Na procházku Vizovicemi
Zakladatelem valašských Vizovic byl královský kastelán na hradě Brumově - Smil ze Střílek. Město ležící na říčce Dřevnici proslavila především slivovice a další lihoviny, které se pálí od počátku 17. století. Dnes v této tradici pokračuje ve městě firma Jelínek. Dříve zde existovala starobylá trhová ves. Tradičním způsobem obživy místních obyvatel bylo hlavně zemědělství, řemesla, chov dobytka, ovcí, ovocnářství - především pěstování švestek, z nichž se pálí proslulá slivovice. Roku 1261 zde Smil založil cisterciácký klášter, který se stával častým terčem různých vojenských výpadů, hlavně ze sousedních Uher. Roku 1430 byl klášter vypálen husity. V letech 1458 - 86 zanikl, brzy byl obnoven Bočkem Kunou z Kunštátu. V 16. století byl znovu pobořen a zanikl. Roku 1570 císař Maxmilián II. povýšil Vizovice na město se dvěma výročními trhy. V roce 1726 zde zahájila provoz cihelna. V držení města následovalo několik dalších majitelů. Propukaly náboženské spory. Vizovice se tak staly cílem nájezdů Bočkajovců, bzbouřených Valachů, Turků, Tatarů. Náboženské nepokoje pokračovali ještě v roce 1777, trvali do roku 1781. Vizovice měly právo várečné měšťanský pivovar byl v provozu do roku 1887, panský pivovar fungoval do roku 1891. V 17. století Z. Říčanský nechal vybudovat zámek - Nový Smilheim, zpustošený byl počátkem 18. století za vpádu uherských kuruců. Na sklonku 18. a v 1. polovině 19. století trápily město epidemie, neúroda, povodně, požáry. Olomoucký kanovník Heřman Hanibal z Bl"umegenu dal zámek roku 1749 zbořit a na jeho místě vystavět novou honosnou budovu. Kolem byl zřízen francozský park, v 19. stol. částečně upraven na anglický s řadou romantických zákoutí a rybníkem v dolní části parku. Dominanta města, dnešní zámek je trojkřídlá dvoupatrová stavba, uzavírající čestný dvůr. Fasády jsou klasicistní, vcelku jednoduché, ale působí esteticky s přízemní bosáží a armovaným nárožím, plasticky zdobenými okeními rámy a průběžnými římsami. Velký sál je zdoben nástěnnými malbami, v dalších komnatách jsou štuky, v zámecké kapli vidíte sochy O. Schweigla. Zámecká obrazárna uchovává vzácný soubor děl nizozemského malířství. Historické interiéry jsou zařízeny ve stylu baroka, rokoka, empíru a biedermeieru. V roce 1877 velký požár zničil náměstí a část přilehlých ulic. V roce 1952 bylo ve Vizovicích založeno JZD, v roce 1976 se stalo součástí velkého slušovického komplexu.
Nejvýznamnější památkou Vizovic je barokní zámek z 18. století, byla postavena barokní zámecká kaple Matky Boží Dobré rady. V zámeckém anglickém parku s francouzskou zahradou stojí dvě sochy gladiátorů a sochy sv. Floriana, sv. J. Nepomuckého, sv. Václava, sv. Prokopa z 18. století. Z městské zástavby jsou nejzajímavější domy v Říčanské ulici - původní barokní statek čp.359, secesní dům čp. 360, původní barokní dům čp. 361 s elekticosecesní fasádou. Na Masarykově náměstí v centru města stojí novorenesanční objekt ZŠ, Mariánský sloup z roku 1690 Bolestné Panny Marie. Součástí je sousoší světců z konce 17. století. Na místě starší svatyně byl postaven kostel sv. Vavřince. Na místním hřbitově jsou pěkné náhrobky a litinový kříž z 19. století. Patrová Fara je barokní stavbou. Z centra města je pěkná procházka na Janovu horu, odkud je krásný výhled na Vizovice i okolí. Stojí zde také romantická zřícenina Janův hrad. V posledních letech je neustále opravován. Od roku 2018 u něho stojí patron poutníků - sv. Kryštof, socha vyřezána ze 300 let staré lípy. K hradu lze dojít i z opačné strany, když odbočíte naproti rekreačního střediská Revika směrem vzhůru a stoupáte kolem lesa do kopce. Zřícenina Janova hradu je pěkné turistické místo, konají se u něho i různé akce, například - Silvestrovský punč. To je zážitek pro ty, kteří si chtějí udělat dvoukilometrovou procházku z Vizovic k Janovu hradu, a tak zde s přáteli oslavit přípitkem punčem poslední den v roce. Zážitkem je také zdejší Valašský šenk, asi dva km za městem. V domácím útulném prostředí si zde pochutnáte na pravých valašských specialitách. Kromě vizovické slivovice je ve městě specialitou i pečení vizovického pečiva, v období Velikonoc se vyrábějí kraslice malované ručním voskem.
Z největších akcí, které můžete ve Vizovicích navštívit je každoročně pořádané v srpnu - Vizovické Trnkobraní spojené se soutěží v pojídání knedlíků. Další zajímavou akcí je Vizovické zámecké kulturní léto A. Háby, folkový festival - Valašský frgál, rockový festival Masters of Rock, v Domě kultury možno navštívit přednášky, besedy, kulturní vystoupení. Vizovice jsou příjemným, dobře dostupným městem s turisticky zajímavým okolím. Dnes ve městě kromě
firmy Jelínek vyrábějící destiláty se výrábějí koupelnové doplňky a zrcadla, kola pro manipulační a zemědělskou techniku, dopravníky, výrobní linky, atd. Najdete zde i Galerii Růže, Galerii Kovanda, v předzámčí je Infocentrum. Působí zde několik hudebních souborů, Klub českých turistů, potápěči, horolezci, cyklistický a jezdecký oddíl, hraje se zde fotbal a najdete tu i letní koupaliště.