Loading...

Jedeme znovu na severovýchod - 27. den - zřícenina hradu Freudenštejn; 4 km dlouhý okruh: Vrbno pod Pradědem - vyhlídková věž Na Zámecké hoře; lázně Karlova Studánka, vesnická památková zóna

Cestopisy

Neděle 4. 7. 2021
V noci bylo příjemně, na parkovišti pod rozhlednou Na Skalce se spalo krásně, ani horko nás ráno nebudilo. V 8 jsme se vzbudili, ani se mi nechtělo vstávat. Otevřenými dveřmi jsem pozorovala mraky. Skoro v půl deváté jsme se přinutili vstát. Byl nejvyšší čas. V devět už přijížděli první turisté.
Po snídani odjíždíme jižním směrem. Tentokrát se chystáme na zříceninu Freudenštejn. Ze silnice do Andělské Hory je to po žluté cca 500 metrů. V serpentinách jsme samozřejmě odbočku přehlédli, ale pak jsme si dali už pozor. V té další zatáčce se dokonce nechalo zaparkovat lépe. Máme to sice delší o 200 m, ale díky tomu jsme objevili silný pramen U tři dubů. To se hodí.
Freudenštejn je patrně z hradů kolem Vrbna pod Pradědem nejstarší. Byl postaven na vyvýšeném konci úzkého a táhlého hřebene. Podle archeologického průzkumu pochází z doby od 2. pol. 13. století do poloviny 14. století. V této době převzal správní a vojenskou funkci. Ze tří stran byl chráněn příkopem a mohutným valem až 4 metry širokým. Obvodová hradba byla až 2,5 m silná. Do dnešní doby se zachoval jen val, náznaky příkopů a malé zbytky zdiva budov. Původní zděné části byly rozebrány, dnešní zbytky zdí pochází z pozdější doby - návaznost na původní stavby však nemají. Nejzajímavější je hluboký příkop a okolní skaliska.
K pramenu U tři dubů jsme se vrátili pro vodu a spokojeně odjíždíme. Vrbnem pod Pradědem prakticky projíždíme, jen se zastavujeme koupit chleba i nějakou dobrůtku na svačinu. Vždyť v pondělí a úterý je zavřeno. Ota si mezitím skočil do infocentra a přejíždíme na parkoviště autokempu Vrbno pod Pradědem, odkud vyrážíme na cca 4 km dlouhý okruh přes Zámecký vrch, kde je vyhlídková věž.
Začínáme doplněním tekutin, Ota dává pivo, já birella. Pro výstup volíme tu náročnější trasu, tedy přímo na rozhlednu. No to jsme si dali. Třetina byla relativně normální prudká kamenitá cesta. Ale u informační tabule uhýbala vpravo a snad ještě víc do kopce. Ale kudy. Šlo se mezi maliním, naštěstí jen málo mezi ostružiním, trávou vysokou aspoň do pasu. Snad tudy vedla cesta, než pokáceli les. Nemít tablet, ani bychom nevěděli, jestli jdeme dobře. Cestička byla viditelná často tak na 2 - 3 kroky. Přelézali jsme klády, lezli po kamenech. Prudce vzhůru a trochu cik cak. 2x jsme narazili na značku na stromě, který náhodou neporazili. Zvládla jsem to, ale bylo to hodně náročné. Však to bylo napsáno i ve vrcholové knize.
Již r. 2007 se v územním plánu obce počítalo se stavbou rozhledny. R. 2011 byla obnovena historická přístupová cesta k vrcholu Zámecké hory, kde jsou zbytky významného knížecího středověkého hradu Fürstenwalde ze 13. století. Současně byla vyznačena naučná stezka Historický chodník na Zámecký vrch. Rozhledna měla být postavena na úbočí kopce. Při archeologickém průzkumu tam byla objevena řada cenných historických předmětů. Proto byla postavena přímo na vrcholu. Památkáři vydali však zákaz kopání základů, je proto umístěna na dřevěném roštu, který je kotvený k zemi. Dřevěná vyhlídková věž Na Zámecké hoře je je 6 metrů vysoká, na vyhlídkovou plošinu ve výši 2 metry vede 10 schodů. Je celoročně volně přístupná. Moc toho vidět není, asi jen údolí s Vrbnem pod Pradědem. Je v dost žalostném stavu. Jak Ota prohlásil, ještěže jsme to stačili, ta brzy spadne. Je vidět, jak dřevo na podlaze i schodech uhnívá.
