TURISTIKU PODPORUJÍ
61 586 turistů a cestovatelů
112 714 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 405 914,- odměny za články
Střední Amerika
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Střední Amerika
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Na Kubě

Cestopisy

Mapy
Mapy  •  Fotografie (7)  • Foto: Evosheek

V roce 1983 jsem, ač fotbalový analfabet, vyhrál 54 000,- Kčs v sazce. Po Novém roce jsem si vystál frontu v Čedoku a koupil si zájezd na Kubu. Byl jsem mlád a chtěl jsem vidět svět. Nastalo úřední kolečko. Bylo nutno požádat o pas a výjezdní doložku. Výjezdní doložka, to byl doklad, který vám komunisti vystavili jen tehdy, když jste nedělal problémy. Po mnoha peripetiích jsem vše získal. Během několika měsíců jsem se naučil několik španělských frází, takže stačilo jen sbalit kufr a vyrazit.

Havana
Havana  •  Foto: Evosheek

16. 4. 1984 jsem odjel do Prahy. Všichni turisté se měli sejít v terminálu Vltava. To se také stalo. Čekala nás zde průvodkyně Věra, krásná a sympatická blondýna. Ve21 hodin jsme se nechali odvézt na letiště v Ruzyni. Odbavení bylo zdlouhavé. Přede mnou stojícího mládence si odvedli k důkladné osobní prohlídce. V letadle si mladík sedl vedle mne a po určitém čase se přiznal, že má bratra v Kanadě. Nepřímo mi tak přiznal, že na Kubu se rozhodně nechystal, což pochopili i komunisti a tak si pohlídali, aby jim neutekl s něčím důležitým, třeba s valutami.

Ve 23 hodin jsme se odlepili od země. Noc byla plná hvězd a my si to zamířili na západ. Z výšky 8000 m jsme se kochali pohledem na osvětlená města Evropy. Přeletěli jsme nad Amsterodamem i nad Glasgowem a světla zmizela. Ocitli jsme se nad Atlantikem a začala se podávat večeře. Bylo nám nabídnuto pečené kuře na žampionech s rýží.

Povídal jsem si se svým sousedem a rozhlížel se po letadle. S Milenou z Jablonce jsem se seznámil už v terminálu Vltava, dále tu byli tu mladí manželé, osamělá kráska, starší pán s rošťáckým pohledem nebo čtyři dámy důchodového věku, které se oslovovali Jaruško, Maruško, Drahuško a Věruško. Byli to prostě Holky z naší školky. Po osmi hodinách jsme přistáli v Montrealu. Byla zde krutá zima.

Trinidad
Trinidad  •  Foto: Evosheek

Z letadla jsme byli převezeni do letištního terminálu. Účastníci zájezdu se rozeběhli po obchůdcích a buticích. Nadýchat se kapitalistického vzduchu. Jen čtyři Češi nasměrovali své kroky k imigrační kanceláři, před kterou stál policista v uniformě kanadské jízdní policie. Ti už se při odletu na Kubu v letadle neobjevili. Socialistické Československo tak přišlo o čtyři páry zlatých českých ručiček, které odmítly podílet se na budování rozvinuté společnosti. Natankovali jsme palivo, usadili jsme se v letadle a pokračovali dále na jih. Nad New Yorkem řádila bouře a pohled na křižující se blesky pod námi byl úchvatný. Let nocí trval téměř deset hodin. Začalo svítat a k snídani jsme dostali chléb se sýrem žampiony a ananasem. Po čtyřech hodinách letu jsme vystoupili na letišti José Martí v Havaně, hlavním městě El primer país libre de América. Bylo 6 hodin místního času

Ovanulo nás tropické dusno a já od prvého okamžiku začal trpět rýmou. Jak jsem se dozvěděl, mohla za to stoprocentní vlhkost vzduchu. Rýmy jsem se zbavil až po pěti dnech. Z letiště jsme byli převezeni na pláž Santa María. V autokaru kubánské cestovky jsme se seznámili s naší další průvodkyní za krásami Kuby. Byla to krásná a štíhlá mulatka Izis. Ubytovali nás v apartmánech Villa los Piños. A k snídani jsme dostali toast, solené máslo, šunku, salám, sýr a ananas. Ananas zbožňuji a tak jsem požádal o nášup. Starší pán s rošťáckým pohledem, který seděl u naproti mně, kouknul na novou porci ananasu a pronesl: „Tak jemu donesli ananas a nás se vysrali.!“. Zalíbil se mi a tak jsme se vzájemně představili. Jmenoval se Mirek a byl z Příbrami. Ubytovali jsme se společně a po celou dobu pobytu jsme tvořili nesourodou dvojici, zvláště pak při večerních mejdanech.

