TURISTIKU PODPORUJÍ
61 584 turistů a cestovatelů
112 629 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 404 587,- odměny za články
 Moje oblíbené
Travel blog Severní Morava Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Bruntál
Bruntál leží v Moravskoslezském kraji na pomezí turistických oblastí HRUBÝ JESENÍK  a NÍZKÝ JESENÍK, přibližně 60 km od Olomouce. Jižním směrem od města se rozkládá vodní nádrž Slezská Harta. V okolí města Bruntálu je několik vyhaslých sopek. Jednou z nich je jihozápadním směrem od města Uhlířský vrch. Z vrcholku je krásný výhled na Praděd
 Trasy Bruntál a Nízký Jeseník (389)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Jedeme znovu na severovýchod - 19. den - rozhledna Hraniční vrch; Osoblažská úzkokolejka; cca 10 km dlouhý výlet: Osoblaha - Bohušov (kostel sv. Martina) - zřícenina hradu Fulštejn - Koberno

Cestopisy

Parkoviště u rozhledny na Hraničním vrchu
Parkoviště u rozhledny na Hraničním vrchu  •  Fotografie (57)  • Foto: jircak
Cestou na rozhlednu

Sobota 26. 6. 2021
V noci svítily hvězdičky, měsíc zářil, k ránu se to zatáhlo. Možná i proto bylo v noci teplo. Před 8 nás vzbudilo horko. Sluníčko svítí, občas je někde mráček, ale proti včerejšímu deštivému dni nádhera. Snídáme, užíváme si příjemné teploty. Občas to chladněji foukne.
Už se těšíme na rozhlednu na Hraničním vrchu. Kousek se jde po pěšině přes posekanou louku, kousek po šotolině, stále do mírného kopce. Kupodivu je sucho. Není to daleko - necelý kilometr. Cestou bychom si mohli i zacvičit, Toho však nevyužíváme. U rozhledny se mohou vyřádit i děti. Je to zajímavá rozhledna, určitě unikát. Nemám ráda rozhledny z telekomunikačních stožárů, ale tohle je něco jiného. Je to totiž dvojrozhledna. Město Albrechtice tak využilo dvou ocelových příhradových věží pro přenos telefonního signálu z r. 1980, které se od r. 1999 nevyužívaly a bylo rozhodnuto o jejich demolici. Město je koupilo za symbolickou cenu a zbudovalo zde unikátní rozhlednu se dvěma vyhlídkovými plošinami na dvou věžích, které jsou spojeny 18 metrů dlouhou ocelovou lávkou. Stabilitu věží zajišťují 4 ocelová táhla. Na plošiny ve výši 25 je nutno vystoupat 149 schodů. Výhled je daleký, i dnes je docela slušně vidět. Jsou vidět Jeseníky, Beskydy, polská rovina až k Opolí. Orientaci usnadňují panoramatické tabule, které jsou na obou věžích.
Pomalu se vracíme, času máme dost. Chceme se dnes svézt po Osoblažské úzkokolejce do Osoblahy. Vlaky jedou 4 x za den, pojedeme v 11,27 tedy za 1,5 hodiny.
Chtěli jsme si ještě na parkovišti užít klid, ale když se k autu blížíme, přijíždí obrovská parta motorkářů. Je jich 14. Motorky jsou pěkné, ale ten kravál a smrad nemusím. V uctivě vzdálenosti čekáme až ty své pekelné stroje vypnou. Pak jsem si ještě v klidu stačila dát kávu a než se vrátili z rozhledny jsme pryč. Radši počkáme na nádraží.
