Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 7. den: Vysoké Mýto - pivovary Kujebák a Mejto; cca 9 km dlouhý okruh: Dětřichovská hájenka - rozhledna Strážný vrch na Hřebečském hřbetu - část naučné Hřebečské důlní stezky - Dětřichovská hájenka
Úterý 19. 10. 2021
Sotva jsem lehla, tak jsem usnula. Tak na půl hodiny. Najednou jsem se vzbudila a nemohla zabrat, ještě po půlnoci jsem byla vzhůru, venku se ochlazuje, měsíc svítí a já se tam pořád vrtím, občas zdřímnu, ale za chvíli jsem zase vzhůru. To je hrůza. A to jsem si myslela, jak se mi po včerejší koupačce bude dobře spát.
Teplota klesla pod 7 stupňů. Zabrala jsem pořádně až k ránu. Když jsem se vzbudila, s hrůzou jsem zjistila, že je deset. Stejně jsem jak praštěná.
Je však pěkně. Je polojasno, nezvykle teplo, venku je 13. Stupňů. Po snídani dávám jednu rychlou kávu, ať to nezdržuji. Čeká nás necelá hodiny jízdy do Vysokého Mýta, kde jsou dva pivovary. Tradice vaření piva tam sahá snad již do 13. století. Vysoké Mýto bylo věnné královské město, které získalo od králů výhradní právo prodávat a šenkovat svá piva v okruhu 1 míle. Římský král Albrecht I. toto právo znovu potvrdil r. 1307. Vařit pivo se však ve městě smělo pouze v domech na rynku. Tyto domy měly sladovny, nádoby k vaření piva, ale také sklepy, kde zrálo pivo.
Později se ve městě pivo vařilo v několika pivovarech, v letech 1898 - 1900 byl postaven v dnešní Pivovarské ulici Měšťanský pivovar. Vařilo se zde světlé výčepní pivo, světlý ležák Malvaz a speciální 15% Kujebák, a to až do r. 1951. Pak tam byly sklady zemědělských hnojiv a areál chátral. Po r. 2004 to vypadalo, že se snad budovy zachrání, ale nakonec jich většina byla zbořena, v chátrajícím stavu tam stojí pouze sladovna a hvozd.
Později se ve městě pivo vařilo v několika pivovarech, v letech 1898 - 1900 byl postaven v dnešní Pivovarské ulici Měšťanský pivovar. Vařilo se zde světlé výčepní pivo, světlý ležák Malvaz a speciální 15% Kujebák, a to až do r. 1951. Pak tam byly sklady zemědělských hnojiv a areál chátral. Po r. 2004 to vypadalo, že se snad budovy zachrání, ale nakonec jich většina byla zbořena, v chátrajícím stavu tam stojí pouze sladovna a hvozd.
Nový Měšťanský pivovar Kujebák začal vznikat r. 2017 v bývalé hasičské zbrojnici, ale už r. 2013 si zaregistrovali ochranné známky na etikety i názvy původních vysokomýtských piv: 12°Kujebák, 10°Vysokomýtské pivo a Malvaz. V budově zachovali původní trámoví, kde se dřív sušili hadice, a udělali tam restauraci, vestavěli dřevěné patro s cihlovými podpěrnými sloupy, kde vznikla kuchyně, sklady a sociální zázemí. R. 2018 již uvařili svá vlastní piva a otevřeli restauraci.
Toto pivo známe, ale je při cestě, tak se zastavujeme. Dlouho jsme se však nezdrželi. Koupili jsme od každého druhu po lahvince (kromě třech zmíněných měli ještě Red Ale), ať taky nějaké pivo dovezeme do Přerova.
Toto pivo známe, ale je při cestě, tak se zastavujeme. Dlouho jsme se však nezdrželi. Koupili jsme od každého druhu po lahvince (kromě třech zmíněných měli ještě Red Ale), ať taky nějaké pivo dovezeme do Přerova.