Santa María
Santa María  •  Foto: Evosheek

Dopoledne jsme šli na pláž. Vzhledem k vysokým vlnám, byl zákaz koupání. Přesto jsme neodolali a smočili se aspoň u břehu. Na pláži už ležela kráska, které jsem si všiml již v letadle. Pozdravil jsem ji, a zároveň upozornil, že kubánské sluníčko je zákeřné a ona by se mu neměla tolik vystavovat. Poděkovala mi a řekla, že si dá pozor. Chvíli jsme si ještě povídali. Jmenovala se Ingrid a byla sekretářkou ředitele dolu Paskov ve Frýdku – Místku. K obědu jsme si dali hovězí na cibulce s rýží a hranolkami, zeleninový salát, mangovou zmrzlinu a já požádal ještě o piñas, tedy ananas.

Foto: Evosheek

Odpoledne se všichni vydali opět na pláž, já se rozhodl jet do Havany. Na zastávce jsem nenašel žádný jízdní řád a tak jsem se čekajících lidí zeptal, kdy to pojede. Zde jsem poprvé slyšel rčení: „Ora cubana.“ Tím Kubánci vyjadřují svůj vztah k plynoucímu času. Není pro ně důležitý. Až to pojede, tak to pojede. Naštěstí to jelo brzo. U řidiče jsem si zakoupil dvaceticentovou jízdenku a postoupil do vozu plného halasných a temperamentních domorodců. Po čtyřiceti minutách jsem vystoupil v centru Havany. Havana byla na začátku padesátých let minulého století jedním z nejelegantnějších měst západní polokoule, a ani čtvrt století Castrova socialismu ji nedokázala úplně zničit. To se stalo až v devadesátých letech, kdy vyschnul zdroj financí ze socialistického tábora. Ale v době mého mládí to byla krásná metropole v kabátě španělského koloniálního stylu. Mé první kroky směřovali na Katedrální náměstí. Na Plaza de la Catedral jsem se kochal krásou Catedral de la Habana. V ulici Empedrado jsem si zašel do La Bodeguita Del Medio, kde trávil spoustu času i kolega Hemingway. Dal jsem si mojito, koktejl s rumem, mátou, limetkou a cukrem, zalitý sodou, a šel dál za krásami Havany. Na Plaza de Armas jsem si prohlédl Královskou pevnost (Castillo de la Real Fuerza) a Palacio de los Capitanes Generales. Slunce se klonilo k západu a já se vrátil do Santa María. Přišel jsem akorát k večeři. Podávala se bílá smetanová polévka, smažená ryba s hranolky a zeleninový salát, jako dezert mangový kompot a já požádal ještě o piñas. K večeři se dostavila též rudá squaw, v které jsem záhy poznal sekretářku Ingrid, nedala si pozor a na zdejším slunci se řádně připekla. Její sténání a pach spálené kůže nás provázel ještě několik dní. Po večeři na mne padla únava z cesty a z plánovaného posezení v baru prostě sešlo. Došel jsem na pokoj a usnul. Spánek pod lehkým prostěradlem a při plně zapnuté klimatizaci byl příjemný a osvěžující.

Foto: Evosheek

Druhý den byla k snídani smažená vajíčka toast a bílá káva. Já měl už připravenou speciální porci ananasu. Servírkám se mladý štíhlý muž z Čech líbil a mně to v té době lichotilo. Při každém jídle byl na stole vždy připraven džbán s pitnou vodou. Dědek Mirek tomuto džbánku říkal „aqua pumpa“. Dědek se při snídani pochlubil, že jeho a další dva turisty přivedla vojenská eskorta, když vlezli do prostoru, kde operovala kubánská lidová armáda. Po snídani nás čekala okružní jízda po Havaně. Projeli jsme se po známém nábřeží Malecón, kdy do něj bušili přílivové vlny. Navštívili jsme Národní kubánské akvárium. Bylo založeno v roce 1960 a zaměřovalo se na "výzkum a ekologickou výchovu". Nachází se zde sbírka korálů a jiných tropických rostlin a tvorů, ale oblíbené je především známé delfinárium a lachtan. V centru Havany jsme zhlédli Kapitol i havanskou starou katedrálu, kde jsem včera již byl. Prošli jsme se po Paseo de Martí, nasedli do autokaru a jeli do Santa María na oběd. Dali jsme si rizoto s mletým masem, hranolky, zeleninový salát a pro mne speciální porce ananasu. Odpoledne jsme strávili na pláži a v místním baru, kde jsme ochutnali koktejl Presidente Dulce, směs rumu vermutu a grenadiny, zdobená třešní a plátkem pomeranče. Po večeři nás čekala návštěva proslaveného baru Tropicana, výkladní skříně socialismu. Tropicana je nejznámějším kubánským nočním podnikem. Byl založen původně k pobavení amerických turistů a obchodníků 30. prosince 1939. Skoro stovka tanečnic, od té nejbělejší po tu nejčernější se tu vrtí v rytmu samby. Při daiquiri, což je ledová tříšť s rumem, cukrem a citronovou šťávou, jsme se příjemně bavili.

