Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 9. den: CHKO Poodří – skoro 17 km dlouhý okruh: zámek Nová Horka – PR a NS Kotvice – pozorovatelna ptáků – PR Bažantula - okolo rybníků a meandrující Odry; Studénka – pivovar Dejf; Bílov – rozhledna Kanihůra
Čtvrtek 11. 8. 2022
Dnes se v noci ochladilo jen o 5 stupňů. V noci buď auta nejezdila, nebo jsme tak dobře spali, že nás nerušila. Vstáváme v půl 8, ale na parkovišti je ještě stín.
Po včerejším nenáročném dnu se dneska konečně opět chystáme na pořádný výlet, tentokrát v CHKO Poodří. Je to skoro 17 km, ale téměř po rovině, okolo rybníků, lužním lesem, okolo meandrující Odry. Cesta vede přes louky. Počasí se zdá ideální, je polojasno, lehce to profukuje. Není tedy příliš velké horko, tedy zatím.
Odjíždíme do Nové Horky. Marně tu hledáme parkoviště. Nakonec auto necháváme na okraji silnice u zámecké ohrady.
První zmínka o obci, ale i o zdejším zámku je z r. 1374. Tehdy však v blízkosti brodu přes Odru to byl spíš statek drobné šlechty, který patřil pod různá panství. Od pol. 16. století se stává šlechtickým sídlem vrchnosti. R. 1561 se píše už o zdejší tvrzi, která je postavena z kamene a dřeva. Dalších 100 let se majitelé střídali. Od r. 1660 se majiteli stali hrabata Vetterové von der Lilie, kteří ho vlastnili až do r. 1945. R. 1729 postavili nejstarší část nynějšího zámku a kapli sv. Kříže. Po požáru r. 1855 byl zámek v letech 1856 – 1866 zrekonstruován v novogotickém slohu a byl vybudován park v anglickém stylu. Pro bohatý kulturní život se zámku přezdívalo Malá Vídeň. R. 1945 byl zámek podle Benešových dekretů zkonfiskován.
Byl zde domov pro postižené děti, domov důchodců a od r. 1964 Ústav sociální péče pro ženy. R. 2016 zámek převzalo Muzeum Novojičínska, které ho zrekonstruovalo a r. 2020 zpřístupnilo veřejnosti. Srdcem je sala terrena – jinak řečeno zahradní sál s barokními nástěnnými malbami.
Na prohlídku zámku jsme nešli. Já se raději toulám po zříceninách hradu. Ani Otovi se dovnitř nechtělo. Ale do sala terreny se nám podařilo nahlédnout oknem. Je to skutečně nádhera. Ale i celý zámek je moc pěkný, pěkně opravený.
Prošli jsme se okolo zámku, zámecké kaple sv. Kříže a zámeckým parkem, který byl obnoven r. 1975. Jsou v něm až 400 let staré lípy a duby, ale i vzácné druhy jehličnanů a listnatých stromů.
Pak už vyrážíme na výlet. Začínáme po naučné stezce Kotvice, která začíná tady v obci. Měří 3,9 km a my si ji projdeme celou. Na 10 zastaveních jsou informace o lužním lese, zdejších rybnících a zde meandrující řece Odře. Tabule jsou zpracovány skutečně moc dobře. Děti po stezce provází vydra.
V této oblasti je hodně rybníků. Ty první zde byly vybudovány již v 15. století, celá soustava pak byla vybudováno v 16. století.
Část stezky vede přírodní rezervací Kotvice, která zahrnuje rybníky Kotvice a Nový rybník a bývalou zámeckou oboru. Je zde hodně druhů vodní květeny a významné hnízdiště chráněných druhů ptactva. Tady si dělají přestávku i tažní ptáci. My to máme jako zajímavou přírodovědnou procházku. Na Novém rybníku je obrovské množství labutí. Tolik jsme jich pohromadě ještě nikdy neviděli. Jsou tu i kachny, vidíme jednoho kormorána, potápku roháče, volavky, motáka pochopa a lysky. Hezky se na ně dívá.
