Kokořín - PkP
Kokořín je jako koráb plující se vztyčeným stěžněm mořem okolních lesů. Autorem tohoto popisu nejsem já, nýbrž Johann Wolfgang Goethe, ale zejména při pohledu na hrad z vnějšku jistě uznáte, že je naprosto přesný. Hrad, důmyslně ukrytý nad kokořínským dolem, vyhloubeným v pískovcích Dokeské pahorkatiny říčkou Pšovkou, byl postaven v 1.pol.14.stol. Hynkem Berkou z Dubé. V 17.stol. začal pustnout a později byl oblíbený malíři jakožto romantická zřícenina; rád ho měl také Karel Hynek Mácha, který se zde inspiroval ke svému dílu Cikáni. V l.1911-18 hrad zcela zrekonstruoval Václav Špaček, který předtím provedl pečlivé historické průzkumy, aby nová podoba hradu byla historicky co nejvěrnější. Po dokončení obnovy hrad zpřístupnil veřejnosti. Hrad Kokořín není velký, ale to rozhodně nevadí; během prohlídky navštívíte třípatrový palác a nakonec již samostatně vystoupáte na věž, z níž se budete moci rozhlédnout po Kokořínském dole; vstupenku na věž je možné zakoupit i zvlášť.
Celá CHKO Kokořínsko je dopravně velmi špatně dostupná, čož částečně způsobuje i krajská hranice, která jí prochází. Jediné dopravní cesty, po nichž v trochu větší míře jezdí hromadná doprava i o víkendu, jsou železniční trať Mělník - Mšeno - Mladá Boleslav a silnice I/9 údolím Liběchovky z Liběchova do Dubé. Mezi nimi celoročně o víkendech jezdí jen autobusová linka 250014 ze Střezivojic do Prahy, a to v neděli v tomto směru (zpátky jezdí až pozdě večer). Z Mělníka na Kokořín i kokořínským dolem provozuje v turistické sezoně (v některých případech jen v červenci a v srpnu) několik spojů dopravce Kokořínský SOK. Do vsi Kokořín se tedy z Prahy můžete dostat v sezoně v sobotu s přestupem v Mělníce a zpátky celoročně v neděli přímo až do hlavního města. Z vesnice ke hradu vede po silnici modrá turistická značka; ze silnice jsou velmi pěkné výhledy, a proto je dobré se po ní někdy projít, kratší - neznačená, ale přitom krásná - je však Jarmilina cesta - pěšina odbočující od silnice mírně vlevo na samém začátku lesa a ústící na modrou až potom, co tato směřujíc ke hradu opustí silnici.
Samotná vesnice Kokořín je také pěkná - stojí na návrší mezi kokořínským dolem na jedné straně a Šemanovickým a Truskavenským dolem na straně druhé a její historie je starší než 1,5 km vzdálený hrad. Vyrostla na místě tvrze nacházevší se pravděpodobně v místech jeskyní Staráky v pozdějším zámeckém parku. To zámek vyrostl jako pohodlnější a lépe dostupné sídlo než hrad až o dost později - jeho dnešní barokní podoba je z období kolem r.1800. Před zámkem - na návsi - stojí zajímavé sousoší sv. Mikuláše Tolentinského z r.1700.
Kokořínský důl se svým okolím je chráněn přírodní rezervací kokořínský důl o rozloze přes 20 km2 a podstatně širší oblast zahrnuje chráněná krajinná oblast Kokořínsko. Silnice od Dobřeně přes Kokořín na Mělník vede po návrší, a proto jsou z ní krásné výhledy, které si samozřejmě můžete užít při pěší cestě (přespříliš frakventovaná není), ale možná příjemněji při cestě autobusem, či na kole. Přes ves Kokořín vede modrá turistická značka - po žluté a po ní můžete přijít Zimořským a Truskavenským dolem ze Želíz na trase autobusů údolím Liběchovky, případně až z Liběchova; ke hradu se pak dostanete, jak již bylo řečeno, buď po modré, nebo po Jarmilině cestě. Větší turistické rozcestí je v Kokořínském dole pod hradem, kde modrá končí na červené vedoucí celým kokořínským dolem a zelené, jíž je vyznačen okruh ze Mšena.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
Anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.