Na Masarykovo náměstí ze zadní strany budovy, kde se prodává nábytek, je ještě pivovar Mejto. Byl založen r. 2015 jako minipivovar Kujeba. Když zjistil, že registrační značku piva Kujebák má zaregistrovaný jiný pivovar, přejmenoval se r. 2017 na pivovar Mejto. Vlastní výčep nemá, pivo v petkách se u něj nechá koupit jen v pátek odpoledne. To jsme náhodou věděli, ale také jsme věděli, že pivo lze koupit v prodejně Chocathé, v Komenského 81, což je prakticky za rohem. Máme štěstí, polední přestávka končí za 3 minuty. Tady kupujeme další 4 lahve a odjíždíme. Jsme spokojeni. Něco ještě vypijeme, ale něco určitě do Přerova dovezeme.
Teď se už Ota těší na rozhlednu. Po ca 40 km parkujeme na rozcestí Nad Vískou - hájovna u Dětřichovské hájenky, kde chci nejdřív udělat něco k obědu. Venku je hezky, svítí sluníčko, jen to trochu protahuje. Jenže zrovna na parkoviště sluníčko nesvítí. Co se dá dělat. Jíst musíme.
Ve 3 hodiny vyrážíme. Teď zjišťuji, jak se informace na mapy.cz neustále doplňují. Vloni v říjnu tady naučná stezka Hřebečské důlní stezky, která vede okolo rozhledny, ještě nebyla zakreslená. A já se divila, jak je možné, že k takhezké rozhledně nevede značená cesta. Ani na parkovišti jsme se nevšimli značky k rozhledně. Dokonce bych řekla, že tam o ní také nebyla zmínka.
Vyrážíme po červené směrem rozcestí Nad vysokým polem. Cesta vede převážně lesem, tady to nefouká. Jen chvilkami jdeme po sluníčku, ale i tak je to příjemné, když vidíme, jak sluníčko mezi stromy probleskuje. Je teplo, 15 stupňů tu už dlouho nebylo. Z rozcestí pokračujeme po červené ještě cca 1,5 km, stále poměrně lehce zvlněným terénem. To už hledám neznačenou odbočující cestu vlevo a kontroluji to v tabletu. Cest je tu spousta. Musíme najít tu pravou, protože jen ta nás po 1,5 km dovede k rozhledně. Jenže Ota je netrpělivý, poslouchá na půl. Už po 15 minutách tvrdí, že 0,5 km máme dávno za sebou, kde je ta rozhledna. Ale to už jsme došli na velké rozcestí a za chvíli jsme skoro u ní. Jenže je kousek od hlavní cesty, vidět skoro není. Ota nevidí, neslyší a spěchá dál. Musela jsem na něj zavolat, aby se vrátil.
Rozhledna Strážný vrch byla postavena v zimě 2009/2010 na malém prostoru mezi stromy na svahu Strážného vrchu v rámci projektu Hřebečské důlní stezky, které měří 70 km a zavedou návštěvníky k několika bývalým dolům. Má 8 výchozích stanovišť, 6 odpočívadel. 2 turistické altánky a je na ní celkem 28 informačních tabulí. Kromě rozhledny byla vybudována ještě vyhlídková plošina Nad doly. To jsme však tehdy nevěděli, jinak bychom tam došli. Bylo by to o 3 km delší, to bychom ještě zvládli. Uvidíme, zda se sem ještě někdy vypravíme. Podle obrázků vypadá zajímavě.
Je to moc zajímavá a hezká dřevěná rozhledna s ocelovými prvky. Připomíná výztuže hornické štoly. Je vysoká 17 metrů, zastřešená vyhlídková plošina je ve výši 14 metrů a vede na ni 67 pohodlných schodů. Je vidět severní část Boskovické brázdy s Moravskou Třebovou a Pastviskem, Zábřežská vrchovina, část Orlických hor, za dobré viditelnosti Králický Sněžník. Nahoře je velká panoramatická tabule. Tady si to užíváme, i proto, že svítí sluníčko, je pěkně.