Vlaky v této oblasti jezdily už od r. 1872, ale do Osoblahy to bylo daleko. Od té doby byly různé návrhy na postavení tratě mezi Albrechticemi a Osoblahou, také kvůli potřebě zdejšího cukrovaru. Až r. 1893 vláda schválila žádost o stavbu, ale příspěvek na stavbu byl pouze na trať úzkorozchodnou s rozchodem 760 mm. Jako důvod bylo uvedeno, že taková trať se lépe přizpůsobí zdejšímu terénu a navíc jsou na její stavbu o třetinu nižší náklady. Stavět Osoblažskou úzkokolejku, jak se jí brzy začalo říkat, se však začalo až v lednu 1898. Trať se hodně klikatí, má 4 mosty a 102 oblouků. 24 oblouků je o poloměru 100 m a menší. Nejmenší má dokonce jen 75 m. V Osoblaze byla postavena remíza pro 3 lokomotivy. První pravidelný vlak vyjel na trať 14. prosince 1898 z Třemešné do Osoblahy. Parní pravidelný provoz byl ukončen 16. listopadu 1960. R. 1966 dosluhující saské vozy byly nahrazeny vozy z Tatry Smíchov. Od té doby se vozový park nezměnil. V 70.letech 20. století se ještě opravily budovy některých stanic. Nákladní doprava byla zrušena 31.května 1997, ale ještě do podzimu se přepravovalo do Osoblahy uhlí.
Třikrát se uvažovalo o zrušení tratě. Prvně to bylo koncem 50. let kvůli špatnému stavu vozového parku, podruhé v 70. letech a potřetí r. 1985 kvůli špatnému stavu železničního svršku. Naštěstí k ukončení provozu nikdy nedošlo. V letech 1986 – 88 proběhla generální oprava celé trati - dostala nový svršek a vydržela tak do dnešních dnů. Na trať se dokonce vrátil i parní vlak. Samozřejmě jen vyjímečně.
Být seniorem je docela výhoda. Za 20,- Kč nás oba odvezou z Města Albrechtic až do Osoblahy. První vlak jede zpátky za 1,5 hodiny, to je moc brzy, chceme si tady udělat výlet. Další jede o 4 hodiny později. To je sice až moc času, ale určitě ho nějak využijeme.
Osoblaha byla významným průmyslovým a kulturním střediskem širokého okolí. R. 1233 byla střediskem i rozlehlého panství Olomouckého biskupství, r. 1251 byla povýšena na město. To bylo opevněno a mělo řadu výsad. Z veškerých pohrom se v průběhu své existence vždy vzpamatovala, ať už to byli nájezdníci, požáry, mor, povodně. Ale 2. světová válka znamenala pro Osoblahu konec. Město bylo téměř srovnáno se zemí, 90 % budov se nedalo opravit, obyvatelstvo bylo vysídleno.
Po červené jdeme na náměstí. Je to cca 1 km. Jdeme okolo zbytku městských hradeb, které v 16. století chránily jádro města.
Na náměstí je litinová empírová kašna z konce 19.století. Infocentrum je zavřené, je však otevřená restaurace, jdeme na oběd. Točí tu pivo z krnovského minipivovaru Nachmelená opice, Ota je samozřejmě spokojený. V klidu si může dát pivo, hned tak řídit nebude. Během oběda spadlo asi 10 kapek, ani sluníčko nezalezlo.
Poměrně nedaleko na sever od náměstí je židovský hřbitov. Asi jsme o něm nevěděli, jinak by tam Ota určitě šel. Patří k nejcennějším v České republice. I když komunisté řadu židovských hřbitovů zničili, tenhle se dochoval navzdory tomu, že městečko bylo téměř celé zničené. Hřbitov zde byl založen již koncem 14. století. Na konci 20. století byl ve špatném stavu, náhrobky se válely po zemi, byl zarostlý břečťanem a náletovými dřevinami. Osoblažská radnice se hned po r. 1989 pustila do rekonstrukce. Hřbitov byl vyčištěn, poničené náhrobky byly uloženy u zdi, zhruba 313 převrácených náhrobků bylo postaveno. Nejstarší náhrobek pochází z r. 1694. Hřbitov je dnes je chloubou obce.
My z obce odcházíme po červené na druhou stranu. Město opouštíme po silnici, ale brzy odbočujeme mezi pole. Roste tu obilí, kukuřice. To je skoro po 3 týdnech změna. Vždy jsme se pohybovali u luk a pastvin. I když předcházející dny pršelo, tak tady asi ne. Pole je zde vyschlé, na cestě to práší.