Jsme tu sami, svršky sušíme na sluníčku. Po chvíli slyšíme, že po naší trase někdo přichází. Jsou to mlaďoši, ale i s nimi jsme se shodli, že to bylo hrozný. Ale máme zase zážitek na celý život . Na tohle se zapomenout nedá.
O kousek dál má být zřícenina zmíněného hradu, ale prý tam toho není moc vidět. Ty nepatrné zbytky hradu jsou zarostlé náletovou vegetací. Ani z rozhledny nebylo nic vidět. Navíc toho brodění vysokou trávou po necestě už máme docela dost. Nejdeme tam. 
Kousek se musíme vrátit zpátky - to znamená prokousat se k rozcestníku a pak už konečně klesáme po cestě delší, ale pohodlnější. Klesání je mírnější. Chtěli jsme okruh, tak ho máme.
Dnešní den chceme ukončit v Karlově Studánce. Všude je tam placené parkoviště, ale jen kousek za obcí západním směrem na rozcestí turistických cest je parkoviště, které snad není placené a kde by se snad nechalo i přespat. Bylo by to i ideální místo pro zítřejší výlet. Uvidíme.
Jenže když k obci přijíždíme a vidíme, kolik aut parkuje při silnici před městem, jak jsou plná všechna placená parkoviště a kolik aut zase stojí za městem, nedoufáme, že se na parkovišti chytíme. Máme snad víc štěstí než rozumu. Právě jedno auto odjíždí, a to z místa, které bychom si vybrali, kdyby tu bylo prázdno. Skvělé. Zadní dveře máme k lesu, tak tu snadno dnes uvaříme i oběd, i když podle času skoro spíš večeři.
Proti parkovišti je cesta podél Bílé Opavy a tam si otevřela stánek nějaká společnost YES, která propaguje Jeseníky. Mají spoustu propagačních materiálů, map, dokonce pro děti i omalovánky. Něco se nám hodí, dokonce rozdávají půllitrovky s pitnou vodou, ale v perfektních pevných petkách. Voda se zítra bude hodit a v budoucnu i ta petka.
Po jídle se jdeme projít do Karlovy Studánky, kde byla r. 2005 vyhlášena vesnická památková zóna. Je zde několik památkově chráněných lázeňských domů. Prvopočátky lázeňské léčby spadají do r. 1778, kdy si zde ohřívanou kyselkou úspěšně léčil bolesti nohou bruntálský měšťan. R. 1780 byl objeven Maxmiliánův pramen, ale až r. 1785 došlo k založení lázní. U pramenů byly postaveny dřevěné domky s vanami pro léčbu pomocí koupelí. Zajímavý je původní název této lázeňské obce Hinnewieder. První pacienti, kteří se sem přišli léčit, neměli možnost se zde ubytovat, bydleli v nedalekých obcích Ludvíkov nebo Malá Morávka a na léčení sem museli docházet, jak říkali tam a zase zpátky, což je německy hin und wieder. Až r. 1803 byly po vnuku císařovny Marie Terezie přejmenovány na Karlova Studánka. Lázně se rychle rozrůstaly a přijíždělo sem stále více pacientů. R. 1802 byl objeven Karlův pramen, r. 1812 Antonínův pramen. Zdejší kyselka se dokonce plnila i do lahví, jenže kvůli tlaku oxidu uhličitého lahve praskaly a tak se od toho upustilo. Lázně využívají léčebné prameny i zdejší horské klima.
Prohlídku lázní začínáme hned na západním okraji lázní - v občerstvení U vodopádu zapíjíme opožděný oběd. Jen kousek odtud je vyhlídka na vodopád, který byl uměle vytvořen v 19 století na částečně odkloněném toku Bílé Opavy. Je vysoký přibližně 20 metrů.