Přicházíme k ornitologické pozorovatelně, která byla na severní hrázi rybníka Kotvice postavena r. 2015. Je vysoká cca 6 m. Zastřešená vyhlídka, na kterou se ze břehu jde rovně po dřevěném mostku, je cca 2,5m nad vodní hladinou. Je zde umístěna tabule, kde je zobrazeno zdejší vodní ptactvo. Je vidět, jak lidi si ničeho neváží a vše musí počmárat. Nejen tady. Podobně vypadají i některé tabule NS. Je to škoda. Zrovna tady a teď toho ptactva moc není. Vidíme však, že se to zatahuje. Uvidíme, zda bude pršet. Cestu však nezkracujeme.
Cestou je docela živo – viděli jsme skokany zelené a hnědé, dokonce i pasoucí se srnky. Jen lidi tu nejsou. To nás překvapuje, ale líbí se nám to. Je tu aspoň krásný klid.
Naučná stezka vede ještě okolo rybníku Kačák. Za rybníkem odbočuje NS vlevo. Po Oderské lávce pro pěší přecházíme řeku Odru. Jen se divíme, jak je špinavá.
Je tady krásně – jsou tu nádherné louky lemované různými druhy stromů a křovisek a opět pasoucí se srnky. Tohle je snad ráj na zemi. Tady se vyskytuje stulík žlutý – kvete od května do srpna, máme tedy štěstí, že tu ještě nějaký kvete. Kvete tu toho víc, což v této době už není až tak obvyklé.
Naučná stezka končí na rozcestí Studénka – Pasečný most. Až sem se nechá zajet ze Studénky autem. Parkoviště tu však není. Na první pohled tu není ani nic zvlášť zajímavého, ani ten most přes Mlýnku nestojí za fotku. Ale po stránce historické je to místo zajímavé. Bývaly zde lesy, pastviny. Dozvídáme se, že Mlýnka není potok, ale dílo člověka. Je to staré koryto Odry, které bylo obnoveno a využito - byl zde postaven vodní náhon – Oderská strouha, která přiváděla vodu do mnoha mlýnů i rybníků.
Z rozcestí pokračujeme po modré na hráz rybníků. Vlevo je Horní rybník, vpravo je celá řada rybníků – Podlážka, Malý a Velký Bědný, Malý a Velký Okluk, Bažantula, Kozák. Okolo těchto rybníků vede modrá značka.
Rybníky jsou chovné, je vidět obrovské množství velkých kaprů. Často plavali těsně pod hladinou, jen hřbetní ploutev jsme viděli nad vodou. Také často skákali nad vodu. To občas vidíme, ale to, co tady vyvádí, to je neskutečné. Nemohli jsme se vynadívat.
Poslední čtyři rybníky patří do přírodní rezervace Bažantula. Žije tu celá řada obojživelníků a ptáků, roste tu velké množství ohrožených druhů vodních rostlin. Až tady jsme zjistili, jak vypadá nepukalka vzplývající a plavín štítnatý. V takovém množství jsme tyto rostlinky snad ještě neviděli.
Opouštíme rybníky a po chvilce i modrou a vydáváme se po neznačené trase zpátky. Kousek jdeme podle Bílovky, najednou proti nám jede auto. Kde se tady vzalo? Na louce jsou vyjeté koleje, ale stále nechápeme, odkud může jet. Možná je to jen rybář, který tady takhle ničí krásnou krajinu.
Jdeme přes louku, najednou je horko, vítr utichl. Využili jsme betonový mostek přes potok, kde jsme si dali oběd. Naštěstí sluníčko zalezlo a zase je chvíli příjemně.
Pokračujeme podle meandrující Odry, jenže břehy jsou zarostlé. Moc toho nevidíme. Snad jen na jednom místě je vidět hluboké koryto meandrující řeky. Stále nás překvapuje, jak je řeka špinavá. A začínají nás zde obtěžovat ovádi. Snad si to rozmyslí a nebudou se nás držet.
Vracíme se k rozcestí Studénka – Pasečný most, ale už Mlýnku nepřecházíme a kousek jdeme po ranní cestě. Ale jen k Oderské lávce a k rybníku Kačák. Ten obcházíme po neznačené cestě po druhém břehu. Míjíme domky na severním okraji obce Albrechtičky, ale do obce nejdeme. Pokračujeme po cestě podle rybníků.
