Loading...

Na sever za dalšími rozhlednami - 8. den - dopoledne: Horní Branná - NS Poznej Horní Brannou (hrobka, bývalý špitál, kaple sv. Aloise, kostel sv. Mikuláše, zámek, Plátenický dům); Pecka - minirozhledna Krkonošská vyhlídka

Cestopisy

Sobota 6. 7. 2024 - dopoledne
O půlnoci vytahuji peřinu. V autě klesá teplota ke 14 stupňům a předpokládám, že bude hůř. Venku je obloha plná hvězd.
K ránu teplota klesla ještě o 2 stupně, spalo se však krásně. Ještě v 8 bylo sluníčko za stromy, takže nás v autě neohřálo. Ani se mi nechtělo vstávat.
Ota, který vždy ještě v 9 spí, už vstávat chce. Moc to nechápu, ale vstávám. Pak z něj vylezlo, že má od včerejška obavy, že spíme na cizím pozemku, i když tu žádná taková cedule není. Je to s ním čím dál horší. Žádné místo pro něho není ideální. Prohlásila jsem, že za 3 roky už vhodné místo podle jeho představ nenajdeme. Prý to však tak hrozné nebude. Já na rozdíl od něj jsem v pohodě.

Ještě jsem nedopila kávu, když skutečně přijel majitel. Omluvila jsem se mu, že tu překážíme, že jsme večer nevěděli, kam se vrtnout a že tohle se nám na mapě zalíbilo. Usmál se, že je to v pohodě, že tady je krásně a nádherný klid. Tak se i Ota uklidnil. Jen prý nám ten klid trochu naruší. Přišel si zastřílet. Ale že tu klidně můžeme spát i dnes, ale že tady ráno od 8 hodin bude rušno.
Pán je fajn. Ještě jsme nedobalili a je zpátky. Tak jsme si ještě povídali, kde jsme tady v okolí byli, že se chystá na dovolenou do Norska za polární kruh a těší se, až bude v důchodu. Pak si koupí hausboot a bude se plavit po řekách. Tak to taky musí být úžasné.
Pak se loučíme jak staří známí a rozjíždíme se každý na jinou stranu.