Přecházíme přes kopeček a klesáme do Bohušova. Za zmínku tady stojí kostel sv. Martina, který byl postaven v gotickém slohu pravděpodobně v poslední čtvrtině 13. století zakladatelem nedalekého hradu Fulštejna na místě staršího pohřebiště. V letech 1727 – 1728 byl přestavěn barokně. R. 1907 byla zbořena stará gotická sakristie a byla nahrazena novoklasicistní. Po povodních r. 1997 stoupla v kostele vlhkost tak, že bylo nutno pod základy obvodového zdiva udělat větrací kanál. V té době byl objeven pod omítkou kamenný gotický portál a profilované ostění okna v presbytáři.
Po červené procházíme obcí a pokračujeme na zříceninu hradu Fulštejn. Závěr je lesem pěkně do prudkého kopce. Byl založen před r. 1249 na místě pravěkého osídlení na ostrohu nad řekou Osoblahou. R. 1476 byl dobyt vojsky Matyáše Korvína a vážně poškozen. Ještě na přelomu 15.–16.století byl přestavěn. Během třicetileté války byl zničen a to znamenalo jeho konec. Dál se už pouze rozpadal. Do dnešního dne se zachovaly poměrně vysoké zbytky zdí, brány a kulaté věže o průměru 11,5 m. Jsou vidět i mohutné valy. Vše je volně přístupné.
Máme stále spoustu času. Zpátky z prudkého kopce se nám nechce, pokračujeme po neznačené cestě skoro po rovině listnatým lesem na silnici z Bohušova do Koberna. Na zastávku Bohušov je to kousíček zpátky, ale co bychom tam tak brzy dělali. Jdeme tedy dál na tu následující - do Koberna. Po silnici s nepříliš velkým provozem, ale po sluníčku. Je horko, jen občas to fouká.
Když jsme se dostali na cestu, která odbočuje podle lesa, uvítali jsme to. Jenže ta končí u posedu, i když podle mapy.cz čárkovaná cesta pokračuje lesem až k vlakové zastávce. Něco jako cestička tam vede, je tam však spousta popadaných stromů, tak se tam různě prodíráme. Ota to neustále stáčí doprava, i když bychom se měli držet vlevo. Ale jde kus přede mnou a tvrdí, že jinudy to nejde. Jdu raději za ním. To už tu cesta není žádná. Když jsme došli k potoku s vysokým břehem, chci konečně jít vlevo. Ota si vede svou, jde vpravo. Nějaká moje mapa ho nezajímá. Aspoň jsem ho zastavila a objevila místo, kde někdo přes potok také přelézal. Ani jsme se nenamočili, prošli jsme vysokou trávou plnou svízele a konečně jsme na cestě okolo rybníčku, která vede na zastávku. Vyhráli jsme. Jen máme na sobě spoustu svízele přítuly. Název skutečně sedí. Kuličky se k nám tulí, máme aspoň co dělat do příjezdu vlaku.
Ještě se jdu po silnici podívat kousek zpátky, jak vypadá cesta, po které jsme měli přijít. Pěkně. Raději ani nezjišťuji, kde se stala chyba, i když času máme dost. Teď už je to však zbytečné.
Čekáme tu skoro hodinu. Vzali jsme si s sebou svačinu pro případ, že bychom nenašli hospůdku, kde bychom si mohli dát oběd. Využíváme času a večeříme. Najednou sluníčko zalézá, ochlazuje se. Asi někde sprchlo. Teď už nám to nevadí. Auto máme na nádraží ve Městě Albrechtice, dnešní program je u konce. Až na ten závěr to bylo fajn. A vlastně i ten závěr, vždyť jsme došli.
