na obranu činila až 800 vojáků. Hrad Visingsborg byl po roce 1680 neobývaný. Na začátku 18.století se hrad stal táborem pro ruské válečné zajatce a při jejich vzpouře vyhořel.
Kostel Brahekyrkan, byl v roce 1636 vystavěn na místě románského kostela ( z let 1150-56) , jsou v něm uloženy rodinné klenoty tzv. koruna Brahů a církevní relikviáře.
Při zpáteční cestě ochutnáváme v přístavu místní rybí specialitu – uzeného siha. Je to moc dobrá ryby, jen s velkými kostmi, které se dají velmi snadno i s páteří oddělit. Není mastná…. prostě nám mooc chutná!
V přístavu v Gränně nás čeká autobus, nasedáme a míříme již bez dalších zastávek k domovu.Zítra nás čeká celodenní výlet.