Loading...
Nepřehlédnutelnou dominantou Vizovic, brány Valašska je barokní zámek ve tvaru písmene U z poloviny 18. stol, nacházející se uprostřed města na Palackého náměstí. K prohlídce jsme si vybrali okruh A - reprezentativní prostory. V trase B si návštěvníci projdou v druhém patře pokoje určené rodinným příslušníkům, hostům a služebnictvu. Byla upravena i zámecká kaple Panny Marie Matky dobré rady, kterou možno také navštívit. V prvním prohlídkovém okruhu nás upoutaly bohaté interiéry ve stylu baroko, rokoko, empír i biedermaeieru. Prohlédli jsme si také sbírky porcelánu, orientální předměty i předměty denní potřeby. Zdejší kolekce obrazů z 16. a 19. století je tou nejcennější spolu se vzácným souborem děl nizozemského malířství. Interiéry zámku jsou útulné, působí zabydleným dojmem s jejich historickým nábytkem, sbírkami porcelánu i obrazů, doplněných živými květinami a rostlinami a osobními věcmi původních majitelů. Zámecké interiéry jsou ukázkou bydlení na zámku od 2. pol. 18. stol. do počátku 20. stol.
Zámek vznikl na místě cisterciáckého kláštěra. Měnili se zde majitelé, a tak o 300 let později došlo ke změnám vizovického pansrví. Později byl zámek zbourán a za dalších dvěstě let na stejném místě stál nový zámek renesanční, který byl opět časem zbourán. Roku 1749 tehdejší majitel olomoucký kanovník Heřman Hanibal z Blúmegenu nechal postavit nový barokní zámek, který zde vidí návštěvníci dnes. Posledními majiteli byli Stilifriedové do konce 2. sv. války, vlastnili panství do roku 1945, od nich získala zámek roku 1948 státní zpráva, roku 1948 byl zpřístupněn veřejnosti. V roce 2001 se stal národní kulturní památkou. Během celého roku se na zámku konají různé kulturní a zábavné akce pro děti a dospělé, pořádají se zde i svatby.
V budově bývalých zámeckých koníren před zámkem zaujme prodejna s drobnými dárky - galerie Mariette, kde možno koupit dárek pro své blízké - je zde bohatý výběr čajů, keramiky skla, výrobků ze šustí, svíček, atd. Sladkou tečkou za hezkým dnem v areálu zámku může být i příjemné posezení ve zdejší čokoládovně, nacházející se kosek od galerie ve stejné budově, pochutnáte si na horké čokoládě, výborné kávě, letních limonádách, zmrzlině nebo nějaké sladkosti z bohatého výběru pralinek, figurek, atd. Po prohlídce zámku jseme pokračovali alejí k zámecké zahradě s jezírkem připomínajícím svým tvarem slzu. Zahrada je celoročně volně přístupná, je pěkným místem k procházkám i odpočinku. Procházíte pěkně upravenými chodníčky se spoustou laviček, ozdoubou jsou zde sochy brněnského sochaře Ondřeje Schweigla, od kterého je vyzdobena i zámecká kaple. Zámecká zahrada ve francouzském stylu byla vybudována v 70. letech 18. stol., přebudována ve 20. letech 19. stol. na přírodní krajinářský park. Zaujmou zde i různá romantická zákoutí a staré stromy. Zajímavá je alej sestříhaných líp, tudy procházíte k rybníčku, západně od budovy zámku.
Zámek Vizovice, stojící uprostřed města Vizovice, známého dlouholetou tradicí pálírenství slivovice, Vizovickým trnkobraním, tradičním vizovickým pěčivem, atd., města ležícího na úpatí Vizovických hor stojí za návštěvu. O historii pálení slivovice ve Vizovicích se dozvíte něco při návštěvě zdejšího barokního zámku, při procházce Muzejní expozicí, kde se ve dvou místnostech v přízemí zámecké budovy můžete projít malým muzeem, zde se seznámíte s přes čtyřista let starou tradicí pálení slivovice z Vizovic.