Vlak přijel na čas. Ještě se zastavujeme ve Městě  Albrechtice, které je nasvíceno zapadajícím sluncem, a kupujeme si Radegasta, ať večer nestrádáme. Nic lepšího nemají. Na noc se vracíme na parkoviště pod rozhlednu Hraniční vrch. Není to daleko a byl tam klid. Není to ani velká zajižďka při zítřejší cestě k dalším rozhlednám. Před námi jede karavan, předpokládáme, že se na parkovišti sejdeme, ale jel dál. Vím, že o kousek dál je ještě jedno parkoviště, možná skončili tam. Jsme rádi, že tu jsme sami, mám tu aspoň klid i na umytí. Otovi vydávám letošní první klíště. 
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.275, 17.715)
Poslední aktualizace: 6.10.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele jircak
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Osoblaha

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,0km od místa

Příspěvky z okolí Jedeme znovu na severovýchod - 19. den - rozhledna Hraniční vrch; Osoblažská úzkokolejka; cca 10 km dlouhý výlet: Osoblaha - Bohušov (kostel sv. Martina) - zřícenina hradu Fulštejn - Koberno

Osoblaha - židovský hřbitov
Osoblaha - židovský hřbitov
Hřbitov
Osoblažský židovský hřbitov patří k nejcennějším židovským hřbitovům u nás. Přestože velká část Osoblahy byla za socialistické éry asanovaná a nahrazena panelovou výstavbou, hřbitov zůstal zachován byť zpustlý a zarostlý břečťanem. K rekonstrukci bylo přikročeno již počátkem 90. let. Starý židovský hřbitov zde existoval patrně již koncem 14. století. Zachováno je množství…
0.4km
více »
úzkokolejka Osoblaha
úzkokolejka Osoblaha
Ostatní
V osoblažském výběžku se nachází unikátní technická památka, úzkokolejná železnice Třemešná ve Slezsku - Osoblaha. Jde o jednu ze tří fungujících úzkok…
0.6km
více »
Osoblaha
Osoblaha
Vesnice
hodnoceni 8/10
Osoblaha leží na Severní Moravě, severním směrem od města Krnov a v sousedství hranice s Polskem. Jižním směrem od městečka se zvedají vrcholky Zlatohorské vrchoviny. Městečko se rozkládá na levém břehu řeky Oso…
0.6km
více »
Osoblaha – Židovský hřbitov
Osoblaha – Židovský hřbitov
Hřbitov
Starý židovský hřbitov v Osoblaze, v cípu země, která je tak opomíjená, je národní kulturní památka. První zmínky o pochovávání Židů na zdejším hřbitově pocházejí ze středověku. Náhrobní kameny jsou slezského …
0.6km
více »
Osoblažsko 2012
Osoblažsko 2012
Cestopisy
Datum 1.5. vycházející na úterý přímo lákal prodloužit si víkend o pondělí na 4 dny a vyrazit po čase na nějaký výlet. Protože se nám s bandou delší dobu nic nepodařilo uskutečnit, tentokrát jsme se pokusili si čas vyšetřit a na něčem se dohodnout. Pár kolegů z volejbalu se v minulých letech vyskytlo na nějakých turnajích v Osoblaze a celkem je tento odlehlý kraj zaujal. A protože jsme tam s kámošem taky nedávno byli, celke…
0.8km
více »
Osoblaha - památník Osvobození
Osoblaha - památník Osvobození
Památník
hodnoceni 9/10
  Osoblaha kdysi bývala významným průmyslovým i kulturním střediskem této části Slezska, ale dlouhá desetiletí po II.světové válce nejen ona, ale i okolí působily jako Bohem zapomenutý kraj. Zájem turistů vzbud…
0.9km
více »
Koupaliště Osoblaha
Koupaliště Osoblaha
Koupaliště
hodnoceni 6/10
Koupaliště se nachází na okraji obce Osoblaha v parku Osvobození. Příjezd ke koupališti je dobře značen. Nedaleko areálu koupaliště jsou tenisové kurty a rekreační areál.Další turistické cíle na osoblažsku a krnov…
1.1km
více »
Osoblažka - železniční zastávky
Osoblažka - železniční zastávky
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Do Třemešné buď dojedeme vlakem, na kole, pěšky či dorazíme autem. Na stránkách úzkokolejky však doporučují řidičům parkovat jinde než blízko trati z bezpečnostních důvodů! Jen v Třemešné a v Osoblaze lze zakoupit…
1.2km
více »
Osoblaha - žst.
