TURISTIKU PODPORUJÍ
61 574 turistů a cestovatelů
112 410 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 645,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Itálie
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Julky na pohodu – Jof di Miezegot, bivak Gemona, Rif. Pellarini

Cestopisy

Fotografie (10)  • Foto: hanakova
Julské Alpy
Julské Alpy  •  Foto: hanakova

Netřeba zdolávat jen pěti, šesti, sedmitisícovky nebo treky dlouhé sto či dvě stě kilometrů. Hory je dobré nasávat i jinak. Takže vyrážíme na pohodový prodloužený víkend do Julských Alp. Míříme do závěru krásného údolí Saisera na rakousko-slovinsko-italském pomezí.

Výchozím bodem je pro nás italské středisko Valbruna. První den nás čeká docela slušné převýšení, ale tak už to v horách bývá. Chceme-li nahoru, a to my chceme, musíme šlapat. Stoupáme po značené cestě č. 607. Našim dnešním cílem je vrchol Jof di Miezegnot (2087 m)a bivak Alpini Gemona (1907 m). Prvních sedm set výškových metrů stoupáme víceméně po kamenité cestě. Na to, že je vidět, že po ní jezdí auta, má docela slušný sklon. Monotónně šlapeme vzhůru, monotónně z nás teče pot, monotónní výhledy do lesa nám zpestřují monotónní výstup. Zhruba v polovině odbočuje chodníček z cesty do lesa a sklon ještě více zhoustne. Po pár desítkách výškových metrů se opět napojíme na silnici. Párkrát má chodníček chuť se znovu zanořit do lesa, ale úplně stejněkrát tuto nabídku odmítneme a šlapeme pohodlně po silničce. Ta nás po dvou hodinách dovádí k salaším poblíž kapličky Cappela Zita (1515 m), kde si dávají polední dvacku dva italští lesáci. Lavičky, které se u salaší nachází, nemůžeme nechat nepovšimnuté. Usadíme se na nich, vybalíme první z mnoha svačin, které se ukrývají v našich batozích a poté, co ukojíme chuťové buňky, zalehneme po vzoru lesáků.

Naše lenošení, ale netrvá dlouho. Krátce poté, co Zdenda sundá tričko a zuje boty, se sluníčko schová za mraky a dlouho nevyleze. Trochu se otřepeme zimou a pokračujeme vzhůru. Mineme kapličku a pak už pěkně zostra stoupáme úzkým chodníčkem kosodřevinou do velkého, ale zeleného kotle. Hluboko pod námi se vine údolí dálnice vedoucí dále k moři a dozelena zbarvená řeka Fella. Vysoko nad námi se tyčí kolmé vápencové stěny a všude kolem jsou vidět pozůstatky první světové války, které v nás zanechávají divné pocity. Nejen boje, ale už jen samotné přežívání vojáků v mrazu a sněhu tady muselo být hodně tvrdé.

Po několika suťovotravnatých serpentinách dosáhneme sedla, ze které se nám naskýtá výhled na náš vrchol Jof di Miezegnot. Cesta k němu ale není úplně jednoduchá. Traverz velkého suťového kotle je nepříjemný, ale zvládnutelný. Poslední část už je jen hopsání po ukloněné skále.

O vrcholu Jof di Miezegnot se píše, že je to jeden z nejkrásnějších rozhledových vrcholů a to můžeme jen potvrdit. Stopy o tom, že i tady na samotném vrcholu se psaly dějiny první světové války, jsou nepřehlédnutelné. Z vrcholu se sestupuje skalnatým terén, který vyžaduje trochu opatrnosti. Postupně se ale chodníček zvolní, suť nahradí tráva a po pár minutách příjemného sestupu už stojíme u kouzelného bivaku Alpini Gemona, který se nachází v místech, kde stávala vojenská pevnost stejného názvu, z níž zbyly už jen ruiny.