Mezi Kačákem a Kotvicí jsme omylem pokračovali vzhůru po pohodlné cestě, která vedla k silnici. To se nám nelíbí, po silnici jít nechceme. Lesní pěšinou se vracíme k rybníku a pokračujeme po jeho břehu. Cestička tam je, je úzká, ale vede vysokými kopřivami. Jen chvilkami vypadala líp. Jenže z nádherných rybníků jsme toho moc neviděli. Trochu to pokazilo závěr jinak nádherného výletu. Ale jen trochu, protože jinak byl ten výlet skutečně vydařený.
Jsme už u auta, stále se to někde zatahuje, ale zatím neprší.
Projíždíme Studénkou. Je tady několik zajímavostí, které by stály za zastávku, ale dnes se nám po městě chodit nechce. Zastavujeme se jen na náměstí Republiky v infocentru a naproti ve vinárně Efko, kde prodávají pivo zdejšího pivovaru Dejf. I když nám ho včera v pivotéce v Odrech moc nepochválili, chceme ho ochutnat. Kupujeme 3 lahve a ještě se jedeme podívat, kde se to pivo vaří. Je to v rodinném domku na severovýchodním okraji města. Začátek spadá do r. 2017. Jak jsme předpokládali, je zavřeno, ale zatahuje se to víc a víc. Už to vůbec nevypadá hezky. Proto se moc nezdržujeme a jedeme do Bílova k rozhledně. Mám poznamenáno, že rozhledna je dnes otevřena až do 20 hodin, že se nechá dojet až k ní a dokonce tam i přespat. To by se nám hodilo.
Cestou spadlo pár kapek, ale ujeli jsme tomu. K rozhledně vede ze silnice odbočka, parkovat se skutečně nechá až u ní.
Kdysi dřevěná rozhledna stála jinde - na nejvyšším bodě nad obcí, ale v 50. letech 20. století byla bez náhrady zbourána. Když r. 2005 chtěla tady společnost T-Mobile postavit železobetonový tubus pro přenos signálu, dala si obec podmínku umístit na něm vyhlídkovou plošinu pro turisty. Celý sloup je vysoký 62,3 m, plošina rozhledny Kanihůra je ve výši 26,2 m a vede na ni 137 schodů. Umožňuje kruhový a daleký výhled na Slezské a Moravské Beskydy, Starý Jičín, Hostýnské vrchy, Helfštýn, Moravskou bránu, Oderské vrchy, zámek Fulnek, Ostravu apod. Nahoře je umístěno 5 panoramatických tabulí s fotografiemi a popisem.
Rychle parkujeme a honem stoupáme na vyhlídkovou plošinu. Už však vidíme, jak se od Ostravy ženou černé mraky. Na druhé straně je ještě jasno. Výhledy si užíváme, je docela pěkně vidět. Paní pokladní na rozhledně je moc sympatická paní. Proti našemu nocování tady nic nemá, ještě jsme si pěkně popovídali. Pak konečně jdeme vařit večeři. Zvedá se vítr, máme obavy, zda nám vařič vůbec bude chtít hořet. Najít místo, kde to nefouká, to tady nejde. Nakonec jsme pod zadními dveřmi auta uvařili. To už se déšť blíží, i když svítí sluníčko. Vidíme duhu. Pak už prší i u nás. To už sedíme v kabině a večeříme.
Moc však neprší. Než jsme se najedli, je po dešti. Jdu mýt nádobí, nevypadá to, že nám oprší.
Když paní v 8 odešla, jdu se umýt. Neprší, ale je docela zima. Venku je 15 stupňů. Sedíme v kabině, popíjíme pivo, pozorujeme západ slunce. Uvidíme, co nám noc a zítřek přinese. Každý den je jiný. Ota se už teď těší na zítra na další rozhlednu.
