Lákavé chutě Dominikánské republiky
Naše představa o této karibské republice – počínaje skvělými plážemi, přes bujné tropické přírodní scenérie, kulturně historické památky – některé na seznamu UNESCO - až po přátelské domácí obyvatele by nebyla úplná bez exotické, atraktivní gastronomie. Dominikánci jsou hrdí a neskrývají vášeň pro svou národní kuchyni. Jídlo je dnes kreativní součástí jejich životů. Nelze se divit – mají z čeho vybírat a tvořit. Na ostrově se nabízejí nejrůznější suroviny i ingredience a tak lze docílit nepřeberné škály chutí . Od nepaměti platným dominikánským receptem na šťastnou rodinu je čerstvé jídlo, jehož všechny svůdné vůně zanechají ty nejkrásnější vzpomínky od dětství až po dospělost.
Za časů španělské kolonizace tu mnoho španělských jídel našlo svůj nový domov. Také řada afrických jídel a pokrmů indiánů Taíno, kteří byli původními obyvateli Dominikánské republiky, zůstala populární a zachovává si svoji původní chuť až do současnosti. Dominikánská kuchyně má mnoho společného s gastronomickými tradicemi ostatních větších karibských ostrovů. Mezi nejoblíbenější pokrmy v Dominikánské republice patří Sancocho , Pastel en Hoja, Moro, Mofongo, Locrio, La Bandera (kombinace rýže a fazolí), Casabe nebo Plátano. Tropické ovoce jako papája, ananas, sladké banány a mango se konzumují průběžně, nejen k snídani, ale i po zbytek dne – ať už jde o čerstvé ovocné šťávy nebo samotné nezpracované plody. Národní dominikánský oběd se nazývá „La Bandera Dominicana“ neboli vlajka Dominikánské republiky. Skládá se z dušeného masa, bílé rýže a fazolí. Existuje celá řada variant této chutné trikolóry. Fazole mohou být černé, červené nebo bílé. Rýže je bílá a jí se s masem, s kukuřicí nebo se zeleninou. Maso může být kuřecí, hovězí, vepřové, ale i kozí. Přílohou je vždy salát nebo smažený banán.
Oblíbená je rovněž „salsa criolla“ - kreolská omáčka. Jde o zeleninovou omáčku s cibulí, paprikou a rajčaty. Omáčka se velmi často podává k rybám, krevetám, kuřecímu masu. Další populární omáčkou je „al ajillo“ - česneková omáčka, popř. „la crema“ – obdoba nám dobře známého bešamelu. K dominikánské snídani se jí jednoduchý sendvič s horkým nápojem nebo sklenicí ovocné šťávy. Velmi oblíbeným pokrmem Dominikánců je tzv. mangú (kaše z banánů typu plátano) s vejci natvrdo a osmaženým salámem s cibulkou. Lépe začít den snad ani nejde.
Zcela osobité jsou v Dominikánské republice víkendové dny. Pro většinu obyvatel jsou příležitostí k posezení s ostatními členy rodiny nebo přáteli. Také zde samozřejmě nesmí chybět dobré jídlo a pití. Typickým pro tuto dobu je „Sancocho“, které se obyčejně skládá z několika typů kořenové zeleniny, jako je yuca, ñame, yautía, mapuey a další. Zelený banán, tzv. plátano, a koriandr jsou také důležitou ingrediencí tohoto pokrmu. Většina „Sancocho“ receptů obsahuje hovězí, kuřecí nebo vepřové maso, ale skutečně luxusní „Sancocho“ pro mimořádné příležitosti se nazývá „Siete Carnes“, protože obsahuje sedm druhů masa. O vánočních svátcích, kdy se schází celá rodina, se peče selátko (lechon asado), připravuje se moro de guandules (rýže a hrách) a bramborový salát. O Velikonocích je to pak unikátní „habichuelas con dulce“, což jsou sladké boby.
Podle toho, v jaké části ostrova se pohybujeme, máme možnost dále objevovat různé místní speciality. Jihovýchod země byl osídlen přistěhovalci z anglicky hovořících ostrovů Karibiku. Ti s sebou přinesli „johnnycakes“ - smažené placky - a knedlíky, jež byly bez odporu přijaty do národního kulinářského repertoáru. V Dominikánské republice jim říká „yaniqueques“ a „domplín“ – při pozornějším pohledu odhalíme, že jde pouze o zvukovou – ne zcela přesnou – transpozici z angličtiny….
Chráněná údolí dominikánského středohoří jsou vhodná pro pěstování nejrůznějších plodin včetně netropického ovoce, jako jsou např. jahody nebo jablka. Oblast Constanza zase proslula pěstováním „cepa de apio“ – kořenů kreolského celeru. Ty mohou být konzumovány samostatně, nebo zpracovány na vynikající krémovou polévku.
Rybářské vesnice podél mořského pobřeží jsou spolehlivým zdrojem přísunu různých druhů mořských ryb a plodů. Mezi nejčastější patří marlin, mahi-mahi, dorado nebo humři. Dominikánská kuchyně ráda používá různé ingredience, jako je cibule, česnek, koriandr, lístky koriandru ancho (cilantro), aji cubanela (pepř) a oregano.
Jakékoli menu, ale i jednoduché jídlo se na závěr neobejde bez skvělého moučníku a v Dominikánské republice je stoprocentně na co se těšit. Základem většiny sladkých pokrmů jsou mléko a ovoce. Některé z nich jsou původní dominikánskou sladkostí, zatímco jiné jsou buď převzaty, nebo sdíleny se sousedy. „Flan“ a „quesillo“, „dulce de leche“, „tres leches“ – žádný z těchto moučníků není původem z Dominikánské republiky, ale rozhodně jde o nejvíce oblíbené. Typické dominikánské dezerty obsahují „majarete“ (sladký kukuřičný puding) a také „mala rabia“ – sirupový kompot ze sladkých brambor a ovoce. Ananas, pomeranč, grep, papaya, kokos, to jsou základní ingredience pro jednoduché dezerty. Nezřídka je ovoce dochuceno cukrem a ozdobeno skořicí nebo muškátovým oříškem. Nu a pokud jde o nápoje, výběr je neomezený. Kromě celé škály džusů a ovocných šťáv ze zdejšího ovoce nechybí pivo, méně často víno, ale zato bohatý výběr koktejlů a máte-li chuť – světově proslulých zdejších třtinových rumů. Tak dobrou chuť a na zdraví!...
Miroslav Navara