Bivak je skvěle vybaven – nechybí čtyřposchoďová postel, plynový vařič, deky ani nádobí. Není tu ale tekoucí voda, jen nádrž se sbíranou dešťovou vodou. S tím jsme počítali a vzali si na cestu každý tři litry. Můžeme si tedy uvařit kafíčko a nasávat na sluníčku atmosféru hor. Úžasného výhledu na hradbu skal se nemůžeme vybavit. A to nás ta pravá podívaná teprve čeká. Jakmile se začne sluníčko sklánět nad obzor, nastává hra světel. Hory se barví od zlaté až po rudou. Vše dokreslují temné mraky, které vrhají tajemné stíny do skalních stěn. Po tomto přírodním divadle jdeme spát.

Druhý den našeho přechodu lze označit za velmi pohodový. Nejprve sestoupíme po cestě č. 609 kolem malého vojenského hřbitova pohodlnou cestou pět set výškových metrů přes agroturistikou chatu Sompdogna do sedla Sella di Somdogna (1398 m) a poté už po silnici pokračujeme k Rifugiu Grego (1389 m). U chaty je vydatný pramen vody, ze kterého doplníme zásoby tekutin a také v něm spácháme základní hygienu. Chystáme se totiž mezi lidi. Pivečko nás osvěží a my pokračujeme k dalšímu dnešnímu cíli. Od Riugia Grego klesáme po 611 nejprve docela prudce dolů. Mineme ladně se vyhřívající zmiji a napojíme se na asfaltovou silnici (1004 m), která nás po pár stovkách metrů dovede k chatě Rifugo Montasio (932 m), kde nás čeká opět odměna v podobně chlazeného piva.

Pak nás čeká ještě kousek po asfaltové cestě, ale brzy uděláme otočku o 180 stupňů a zanoříme se do lesa a stoupáme po 616 asi hodinu po příjemné lesní cestě směrem k Rifugiu Luigi Pellarini (1499 m). Druhá hodina vede už ve strmém svahu podél skal a úplný závěr po suti. Tuto druhou polovinu jdeme rychlejším tempem, protože máme v zádech bouřku a začíná pršet. Úplně mokří docházíme k chatě a ubytováváme se. Zdenda touží zdolat ještě nějakou feratu v okolí. Ale další blížící se bouřka ho v tomto odradí.

Už od rána řešíme dilema, kudy dnes jít. Naším cílem je lyžařské středisko Camporosso. Nabízí se nám dvě varianty – jít po feratě přes vrchol Cima del Cacciatore (2071 m), nebo tento kopec traverzovat. Na rozhodnutí máme ale ještě chvíli času. Musíme napřed dojít do sedla Sella Prasing (1491 m). Už od počátku je mi jasné, jak takový traverz bude vypadat a vzhledem k mé neoblibě takových terénů, hlasuji navzdory nestabilnímu počasí neúnavně pro feratu. Kluci mě ale přehlasují, takže jdeme traverzem (č. 617)a mně se naplňují černé představy. Hned po pár desítkách metrů je nutné přetraverzovat žlab plný nestabilní suti, kde se dle mého zvyku vybojím a mám na následujících pár desítek minut o adrenalin postaráno. Zbývající úseky proto příliš nevnímám. Pekelně se soustředím na chůzi. S mírným stoupáním v podstatě traverzujeme asi hodinu a půl celý vrchol. Střídá se jen terén – občas suť vystřídá úzký travnatý chodníček zařezaný do prudkého svahu. Sestup na asfaltovou silnici vedoucí na poutní místo Monte Santo di Lussari (1760 m) už je opět pohodový.

Monte Santo di Lussari má také smutnou válečnou historii. Rakouská armáda tu měla svoji strategickou základnu, která se ale v roce 1916 stala terčem ničivého dělostřeleckého útoku vedeného právě z vrcholu Jof di Miezegnot. Z poutního místa dolů do Camporossa prudce klesáme po křížové cestě č. 613. Tento sestup patří do kategorie nezáživných, ale protože jsme lanovku zavrhli, musíme si ho „vychutnat“ až do konce. U dolní stanice lanovky završíme třídenní putování touto částí Julských Alp.

Poslední aktualizace: 29.6.2015
Autor: hanakova
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Itálie