Stmívá se a najednou se otočím a zrovna vychází měsíc. Je úplněk, aspoň tak vypadá, ale má odstín do červena a je hrozně velký. To je fofr, jak vylézá. Ale také krása. Zkouším fotit, jen nevím, jak to dopadne. Tohle se často skutečně nevidí. Na jedné straně ještě nezapadlo sluníčko, na druhé straně už vyšel měsíc. Na noc jsme vybrali skutečně ideální místo.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.699, 18.086)
Poslední aktualizace: 14.1.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Studénka
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 9. den: CHKO Poodří – skoro 17 km dlouhý okruh: zámek Nová Horka – PR a NS Kotvice – pozorovatelna ptáků – PR Bažantula - okolo rybníků a meandrující Odry; Studénka – pivovar Dejf; Bílov – rozhledna Kanihůra
Kotvice
Rezervace
Kotvice je přírodní rezervace, která se rozkládá kolem stejnojmenného rybníka Kotvice. Rybník a rezervace se nachází v prostoru mezi obcí Albrechtičky a městem Studénka. Přírodní rezervace Kotvice je součástí ch…
0.5km
více »
Kačák
Rybník
Rybník Kačák je součástí CHKO Poodří, kraj Moravskoslezský, region Poodří ? Moravská brána. Najdete ho nedaleko města Studénka v těsné blízkosti rybníka Kotvice a Nového rybníka, se kterými tvoří jednu malou sou…
0.5km
více »
Poodřím za rybníky, lužními lesy a málo známými zámky.
Cestopisy
Svoji cestu po kraji v blízkosti řeky Odry zahajuji na nádraží v Jistebníku. Odtud je nejkratší cesta do první obce s názvem Stará Ves nad Ondřejnicí. Už cestou časným vlakem kolem sedmé hodiny jsem si všímal rann…
0.7km
více »
Albrechtičky
Vesnice
Albrechtičky se rozkládají na pravém břehu řeky Odry a část obce leží v chráněné krajinné oblasti Poodří. V blízkosti jihovýchodního okraje obce se rozprostírá areál letiště Ostrava-Mošnov. Západním a severozápa…
0.7km
více »
Oderská lávka
Rozcestí
Oderská lávka je rozcestí žluté a modré turistické trasy a nachází se východně od města Studénka. Jak název rozcestí napovídá je rozcestník umístěn na sloupku u lávky přes řeku Odru. Jižním směrem od rozcestí se…
0.9km
více »
Nový rybník
Rybník
Nový rybník je součástí CHKo Poodří, kraj Moravskoslezský, region Poodří ? Moravská brána. Spolu s rybníky Kotvice a Kačák tvoří malou rybniční soustavu nedaleko města Studénka. Rybníky jsou většinou využívány j…
1km
více »
Nová Horka
Zámek
Zámek Nová Horka stojí na okraji soustavy rybníků nedaleko Studénky na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji v nadmořské výšce cca 260 metrů nad mořem. Zámek je patrová trojkřídlá budova s dvoupatrovým středním …
1.5km
více »
Pasečný most
Rozcestí
Pasečný most je rozcestí a orientační místo na modré turistické trase a nachází se východním směrem od města Studénky a na jižním břehu Malého Bědného rybníka. Rozcestník je umístěn jak název napovídá u Pasečnéh…
1.6km
více »
Studénka žst.
Rozcestí
Studénka - železniční stanice je rozcestí a výchozí místo turistických tras u vlakového nádraží v jihovýchodní části města Studénky. Křižují se tu modrá a žlutá turistická značka a červeně značený vycházkový okr…
1.6km
více »
Nová Horka
Osada
Osada Nová Horka je místní částí města Studénka a rozkládá se u okraje chráněné krajinné oblasti Poodří, jižním směrem od města. Nedaleko severního okraje osady se rozkládá soustava Studenských rybníků a kolem n…
1.6km
více »
Horní rybník
Rybník
V Moravskoslezském kraji, v regionu Poodří ? Moravská brána, se nachází další rybniční soustava, která je součástí CHKo Poodří. Tato soustava se rozkládá…
1.6km
více »
Zámek Nová Horka ve Studénce (otevřen 28.9.2020)
Fotogalerie
Zámek Nová Horka ve Studénce (otevřen 28.9.2020)Nová Horka 22742 13 Studénka Moravskoslezský kraj, okres Nový Jičín, Chráněná krajinná oblast Poodří, přírodní rezervace…
1.6km
více »
Zámek Nová Horka ve Studénce (otevřen 28.9.2020)
Zámek