Následujícího dne jsme se po snídani ráchali v moři a posedávali u baru. To nám na celé dopoledne. Po obědě jsme se společností Cubana a jejím vrtulovým a hlučným IL-18 odletěli do Santiaga de Cuba. Let touto linkou byl opravdový zážitek. Iljušin se třásl už na letišti, ještě než ho nastartovali - asi strachem. Ubytovali jsme se na hotelu Balcon del Caribe a šli na večeři. Zde jsem poprvé ochutnal banánovou kaši podávanou k vepřovému masu. Byla dobrá. Po jídle jsme seděli na terase, pili cervezu a ron, tedy pivo a rum a povídali si. Jak večer plynul, nás bylo na terase čím dál míň. Když tok řeči a pití vyschnul, šli jsme spát.

Santiago je druhé největší město ostrova s téměř půl milionem obyvatel. I přes svou velikost působí oproti Havaně velmi klidným a ospalým dojmem.

Foto: Evosheek

K snídani jsme dostali smažená vajíčka a silnou kávu mocca, podávanou v malých šálcích. Holky z naší školky si ji lily do klasických hrnků a chlemtali ji jako meltu. Celý den pak byly tuze hyperaktivní. Celý den jsme pak jezdili po Santiagu a kochali se památkami města. V centru města jsem objevil továrnu na doutníky, šlo vlastně o dílnu. Vstoupil jsem a ovanula mne silná tabáková vůně. Sledoval jsem dělníky, jak šikovně smotávají a ořezávají tabákové listy a to do té doby, než mne vedoucí dílny vyhodil. Hlavní městské atrakce jsou soustředěny kolem koridoru od náměstí Parque Céspedes vzhůru přes náměstí Plaza de Dolores až k velkému parku Plaza de Marte. Vše propojeno ulicí Calle José Antonio Saco, která je hlavní nákupní třídou a částečně pěší zónou. Na Céspedes Park jsme si prohlédli radnicí katedrálu i dům Diega Velázqueze, prý je to nejstarší dům na Kubě z r. 1522. Volnou chůzí jsme se přesunuli až k Plaza Dolores. Potom nás autokar dovezl ke kasárnám Moncada, kde jsme mohli obdivovat ručně vydlabané díry po střelách Castrovych kompaněros na čerstvé omítce budovy a k prohlídce hřbitova Santa Ifigenia s hroby kubánských hrdinů José Martího, Manuela Céspedese, podnikatele Emilia Bacardi aj. K obědu jsme toho dne měli vepřové ragú s rýží a jako dezert byla zmrzlina. Odpoledne jsme se koupali v hotelovém bazénu, vybudovaném na skalním masívu tyčícím se nad mořem. Kol bazénu byla bílá zeď domu s několika dveřmi mahagonové barvy. Před jedněma takovýma dveřmi stál mahagonový mládenec v mahagonových kalhotách a bílé košili, takže z něj byla vidět jen bílá košile bělmo očí a zuby. Po večeři jsme zašli do místního kabaretu. Byla tu větší společnost. Češi a několik Kubánců. Pili se koktejly, kouřili se doutníky, povídalo se a tančila se samba. Průvodkyni Věrku jsem požádal o tanec a kupodivu jsme sambu brzy zvládli a na parketu nám ostatní tanečníci udělali prostor k vlastní exhibici. Po produkci jsme sklidili zřejmě zasloužený aplaus. Kubánec Sergio, který se domníval, že Věrka je má přítelkyně, mi nabídl svou ženu za Věrku. Slečna průvodkyně se od toho okamžiku přestala cítit dobře a požádala mne, abych ji doprovodil na pokoj. Vyhověl jsem jí.