Osoblaha - žst.
Rozcestí
hodnoceni 8/10
Rozcestí Osoblaha - železniční stanice je výchozím bodem červené turistické trasy a nachází se u vlakového nádraží úzkokolejné železnice vedoucí z Třemešné do Osoblahy a asi kilometr jihovýchodním směrem od měst…
1.3km
více »
Na kole do Osoblahy
Na kole do Osoblahy
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Pravidelný víkendový pobyt u rodiny v Třemešné ve Slezsku si zpříjemňuji výlety na kole do okolí. Z Třemešné se dá vyrážet do různých stran s různou náročností. Nejradši jezdím přes Zlaté Hory do Polska a zpět pře…
1.3km
více »
Osoblaha-Fulštejn-Rudoltice
Osoblaha-Fulštejn-Rudoltice
Trasa
hodnoceni 10/10
Od železniční stanice ve městě Osoblaha půjdeme po červené značce, projdeme městem a pokračujeme do obce Bohušov. Z rozcestí v obci se vydáme po červeně značené odbočce ke zřícenině hradu Fulštejn. Odt…
1.3km
více »
Osoblažsko na kole
Osoblažsko na kole
Zajímavost
hodnoceni 10/10
Osoblažsko na kole (04/2019) Osoblažský výběžek je jako stvořený pro cyklistiku. Poklidný odlehlý kout naší vlasti s mírně zvlněnou krajinou…
2.4km
více »
Rylovka
Rylovka
Osada
Osada Rylovka je místní částí obce Hlinka a leží severovýchodním směrem od obce. Rylovka se rozkládá v západní části osoblažského výběžku. Od východního okraje osady Rylovka se rozprostírá oblast nazývaná Prudni…
2.6km
více »
Džungle
Džungle
Rezervace
Džungle je přírodní rezervace východním směrem od obce Slezské Pavlovice. Přírodní rezervace se rozprostírá v těsném sousedství s hranicí s Polskem v Osoblažském výběžku a v severní části Prudnického pole. Jižní…
2.9km
více »
Velký Pavlovický rybník
Velký Pavlovický rybník
Rezervace
hodnoceni 8/10
Velký Pavlovický rybník je přírodní rezervace, která se rozkládá v Osoblažském výběžku jižním směrem od obce Slezské Pavlovice. Západní okraj rezervace tvoří hranice s Polskem a severní…
3km
více »
Hlinka
Hlinka
Vesnice
hodnoceni 6/10
Hlinka leží západním směrem od města Osoblaha. Obec se rozkládá v západní části osoblažského výběžku. Jihovýchodním směrem od obce je obec Bohušov, západním směrem nedaleko obce prochází hranice s Polskem, jihoz…
3.3km
více »
Slezské Pavlovice
Slezské Pavlovice
Vesnice
hodnoceni 6/10
Slezské Pavlovice leží severním směrem od města Osoblaha a v nejsevernější části osoblažského výběžku. Západním, severním a východním směrem od obce prochází hranice s Polskem. Jihovýchodním směrem se nachází ob…
3.5km
více »
Slezské Pavlovice
Slezské Pavlovice
Zámek
hodnoceni 7/10
Malá obec se zámkem Slezské Pavlovice, leží v nejsevernější části osoblažského výběžku 4,5 km severně od Osoblahy v okrese Bruntál. Ze tří stran obecního katastru je hranice s Polskem a vede sem jediná silnice a to z…
3.7km
více »
Kostel sv.Ondřeje ve Slezských Pavlovicích
Kostel sv.Ondřeje ve Slezských Pavlovicích
Kostel
hodnoceni 6/10
Jednolodní zděná pseudogotická stavba založena roku 1853. Vystavěna dle G.Meretty. Vroku 1957 se nevyhnul ani tento kostel chátrání, kdy spadla věž. Byla zhotovená v menším provedení. Další rekonstrukce byla zaháj…
3.8km
více »
Bohušov - kostel sv.Martina a renesanční náhrobky.