Až pak se jdeme projít okolo zajímavých lázeňských domů. U některých jsou moc hezky udělané popisky. Lázně jsou malé, zvládneme to brzy. Míjíme Slezský dům, dříve Lotrinský dům, který byl postaven v letech 1909 - 1913 arcivévodou Evženem Rakouským. Tento dům se objevil v záběru filmu S tebou mě baví svět.
Přes ulici je malá dřevěná stavba Pitného pavilonu, která byla postavena r. 1864 u Vilémova pramene. Dnes je tam možno si natočit vodu z pramene Petr.
O kousek dál je Hudební hala. Původně Lázeňský salón byl postaven v letech 1836-1837.
Za parčíkem s fontánou je budova Letních lázní, která byla postavena v letech 1891 – 1893 na místě starých stájí. Byly zde rašelinové a uhličité koupele. Dnes je zde termální bazénový komplex, který využívají lázeňští hosté i veřejnost. S parkem sousedí i vila Eugen s původním názvem Šárka z r. 1890. Ve 2. pol. 20. století byl upraven na byty, po rekonstrukci slouží pro ubytování nejnáročnějších hostů. Naproti - na 2. straně parku je snad jediný zděný lázeňský dům - hotel Bezruč.
Na druhé straně silnice je další historická budova vila Vlasta, původně vila Wilhelm, která byla vybudována v letech 1893 - 1894. I zde byly ve 2. pol. 20. století byty, od r. 2005 opět slouží pro lázeňské hosty. Je vhodný i pro ubytování rodin s dětmi.
Okolo této vily jdeme k největší lázeňské budově - k Libuši, který byl postaven v letech 1929-1931 jako Lázeňský dům. Je to hlavní lázeňská budova, kde se konají i různé společenské a kulturní akce.
Scházíme opět na hlavní silnici ke Knížecímu domu. Tato honosná rezidence Řádu německých rytířů byla postavena v letech 1832-33. Dnes je zde ředitelství lázní.
Při zpáteční cestě si natáčíme na zítra do petek minerálku a tím končíme s prohlídkou lázní, i když nám ještě něco málo zbývá. To zvládneme, až budeme odjíždět. S petkami se nám tady chodit nechce. Vracíme se na parkoviště k autu. Je tam ještě pár aut, ale je tu už klid.
Zítra chceme vyrazit po naučné stezce Vodopády Bílé Opavy. Bohužel nám to vyšlo na svátek. Nechceme odjet a ve středu se sem vracet, stejně jsou prázdniny, asi tu o moc větší klid nebude. Přivstaneme si.
Na zítra si připravujeme batoh a raději i pořádnou svačinu. Nepočítáme s tím, že se někde nahoře najíme. Budeme rádi , když si tam dáme pivo. Při tom dopíjíme poslední pivo bruntálského pivovaru Hasič - svrchně kvašený speciál Zubatou žábu. K večeři dáváme už jen sýrové tyčinky. Spát jdeme brzy. V devět zaléháme. Parkují tu ještě čtyři auta - je vidět, že tu nebudeme spát sami.
Poslední aktualizace: 13.3.2024
Jedeme znovu na severovýchod - 27. den - zřícenina hradu Freudenštejn; 4 km dlouhý okruh: Vrbno pod Pradědem - vyhlídková věž Na Zámecké hoře; lázně Karlova Studánka, vesnická památková zóna na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jedeme znovu na severovýchod - 27. den - zřícenina hradu Freudenštejn; 4 km dlouhý okruh: Vrbno pod Pradědem - vyhlídková věž Na Zámecké hoře; lázně Karlova Studánka, vesnická památková zóna

Karlova Studánka - Letní lázně
Karlova Studánka - Letní lázně
Dům, budova
Jednou z krásných historických budov lázní Karlova Studánka sú Letní lázně…
0.3km
více »
Karlova Studánka – Buk u mateřské školky
Karlova Studánka – Buk u mateřské školky
Památný strom
Lázně Karlova Studánka sice nesou označení klimatické lázně, ale klidně by mohly nést i přídomek lesní lázně. Vlastně kamkoliv se z Karlovy Studánky …
0.3km
více »
Karlova Studánka – Vilémova busta
