Na hrady jižní Moravy - na Vranově
Některé hrady a zámky můžeme obdivovat i dnes v plné kráse, jiné proměnil čas v romantické zříceniny. Tak je tomu i na jižní Moravě, kde jsme navštívili hrad Vranov, Bítov, zříceniny Cornštejn a Frejštejn. Ze všech se zde otevírá nádherný výhled na řeku Dyji, která ve zdejší krajině obtéká každý kopec svýn meandrem. Mnohdy se vody z pomyslného kruhu zase spojují. V rozčleněném terénu řeky Dyje a v jednom kopci zdejších půvabných zákrut Dyje, vysoko, na skalní stěně stojí starobylý hrad Bítov. Tento hrad měl za úkol střežit jižní hranici země. Na březích pod ním se rozkládá malebné městečko, odkud v letních měsících můžete vyhlídkovým vláčkem dojet přes hráz Vranovské přehrady na zdejší oblíbenou pláž. Bítov je na Vranově také vyhledávaným turistickým cílem. Je to jeden z nejkrásnějších hradů u nás, založený do 1. století a sloužící k obraně. Než vstoupíte hradní branou, lze se rozhlédnout z vyhlídky vlevo od cesty a obdivovat zdejší krajinu. V lese se tu skrývá hradní pramen, upravený v kamenném novogotickém výklenku, o kousek dál se později vyloupne zajímavý pohled na hrad. Pojďte se tedy bát na Bítov. Projdeme hradní branou a ocitáme se na nádvoří. V příjemném stínu košatých stromů lze odpočinout na lavičkách nebo se osvěžit v kašně s vodou. Očekává nás velká volba, který okruh si k prohlídce zvolit.
My jsme si zvolili I. - hlavní okruh, interiéry s novogotickou iluzivní výmalbou. Procházíme salonky a sály v přízemí a v prvním patře. Nachází se zde dobový nábytek různých slohů, sbírka osvětlovadel, z kolorovaného plechu a obsáhlá ZOO sbírka zvířat a trofejí od nás i z cizích krajů, na závěr projdeme prostory hradní panské kuchyně. Obdivovali jse také obrovskou sbírku jeho 56 vycpaných psů, které si oblíbil. Jsou zde i vycpaniny ptactva a dalších zvířat. Toto miny ZOO kdysi založil Jiří, syn posledního majitele hradu barona Hasse z Hansenfelsu.
Druhý okruh - zbrojnice, zbraně z doby majitelů Janovskych z Vlašimi, kde jsou umístěny středověké zbraně, hradební pušky, meče z 15. století a kopí z 1. století. Kdo se rozhodne pro třetí okruh - hradní vězení, prohlédne si hladomorny a mučírnu, které zde fungovaly od roku 1679. Čtvrtý okruh - vstup do hradu, nádvoří, novogotická kaple, zahrada barona Jiřího Hasse, prostor, kde probíhají sezóní výstavy, kde jsou ukázky s historickými náměty a moderní umění. Stojí v ní i několik panelů s posledními majiteli rodiny Hassů, s historií hradu a obce Bítov. Kdo se zkusit pořádně bát? Můžete dát přednost poslednímu okruhu, který skrývá nejvíc mýstních tajů. Ve sklepení dřívějšího pivovaru najdete erbovní mýtické bestie, dravce, baziliška atd. Je věnováno místním strašidlům, a tak pokud se sem vypravíte, hned zjistíte s kým se tady můžete potkat. Na polích prý sbírá klásky divoženka, která z nich pak peče chleba v lesích. Tam taky možno uslyšet hejkala, ale na jeho pronikavé hejkání raději neodpovídat, protože by za to prý mohl člověka potrhat. A věděli jste, že se ve zdejších vodách vyskytují dva vodníci? Jeden - ten žlutavý je říční a ten druhý - zelený je jezerní. Pozor na prašivce, který prolétává noční oblohou, až kolem něho srší jiskry. Pozor i před baziliškem, bylo proč se ho bát. své oběti proměňoval v kámen. Ještě v 19. století si cestovatelé brávali sebou na výpravy kohouta, aby jim ho svým zakokrháním pomohl zaplašit. Děti se potěší v části - za zvířátky i písničkami. Byl to nápad Jiřího Hasse, který dal na Bítově dohromady kdysi tu