Zpátky to máme 4 km - jdeme po neznačené cestě téměř po rovině - dnes je tam značená ta NS. Měla jsem obavy, že v lese zatmíme, ale jdeme po široké zpevněné cestě - dalo by se říct, že po silnici, ale vjezd je sem zakázán. Cesta je pohodlná, nelze jít pomalu. Navíc Ota to ani neumí a já se nějak přizpůsobila. Za 40 minut jsme u auta.
Kdyby tu nebyla hájenka, dalo by se tu i přespat, ale takhle váháme. Raději odjíždíme. Jedeme dál směrem k Moravské Třebové. Odbočujeme k vlakové zastávce Kunčina, pokračujeme přes trať a v blízkosti nouzové přistávací plochy jsme našli docela vhodné místo. Vlevo je krásný strom – solitér, za námi vychází měsíc, téměř úplněk. Jsme trochu v dolíku, takže i ten vítr tu není moc silný. Konečně večeříme, to už je tma a samozřejmě se ochlazuje, je 11 stupňů.
V rádiu na dvojce je pořad k 90. narozeninám Jiřího Suchého, takže k úžasnému dni máme ještě úžasný večer. Ochladilo se jen na 9 stupňů, v autě je 12. V noci se má zatáhnout, dokonce i sprchnout, tak by se ani nemuselo moc ochladit. Ale docela bychom rádi měli ještě slušné počasí - zase chceme vyrazit na další rozhlednu.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.786, 16.583)
Poslední aktualizace: 26.3.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kunčina
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 7. den: Vysoké Mýto - pivovary Kujebák a Mejto; cca 9 km dlouhý okruh: Dětřichovská hájenka - rozhledna Strážný vrch na Hřebečském hřbetu - část naučné Hřebečské důlní stezky - Dětřichovská hájenka
Za hory, hlavně za doly a na hřebečský Strážný vrch s Hugovou rozhlednou
Tipy na výlet
Tento tip na výlet do okolí Moravské Třebové by měl potěšit všechny, kteří mají rádi rozhledny, různé vyhlídky, úzkorozchodné železnice, pohyb v přírodě a najdou v sobě i kapku kladného vzta…
0.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna na Strážném vrchu u Nové Vsi
Rozhledna
Strážný vrch (610 m n. m.) je součástí Hřebečského hřbetu na pomezí Čech a Moravy. Vrch se stal více vyhledávaným po roce 2010, kdy na něm byla v rámci projektu Hřebečské důlní stezky postavena rozhledna. Slavnost…
0.5km
více »
Nová Ves
Vesnice
V bezprostředním sousedství obce Kunčina na Svitavsku se nalézá její součást - Nová Ves. O památkách v Kunčině bylo již pojednáno v samostatných příspěvcích, proto se nyní soustředíme na ještě zmíněnou Novou Ves, která také nabízí turistům několik zajímavostí.
V letech 1365-1490 patřila Nová Ves k Moravské Třebové, od orku 1540 je pak uváděna jako dvůr – Neudorf. V roce 1740…
1.2km
více »
Nová Ves u Moravské Třebové (Kunčina) – kostel sv. Rocha
Kostel
Dominantou malé půvabné vísky Nová Ves, která je součástí obce Kunčina u - dnes již východočeské - Moravské Třebové, je bezesporu kostelík sv. Rocha. Tato sakrální stavba bývá nejčastěji…
1.3km
více »
Turistické rozcestí Nad Vískou
Rozcestí
Nachází se u hájenky v sedle výrazného hřebene, který přetíná silnice z Dětřichova do Kunčiny. Prochází tudy po hřebeni červeně značená turistická cesta a začíná zde žlutá značka. Červená vede na sever do obce Anenská Studánka, na jih do osady Hřebeč. Žlutá pak klesne k vlakové zastávce do Mladějova.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.50 Svitavsko/A2
1.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Vyhlídková plošina Nad doly
Rozhledna
Dvacet pět kilometrů dlouhý Hřebečský hřbet se v západním směru pozvolna svažuje ke Svitavám, ve východním směru pak strmě padá do Moravskotřebovské kotliny. Do ní se návštěvník může kochat pohledy hned z několika…
2.6km
více »
Turistické rozcestí Mladějovská hájenka
Rozcestí
Rozcestí se nachází na kraji lesa poblíž bývalé Mladějovské hájenky. Prochází tudy žlutě značená cesta a začíná zelená značka. Žlutá vede jedním směrem do obce Mladějov a na zdejší vlakové nádraží, druhým směrem pak vystoupá na hř…
2.8km
více »
Udánské hradisko
Hrádek
Západně od dnenší městské části Moravské Třebové, Udánky se nachází terénní pozůstatky hrádku. Samotná ves Udánky je poprvé zmiňována r. 1365. Hrádek pak není d…
3km
více »
Rezavý potok pod betonárkou v Hřebči
Potok
Při procházení naučné Hřebečské důlní stezky Vás pod Hřebečským hřbetem, přesněji pod betonárkou, nejen zrak, ale i čich, upozorní na Rezavý potok. Potoky a…
3.1km
více »
Měsíční krajina
Tipy na výlet
Na západ od Moravské Třebové, ve směru na Svitavy, se nachází bývalé doly Hřebeč. Auto zaparkujeme před branou do tohoto areálu. Bohužel lepší parkování je jen …
3.2km
více »
Hřebečský hřeben, Koclířov, úzkokolejka, Svitavy. 2.část.