Karlova Studánka – Vilémova busta
Pomník
Poněkud záhadný předmět najdeme v prostranství u Letních lázní ve svahu pod budovou obecního úřadu a školy. Na první pohled je jasné, že jde o součás…
0.3km
více »
Karlova Studánka - kostel Panny Marie uzdravení nemocných
Karlova Studánka - kostel Panny Marie uzdravení nemocných
Kostel
V Karlově Studánce si své místo najdou i věřící. Empírový kostel, výstižného názvu, Panny Marie uzdravení nemocných byl postaven dle…
0.3km
více »
Karlova Studánka – Buk dvoják
Karlova Studánka – Buk dvoják
Památný strom
Horské lázně Karlova Studánka jsou obdivované pro jedinečnou architekturu povětšinou dřevěných lázeňských budov zasazených do okolních hlubokých lesů…
0.3km
více »
Karlova Studánka -  jazierko s vodotryskom, kašny, minivodopád
Karlova Studánka - jazierko s vodotryskom, kašny, minivodopád
Kašna
Karlova Studánka je peknou kúpeľnou obcou v Jeseníkach na Bruntálsku.Počas prechádzky pekným kúpeľným mestečkom Karlova Studánka sme…
0.3km
více »
Karlova Studánka
Karlova Studánka
Lázně
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem…
0.3km
více »
Údolím Bílé Opavy
Údolím Bílé Opavy
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, rád bych Vás pozval na Vycházku Údolím Bílé Opavy. Vyrážíme z Karlovy Studánky, od restaurace …
0.4km
více »
Toulání Karlovou Studánkou
Toulání Karlovou Studánkou
Městečko
Karlova Studánka pyšnící se kromě jiného nejčistším vzduchem v Evropě je n…
0.4km
více »
Karlova Studánka - Praděd - Ovčárna - Karlova Studánka
Karlova Studánka - Praděd - Ovčárna - Karlova Studánka
Trasy
Karlova Studánka je nejvýše položená obec na Bruntálsku, nachází se ve…
0.4km
více »
Podzim v Karlově Studánce
Podzim v Karlově Studánce
Fotogalerie
Karlova Studánka na podzim... má svoje kouzlo... turistické kouzlo...…
0.4km
více »
Karlova Studánka - Praděd - údolí vodopádů Bílé Opavy
Karlova Studánka - Praděd - údolí vodopádů Bílé Opavy
Trasa
 Je to snad nejvíce obdivovaná vyhlídková trasa v Hrubém Jeseníku, její…
0.4km
více »
Sezónní ledotrysk
Sezónní ledotrysk
Park
Karlova Studánka svými dřevěnými empírovými stavbami patří ke…
0.4km
více »
Dobrodrůžo i pro děti
Dobrodrůžo i pro děti
Tipy na výlet
Nejdřív jsme jeli autobusem do Karlovy Studánky (zastávka restaurace…
0.4km
více »
turistické rozcestí Karlova Studánka - Džbán
turistické rozcestí Karlova Studánka - Džbán
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v centru Karlovy Studánky u hotelu Džbán, ukazuje turistům cestu do více směrů. Po značce…
0.4km
více »
Karlova Studánka - hudební pavilon
Karlova Studánka - hudební pavilon
Dům, budova
Tato unikátní dřevěná stavba byla postavena dle projektu architekta…
0.4km
více »
Hvězda - Vrbno pod Pradědem
Hvězda - Vrbno pod Pradědem
Trasa
Čas od času se člověk dostane do míst poněkud vzdálenějších, která nejsou tak prochozená. Když mě pracovní činnost vyslala na jednání do Vrbna pod Pr…
0.4km
více »
Karlova Studánka - Slezský hotel
Karlova Studánka - Slezský hotel
Odpočinkové místo
Slezský hotel v Karlově Studánce je jedním z nejfotogeničtějších hotelů u…
0.4km
více »
Údolím Bílé Opavy
Údolím Bílé Opavy
Tipy na výlet
Výchozím bodem našeho podzimního výletu je lázeňská obec Karlova Studánka. Pokračujeme nejprve po společné modré a žluté turistické…
0.4km
více »
Karlová Studánka
Karlová Studánka
Tipy na výlet
Jedeme navštívit lázeňské městečko Karlová Studánka. Karlová…
0.4km
více »
zavřít reklamu