Zámek Nová Horka ve Studénce (otevřen 28.9.2020) Nová Horka 22 742 13 Studénka Moravskoslezský kraj, okres Nový Jičín, Chráněná krajinná oblast Poodří, přírodní rezervace…
1.6km
více »
Studénka Fabiánův kříž
Kříž
Fabiánův kříž ve Studénce najdete na ulici 2. května přímo u hlavní silnice u zdi domu, modlitebny Církve československé husitské. Pískovcový krucifix nechal r. 1841 postavit sedlák Jan Fabián s manželkou Terezií, což dokládá nápis na zadní straně podstavce. Na čelní straně podstavce ve výklenku je zobrazena Panna Marie Bolestná na obláčku, na levé straně podstavce Jan…
1.9km
více »
Malý Bědný rybník
Rybník
Dalším rybníkem z rybniční soustavy u města Studénka, kraj Moravskoslezský, oblast Poodří-Moravská Brána je rybník Malý Bědný. Kromě něho k této soustavě patří rybníky Kozák, Bažantula, Velký a Malý Okluka, Velk…
1.9km
více »
Podlažka
Rybník
Rybník Podlažka patří svou rozlohou k menším rybníkům rybniční soustavy u města Studénka, v Moravskoslezském kraji, v regionu Poodří ? Moravská brána. Tato soustava je součástí CHKO Poodří a tvoří ji osm rybníků…
1.9km
více »
Momentky ze Dnů NATO 2018
Fotogalerie
Momentky ze Dnů NATO 2018 XVIII. ročník Dnů NATO v Ostravě & IX. Dnů Vzdušných sil Armády České republiky konaný na Letišti Leoše…
1.9km
více »
Studénka - železniční stanice
ŽST
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkačtečka in-karetvýdej in-karetplatba platební kartouplatba v eurechČD Kurýrčekárna…
1.9km
více »
Mošnov - letiště
Technická památka
Historie
Letiště Ostrava - Mošnov leží v místech, kde bratři Josef a Leopold Žurovcovi již v letech 1912 -1914 prováděli své první letecké pokusy s letadlem vlastní konstrukce. První prakticky využitelné let…
2km
více »
Luh u rybníka Podlážka
Rybník
Luh u rybníka Podlážka se nachází u severozápadního břehu rybníka v chráněné krajinné oblasti Poodří. Rybník Podlážka je druhým rybníkem od jihu v soustavě…
2km
více »
Velký Bědný rybník
Rybník
Rybník Velký Bědný je nejrozlehlejším rybníkem rybniční soustavy blízko města Studénka, v Moravskoslezském kraji, v regionu Poodří ? Moravská brána. Tvoří ji celkem osm rybníků - Kozák, Bažantula, Velký a Malý O…
2.2km
více »
B-52 v Ostravě
Zajímavost
B-52 v Ostravě
23.9.2012
60 let od prvního letu této legendy
Bombardér B-52 byl na Dnech NATO na Letišti L.Janáčka v Mošnově již potřetí. Letos se Dnů NATO však zúčastnily hned dva americké bombardéry B-52.…
2.2km
více »
Show Red Arrows
Zajímavost
style="padding-left: 180px;">Show Red Arrows
23.9.2012
Red Arrows-letecká akrobacie z Royal Air Force.
Loni kvůli tragickým úmrtím na Dnech NATO…
2.2km
více »
Město Studénka
Město
I když jsem jako malá holka jezdila do nedalekého Jistebníku k babičce a dědovi, do Studénky jsem se nikdy nepodívala. Proto jsem si na internetu vyhledala, co vše je…
2.7km
více »
Bažantula
Rybník
Rybník Bažantula je jeden ze soustavy několika rybníků vybudovaných východním směrem od města Studénka a na levém břehu řeky Odry. Tyto rybníky se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Poodří. Bažantula se rozkl…
3km
více »
Studénka
Město
Město leží 25 km severovýchodně od Nového Jičína v rovinaté oblasti se zbytky lužních lesů, obklopeno loukami a rybníky. Katastrem obce protéká řeka Odra s přirozenými meandry a tvoří krásné přírodní okolí s jedi…
3.2km
více »
Bartošovice zámek
Zámek
Zámek Bartošovice stojí ve středu stejnojmenné obce Bartošovice. Obec se rozkládá severozápadním směrem od města Příbor a u východního okraje chráněné krajinné oblasti Poodří. Bartošovický zámek je dvoupatrová čty…
4.2km
více »
Bartošovice
Vesnice
Bartošovice leží severovýchodním směrem od města Nový Jičín. Obcí protéká Bartošovický potok , který nedaleko obce ústí do řeky Odry. Část obce se nachází v chráněné krajinné oblasti Poodří. Severním směrem od B…
4.4km
více »
Štramberk
Město
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
12km
více »