Cestopisy
Ráno, nad Hřebčí, cítíme běžně nevyužívané svaly. Snídáme na čerstvém vzduchu a vydáváme se zpět k parkovišti U Tety. Je dobré ušetřit 4 km pěší cesty do Koclířova. Zejména čas se bude hodit. Po klidné snídaní a příchodu na Bus zastávku ani dlouho nečekáme. Pěkně nám to vyšlo. Jinak další jede za hodinu, pak za 4 hodiny.
Předtím jsem o Koclířově vůbec neslyšel. Jsem překvapen, …
3.3km
více »
Mladějov na Moravě
Vesnice
Mladějov na Moravě je středně velká obec s 480 obyvateli a najdeme ji pod vrcholky Svitavské pahorkatiny, severozápadním směrem od Moravské Třebové a severovýchodním směrem od města Svitavy. Obec se rozkládá pod…
3.4km
více »
Mladějov n. M.-úzkorozchodná železnice
Zajímavost
Původní úzkorozchodná průmyslová železnice dnes vozí místo žáruvzdorných lupků turisty. Na 11 km dlouhou trať vyjíždějí historické důlní vlaky k úpatí Hřebečského hřbetu. Dráha s rozchodem 600 mm byla postavena …
3.4km
více »
Na Mladějovské hradisko
Tipy na výlet
Na Hřebečský hřbet do oblasti obce Mladějova na Moravě a jeho jeden výrazný ostroh, zvaný zde odborně kuesta, kde původně stávalo staroslovanské hradisko a později středověký hrádek. Po…
3.5km
více »
Kunčina (u Mor. Třebové) – soubor barokních soch před kostelem sv. Jiří
Socha
Kunčina (původně Chuncendorf, později Antiqua Kutyna a Kunzendorf) je obec ve svitavském okrese, ve které žije asi 1.200 obyvatel. první písemná zmínka o obci, kterou založili přistěhovalci…
3.5km
více »
Mladějov na Moravě - Bitva
Tipy na výlet
Jedeme do Mladějova na Moravě na již tradiční vzpomínkovou akci za padlé z 1. světové války, jejíž součástí je i hodinová komentovaná bitevní ukázka. Historická úzkokolejná dráha v Mladějově na Moravě nedaleko Mor…
3.7km
více »
Mladějovická průmyslová dráha
Tipy na výlet
Mladějovická průmyslová dráha Mladějov na Moravě. Na tento výlet můžeme jet autem i vlakem(žel.stanice Mladějov na Moravě). Ze stanice Česká Třebová trvá cesta asi půl hodiny. Jedeme za jedinečnou technickou památ…
3.7km
více »
Pardubický kraj a Jeseníky - 11. den: Mladějov na Moravě - Průmyslové muzeum Mladějov a Mladějovská průmyslová dráha úzkokolejná
Cestopisy
Neděle 17. 9. 2023
Dnes vstáváme všichni okolo půl osmé. Venku je zataženo, i to počasí truchlí, že odjíždíme.