Druhý den jsem do bazénu skočil ještě před snídaní. Ráno bylo vlahé a koupel příjemná. Po snídani jsem usedl k baru a v družném hovoru s přítomnými jsem zde setrval až do oběda. Odpoledne jsme se opět kubánskou aerolinkou přesunuli do Havany. Hned na letišti nás naložili do autokaru a vezli na Varadero. V autobuse bylo dusno, a proto jsme požádali Inéz, aby se otevřela ventilačka. Inéz oslovila řidiče a on ochotně vyhověl. Autobusem zavanul příjemný větřík a z několika českých úst se ozvalo úlevné: „No!“ a řidič ventilaci zase zavřel. Inéz mu pak musela vysvětlit, že španělský zápor „no“ je vlastně český hovorový souhlas. Řidič pochopil a ventilačku zase otevřel.

Po ubytování v hotelu jsme šli na večeři. Podávala se formou švédských stolů. Vzal jsem si trochu masa, trochu zeleniny a hromadu ananasu. Rýži a brambory jsem odmítal, to jsem měl i doma.. Stejně tak jsem učinil i při snídani. Při večeři jsme se spřátelili s Kanaďany, kteří nás považovali za Rusáky. Při posezení v baru jsem se jim snažil vysvětlit, že Rusové nejsme. Teprve, když jsem jim vysvětlil, že jsme z Prahy, pochopili, že jsme Jugoslávci.

A protože Varadero je oblíbené turistické středisko s bílými písčitými plážemi a moderními zábavními středisky setrvali jsme v blahé nečinnosti celý příští den.

A v libém povalování se na pláži a vysedávání na vysoké barové stoličce jsme pokračovali i další den dopoledne. Po obědě nás naložili do autokaru a vezli na jih do Rancho Luna. V našem autobuse se objevili dvě krásné latinské dívky. Jedna štíhlá, druhá velkými boky a s pevnými prsy. A právě ta se mi zalíbila. Svou chabou španělštinou a angličtinou jsem je oslovil. Dívky byli vstřícné a tak jsem se dozvěděl, že jsou z Venezuely a studují v Havaně a v našem autokaru jsou proto, že jejich autobus do Cienfuegos jim ujel. Štíhlá se jmenovala Arabela a ta plnější Helen. Cesta nám neuvěřitelně rychle utekla. Před večeří na hotelu mi Milena vtiskla do dlaně několik korálku. Posadil jsem se ke krásným indiánkám a pokračovali jsme v konverzaci. Když jsem jim na krk připnul jabloneckou bižutérie, zažil jsem neuvěřitelný příliv latinských emocí. Po večeři jsem si dal u baru panáka rumu a zaťukal na dveře jejich pokoje. Zůstal jsem až do rána.

Ráno před snídaní jsem se šel vykoupat do bazénu a těšil se na snídani. Dívky však na snídani nepřišli. Byla nalezena jejich skupina a obě děvčata byla okamžitě přesunuta do Cienfuegos. Byl jsem smuten.

Odpoledne jsme jeli do Cienfuegos. Navštívili botanickou zahradu. S 97 ha je jednou z nejstarších institucí svého druhu na ostrově. Byla založena v roce 1901 Edwinem F. Atkinsonem a jeho manželkou. Dnes má zahrada velkou sbírku tropických exotických rostlin seskupených do 670 rodů a 125 botanických rodin. Největší sbírky tvoří orchideje, palmy, fíkusy a bambusy. Cienfuegos je jedním z hlavních přístavů Kuby, je centrem obchodu s cukrem, stejně jako kávou a tabákem. V centru města jsme navštívili Cathedral de la Concepción Purisma s krásnými vitrážemi a Parque José Martí. Po večeři v hotelu Rancho Luna, jsme se opět posadili v baru, kde jsme vydrželi až do půlnoci.

Další dva dny jsme strávili povalováním se na pláži, u bazénu a na barové stoličce, ale protože se během těch několika dnů z naší nesourodé skupiny stala skvělá parta, nebyla o srandu nouze. K našim večerním flámům se postupně přidali manželé Novákovi z Doks, dvě dětské lékařky z Prahy a další.

Třetího dne jsme jeli do Trinidadu. Trinidad je krásné provinční městečko v provincii Sancti Spiritus. Spolu s nedalekým Valle de los Ingenios je od roku 1988 zahrnuto fondu světového dědictví UNESCO. Starší části města jsou dobře zachovalé, zatímco některé části města mimo jiné turistické oblasti jsou velmi havarijním stavu. Město mne svou krásou rozhodně okouzlilo.

Následujícího dne byly Velikonoce a tak nám kuchař k snídani upekl vánočku. Někde se dočetl, že Češi si vánočku pečou. Také tento den, jakož i dne příštího jsme pokračovali ve flámování.