Bohušov - kostel sv.Martina a renesanční náhrobky.
Kostel
hodnoceni 9/10
V současnosti rekostruovaný bohušovský kostel má za sebou zajímavou historii. Jde o původně gotický jednolodní kostel z 2.poloviny 13. století. Po několika přestavbách získal dnešní vzhled. Unikátní jsou renesanční náhrobníky pánů hradu Fulštejna, kteří zde byli pohřbeni, nejstarší, z 1. poloviny 16. století patří Jindřichu Supovi z Fulštejna, další Václavu Sedlnickému z…
3.9km
více »
Bohušov
Bohušov
Vesnice
hodnoceni 5/10
Bohušov leží jižním směrem od města Osoblaha a v jihovýchodní části osoblažského výběžku. Východním a jižním směrem nedaleko obce prochází hranice s Polskem a jihozápadním směrem se rozkládá obec Slezské Rudolt…
4km
více »
Karlov
Karlov
Osada
hodnoceni 5/10
Osada Karlov je místní část obce Bohušov. Osada se rozkládá v oblasti Osoblažského výběžku západním směrem od Bohušova. Osadou protéká Karlovský potok, na jehož toku je jižně od Bohušova vybudován Bohušovský ryb…
4.3km
více »
Z Osoblahy do Třemešné ve Slezsku, 24 kilometrů
Z Osoblahy do Třemešné ve Slezsku, 24 kilometrů
Trasa
hodnoceni 10/10
Osoblažsko je málo známým regionem v naší vlasti. A přitom je tady tolik krás! Červenou turistickou značku, kterou jsem šla letos (květen 2015) poprvé, jsem zařadila jako střední náročnost. Jednak kvůli délce 24 k…
4.4km
více »
Fulštejn
Fulštejn
Zřícenina
hodnoceni 9/10
Zříceniny poměrně rozlehlého hradu Fulštejn stojí na nevysokém zalesněném návrší v Osoblažském výběžku. Hradní zřícenina Fulštejn se nachází na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji. Jádrem hradu byl čtvercový pal…
4.7km
více »
Zřícenina hradu Fulštejn (Fullstein) u Bohušova
Zřícenina hradu Fulštejn (Fullstein) u Bohušova
Zřícenina
hodnoceni 10/10
Velkolepá zřícenina leží nad korytem říčky Osoblaha a ohromuje svými obrovskými rozměry. Hrad byl založen v polovině 13. století. Při výstavbě hradu se využila pravěká hradiska, zejména…
4.8km
více »
Bohušovický rybník
Bohušovický rybník
Rybník
hodnoceni 6/10
Bohušovický rybník se rozkládá v Osoblažském výběžku, jihozápadním směrem od obce Bohušov. Na severním břehu rybníka byl vybudován rekreační areál s kempem, chatkami, sezóní restaurací a sportovním a dětským hři…
5.5km
více »
Dolní Povelice
Dolní Povelice
Místní část
hodnoceni 2/10
Obec Dolní Povelice je místní částí obce Bohušov. Dolní Povelice se rozkládají v Osoblažském výběžku, jihozápadním směrem od Bohušova. Součástí Dolních Popelic je osada Grundek ležící jižně od obce. Dolní Poveli…
5.8km
více »
Úzkorozchodná dráha
Úzkorozchodná dráha
Zajímavost
hodnoceni 9/10
Turistickou atrakcí regionu Osoblažska je úzkorozchodná železniční trať Osoblaha - Třemešná ve Slezsku, která je provozována již od 14. prosince 1898. V průběhu druhé světové války byla tato železnice mimo provoz,…
6.8km
více »
Dívčí Hrad
Dívčí Hrad
Zámek
hodnoceni 6/10
Zámek Dívčí Hrad stojí na návrší nad říčkou Osoblahou na severním okraji vsi Dívčí Hrad na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji v nadmořské výšce cca 300 metrů nad mořem. Zámek je patrová budova se čtyřmi nárožní…
7.3km
více »