Včera byl rozlučkový večírek, dnes nás čeká už jen odjezd. Chlapi za 2 hodiny…
3.7km
více »
Koclířov - areál Českomoravská Fatima
Klášter
Obec Koclířov leží v malebnom prostredí v Českomoravskom pomezí medzi mestami Svitavy a Moravská Třebová, asi 5 kilometrov od Svitav.
Prvá zmienka o obci je z roku 1374. Počas svojej historie prežívali obyvatelia…
3.8km
více »
Kunčina
Vesnice
Kunčina je velká protáhlá obec a její součástí je malá obec Nová Ves, společně mají 1200 obyvatel. Obec najdeme nedaleko severozápadního okraje Moravské Třebové a na východním úpatí Hřebečovského hřbetu. Obcí prot…
3.9km
více »
Koclířov - kostol sv. Jakuba Staršieho, apoštola a sv. Filomény
Kostel
Pútnicka obec Koclířov má okrem areálu Fatima aj ďalšiu dominantu, ktorou je kostol sv. Jakuba Staršieho, apoštola a sv. Filomény. Farský kostol v obci Koclířov sa po prvykrát spomína v roku 1349 v listine arcibi…
3.9km
více »
Sochařská galerie v Kunčině
Socha
V centru obce Kunčina, u farního kostela sv. Jiří při hlavní silnici vedoucí do Moravské Třebové, můžeme obdivovat skutečně velkolepou barokní sochařskou galerii, tvořenou několika skupinkami jednotlivých světecký…
3.9km
více »
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 6. den/1. část: Koclířov – poutní místo Českomoravská Fatima, kostely sv. Alfonse a Panny Marie Fatimské a sv. Jakuba Staršího a Filomény s křížovými cestami; Mohelnice – městská památková zóna
Cestopisy
Pondělí 8. 8. 2022/1. část
V noci bylo stejně jako včera, vstáváme v 8, venku svítí sluníčko, ale fouká to studeně.
Po slabé snídani jedeme do Svitav. Musíme na náměstí do infocentra, které b…
3.9km
více »
Hřebečské stezky : Mladějov - Hřebeč - Moravská Třebová
Tipy na výlet
Letošní první turistický výlet organizovaný kamarádem Františkem byl bez Františka, protože ten je po operaci doma na marodce. Jeli jsme do Mladějova na Moravě a šli po Hřebečských důlních stezkách.
V Mladějově …
4km
více »
20-08-21 Hřebečský hřeben, Záhada Měsíční krajiny, úzkokolejka, Svitavy. 1.část.
Cestopisy
Minulý rok jsem se téměř nikam nedostal. Ani letos to nebylo o moc lepší. Sice byl v plánu přechod Rychlebských hor, neboť už jsem různé hory, kaňony, města a památky jak v zahraničí, tak i u nás prošel, ale tyto …
4.7km
více »
Moravská Třebová
Město
Moravská Třebová leží na Severní Moravě a na pomyslné hranici mezi Moravou a Čechy, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá pod západními vrcholky Zabřežské pahorkatiny. V…
6.7km
více »
Za památkami do Moravské Třebové
Město
Ve městě Moravská Třebová je ukryto mnoho druhů architektury, stojící za vidění. Procházíte - li náměstím T. G. Masaryka, tvořícím historický střed města, zaujme zde budova radnice, p…
6.7km
více »
Moravská Třebová
Zámek
Renesanční zámek se nachází ve městě Moravská Třebová na Svitavsku v Pardubickém kraji. Zámek je patrový trojkřídlý objekt s mohutnou věží i zbytky zdiva středověkého hradu. V zámecké galerii jsou sbírky…
7.2km
více »
Svitavy
Město
Svitavy leží na pomyslné hranici mezi Čechami a Moravou, jižním směrem od České Třebové. V okolí města se zvedají vrcholky kopců Svitavské pahorkatiny. Městem protéká řeka Svitava, která pramen…
8.7km
více »