Až 30. 4. jsme se přesunuli do Havany. Ubytovali jsme se v hotelu Nacional. Pak jsme se dopravili na poloostrov Península Zapata, kde se nachází vůbec největší mokřiny v celém Karibiku. Lodí jsme se dostali k rekonstruované vesnici původních obyvatel Tainů. Po prohlídce vesnice jsme navštívili krokodýlí farmu. A v místní restauraci ochutnali krokodýlí maso.

Poslední podvečer jsme prochodili po Havaně a pomalu se s Kubou loučili. Prošli jsme se po nábřeží Malecón i po starém městě. Zašli jsme i do nejvyššího hotelu Cuba libre a z jeho nejvyššího patra jsme si udělali několik snímků stmívající se Havany. Bylo to jako stmívačka ve filmu.

Druhý den Kubánci slavili Svátek práce. Na letiště jsme odjížděli Havanou plnou svátečně oděných lidí. Lidé se veselili a z tlampačů se ozýval hlas Fidéla Castra. Projeli jsme centrem Havany a krátce před polednem jsme už byli na letišti José Martí. Pět hodin jsme čekali na odlet, ale dočkali jsme se. V letadle jsme se všichni zklidnili a každý z nás se ponořil do čerstvých vzpomínek. Jen nad New Yorkem jsme trochu ožili. I z té výšky bylo vidět, že město leží na několika ostrovech. Po mezipřistání v Montrealu už jsme jen seděli a tiše rozprávěli. Slunce zapadlo, setmělo se a po dvou hodinách se začalo rozednívat. A za neuvěřitelně krátkou dobu nám vyšlo slunce znovu vstříc. Začal nový den. Byla to nejkratší noc mého života.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (23.060, -82.277)
Poslední aktualizace: 28.2.2015
fotka uživatele Evosheek
Autor: Evosheek
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Havana

Příspěvky z okolí Na Kubě

Finca Vigía - dům Ernesta Hemingwaye v Havaně.
Finca Vigía - dům Ernesta Hemingwaye v Havaně.
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Americký spisovatel Ernest Hemingway žil na Kubě téměř 20 let. Zde také napsal svá nejznámější díla "Stařec a moře" a "Komu zvoní hrana". Nejdříve pobýval v hotelu Ambos Mundos v centu Havany…
1.8km
více »
Havana - hlavní město Kuby.
Havana - hlavní město Kuby.
Hlavní město
hodnoceni 10/10
Havana - její celý název je San Cristóbal de La Habana - je město plné španělských koloniálních památek a i proto je na seznamu světových památek UNESCO. Příjemná je procházka po staré Havan…
10.7km
více »
Castillo de la Real Fuerza
Castillo de la Real Fuerza
Pevnost, opevnění
hodnoceni 10/10
Castillo de la Real Fuerza je pevnost na západní straně havanského přístavu. Původně postavena na obranu proti napadení piráty, avšak trpěla na svou špatnou strategickou polohu, neboť stála příliš daleko v zálivu. Pevnost je považována za nejstarší kamennou pevnost v Americe, a v roce 1982 byla zahrnuta do seznamu světového dědictví UNESCO. Předchozí pevnost, Fuerza Vieja (Stará pevnost), byla…
11.5km
více »
Capitolio v Havaně.
Capitolio v Havaně.
Památník
hodnoceni 10/10
Havanské Capitolio je symbolem města. Bylo slavnostně otevřeno v roce 1929 diktátorem Machadem. Do roku 1959 bylo rezidencí vlády, dnes  je v něm poslanecká směnovna a sídlí zde Akademie věd…
11.7km
více »
La Floridita - Hemingwayův bar v Havaně.
La Floridita - Hemingwayův bar v Havaně.
Zajímavost
hodnoceni 10/10
La Floridita - známý bar v centru Havany, který rád navštěvoval americký spisovatel Ernest Hemingway během svého pobytu na Kubě. Traduje se, že právě zde vznikl populární koktejl "daiquiri".…
11.7km
více »
Havana
Havana
Hlavní město
hodnoceni 9/10
Havana je hlavním městem středoamerického ostrovního státu Kuby a zároveň největším městem v Karibiku. Má 2200000 obyvatel, což znamená, že v této metropoli žije každý pátý Kubánec. Celková rozloha tohoto města či…
12.8km
více »
Letiště Havana / Jose Marti
Letiště Havana / Jose Marti
Letiště
hodnoceni 10/10
Letiště Jose Marti (HAV) spadá pod město Havana, které leží ve státě Kuba.
15.4km
více »