největší hradní ZOO světa. Dnes je menší - obnovená, i tak zde oživuje slavnou tradici. Než jsme se vypravili dolů z kopce, dali jsme si v hradní restauraci něco dobrého - kávu a zákusek, takže zde můžete i vy smlsnout, a to i dole u vody, kde je restaurací několik. Na parkovišti u hradu Bítova nás zaujal největší pták na Moravě, přesto, že byl dřevěný všichni jsme se u něj fotili. Hrad Bítov je jeden z nejstarších a nejromantičtějších hradů v ČR a pro nás byla prohlídka velkým zážitkem. Jeho překrásné interiéry od 19. století jsou upraveny v novogotickém slohu, z jeho oken dohlédnete na rozlehlou Vranovskou přehradu. Během 30. leté války zanikla bývalá fara a obnovena byla roku 1653. Dnes z ní je tu zajímavá hradní kaple Nanebevzetí Panny Marie. Po 2. sv. válce se stal Bítov majetkem státu. Nad ním se nachází pěkný lesopark, k dispozici je několik vyhlídek. Hrad má dvě zahrady, velká je v dolní části hradu. Parkánová hradní zahrada leží za palácovou budovou, rostou v ní tisy a jinamy dvoulaločné. V hlavní sezóně si dopřejete při prohlídkách i doprpvod historické hudby.
Neméně zajímavým zdejším hradem je dnes národní kulturní památka západní části Národního parku Podyjí - hrad Vranov. V minulosti byl jedním z nejvýznamnějších románsko - gotických hradních opevnění u Dyje. Jako jinde i zde hrad obývali různí majitelé. V 17. století byl Vranov přestavěn na barokní zámek. Je jedním z největších středověkých barokních hradů s nádhernými interiéry. Především upoutá Sál Předků. Skalní hrad byl založen počátkem 15. století, opuštěn v 16. století. Areál byl upravován v 19. století v románském slohu. Na předhradí stojí letohrádek od roku 1826 a kaple. Přestavbou starého románsko - gotického hradu, zeměpanské pohraniční pevnosti z roku 1100 z něho byly zachovány dvě hranolové věže, část hradeb a budovy předhradí. Zajímavé jsou barokní interiéry, Sál předků Althannů, dále byla vybudována zámecká kaple Nejsvětější Trojice s působivými interiéry. V 18. století k přestavbě patřily také obytné budovy čestného dvora. Zámek získali Mniszkové, potom Stadničtí ho vlastnili do počátku 2. sv. války. Dnes je v péči státu, v kočárkárně probíhají výstavy.
Architekturu období pozdní gotiky vidíte na zřícenině Cornštejn. My jsme si ho prohlédli jen z venku, bohužel byl zavřený. Časem zústal neobydlený, po 200 letech byl opuštěn a zpustošen. Roku 1576 se hrad jako součást bítovského panství dostal do rukou Štrajnů ze Švarcenavy, kteří ho přestali užívat, a tak postupně pustl. Zřícenina, která z něj zůstala má dodnes své velké kouzlo. Daleké výhledy do přírody jsou něčím krásným zvláště pro romantické duše. Dnes tuto mohutnou malebnou zříceninu, stojící na zalesněné stráni jistě nepřehlédnete. Bývala to královská pevnost nad řekou Dyjí, která ho obtéká ze tří stran.
Další zdejší zříceninou stojící za návštěvu je Frejštejn. Původní hrad byl jedním z nejstarších na Moravě, byl založen roku 1251. V 15. století se zde ještě stavělo, od roku 1487 byl již pustý. Dnes jsou vidět vysoké zbytky zdí, části hradeb. Při návštěvě zříceniny vidíte jeho pozůstatky, zahrnující části obvodních hradební věží se střílnami, zbytek paláce s kaplí. Leží v obci Podhradí, je k němu snadný přístup po silnici. Dýchá zde romantická atmosféra.
Na Vranově se cítíte jako v pohádce, je zde nádherná pláž, po Vranovské přehradě se můžete svézt lodí nebo projet po okolí turistickým vláčkem a kdo má rád romantiku, čekájí zde na něj malebné hrady, zámky a romantické zříceniny.