Předpověď se vyplnila. V 10 hodin začíná být na sluníčku nesnesitelné horko.
Jedeme jen kousek - do Horní Branné. Parkujeme ve stínu u Zámeckého rybníka jen kousek od zámku a jdeme se tady trochu projít. Je tady celá řada zajímavostí. Také proto obcí a jejím okolím vede naučná stezka Poznej Horní Brannou. Na 2,8 km dlouhém okruhu je 6 zastavení. My jsme tuto naučnou stezku přímo neprošli, ale s několika zastaveními jsme se u památek setkali.
První písemná zmínka o obci je z r. 1352, i když prokazatelně vznikla již koncem 13. století. Prvními majiteli byli r. 1387 Valdštejnové, od nich panství r. 1632 koupili Harrachové, kteří ho vlastnili až do r. 1945, kdy poslední majitel Jan Nepomuk Antonín Harrach zemřel. V době jejich panování došlo k rozkvětu obce. Z té doby je zde i několik památek. Byli to oni, kteří si zde v letech 1840 - 1870 postavili pseudorománskou Harrachovskou hrobku sv. Kříže z bílého a červeného mramoru. Vnitřní stěny hrobky jsou obloženy deskami z černého mramoru, kde jsou uvedena jména zemřelých i s jejich tituly. Je to nejnáročnější a nekrásnější stavba svého druhu u nás. V podzemní kryptě jsou uloženy ostatky jejich rodu.
Je to kousek od zámku a právě tady prohlídku obce zahajujeme. Branka je otevřená, takže se dá dojít přímo k hrobce. Dovnitř už se však nedostaneme. Hrobka v současnosti slouží jako pohřební obřadní síň a protože je zde vynikající akustika, konají se zde i koncerty.
Hned naproti je dům s pečovatelskou službou. Dominantou domu je kaple sv. Aloise, která byla součástí komplexu barokního špitálu, který tu nechal r. 1709 postavit hrabě Alois Tomáš Harrach. Sloužil pro 12 zestárlých hraběcích služebníků, kteří tu až do své smrti byli zcela zaopatřeni. Jedinou jejich povinností bylo pravidelně se za svoji vrchnost pomodlit v kapli. Tam byly ukládány rakve s ostatky zesnulých Harrachů, které byly r. 1875 přesunuty do dostavěné hrobky. Původní socha sv. Aloise, která zdobila věžičku kaple, byla r. 1879 nahrazena kovovým křížem. Zvonek z věžičky byl v 1. světové válce zrekvírován.
Špitál byl r. 1987 zbourán, byla ponechána jen kaple. Vše, vč. lavic a dřevěného oltáře s obrazem sv. Aloise bylo odstraněno, kaple zůstala prázdná a svému účelu neslouží. Na stejném půdorysu byl ihned postaven pečovatelský dům, který je zvenku kopií špitálu, jen vnitřek je zcela jiný. Jsou tu byty pro seniory, ordinace praktického i zubního lékaře, prádelna i místnost pedikérky. Senioři mají tedy veškeré služby přímo v domě. Oltářní obraz byl při stěhování těžce poškozen, velkým nákladem zrestaurován a je nyní v jilemnickém Krkonošském muzeu.
Pečovatelský dům obcházíme, dostáváme se na parkoviště a zadním vchodem jdeme přes hřbitov ke hřbitovnímu kostelu sv. Mikuláše. Ten je nejstarším kostelem v celém Podkrkonoší. Původní kostel byl dřevěný, který byl za husitských válek i s farou vypálen. Tehdy ještě Valdštejnové vystavěli nový, tehdy kamenný kostel i faru. Nebyl prý moc velký a tak zdejší hejtman kolem r. 1600 přistavěl pozdější presbyterium. Na místě dřevěné zvonice r. 1700 již Harrachové postavili kamennou kostelní věž a zavěsili do ní zvon Mikuláš. Kolem r. 1740 byla ke gotickému kostelu přistavěna barokní kaple sv. Trojice, čímž vznikl vzácně sladěný architektonický celek. V kapli je cenný kříž vykládaný perletí. V kostele pod kazatelnou je cínová renesanční křtitelnice ze 16. století.
Vycházíme hlavním vchodem. Tam je chráněný památný strom topol bílý s výškou 18 m a obvodem kmene 4,5 m. Odhadnout stáří si asi netroufnou.

Po hlavní se vracíme. Jdeme k původně renesančnímu zámku. R. 1582 ho tady postavili Valdštejnové v prostoru bývalé tvrze či v její těsné blízkosti. Byla to dvoupatrová budova s věžičkou, fasáda byla zdobena různými verši, nápisy a sgrafity. Severní průčelí bylo zdobeno výjevy ze selského, řemeslnického a panského života. Okna mají renesanční kamenné ostění. Ve své době byl považován za vrchol tehdejšího stavitelství. V letech 1627 - 1628 na zámku několikrát pobýval i Jan Ámos Komenský. To už věděl, že bude muset opustit svoji vlast. Na odchod s ním se připravovala i skupina bratří z této obce.
Během 30leté války byl poškozen a při opravě snížen o jedno patro. Zdobená omítka byla zakryta malbou, a to až do r. 1868 kdy hrabě Harrach nechal novou omítku sejmout. Další budovy se dvěma branami, které tak vytvořily čtvercový celek,  byly postaveny až později. R. 1945 byl zámek Harrachům zkonfiskován, nejdřív zde mělo své sídlo Ředitelství státních lesů a statků. Od r. 1954 ho spravoval MNV. Od r. 1990 ho vlastní obec. Nyní je v zámku expozice Život pod horami a malé muzeum - Památník J. A. Komenského. Sgrafita se částečně dochovala na západní straně. V přízemí jsou místnosti s valenou klenbou s výsečemi a v patře klášterní klenby s ornamentálním vzorem. Podél nádvoří se zachovala otevřená arkádová chodba.
V novějších budovách zámku je i obchod s potravinami, knihovna a pivnice Strojovna, kde své pivo točí i pivovar Valteřickej Strojník. Teď je samozřejmě ještě zavřeno, ale to nám nevadí. Pivo jsme si v pivovaře koupili včera.
Na nádvoří zámku je dřevěná socha Františka Soukupa, který má v rukou lyže. Je to první hraběcí výrobce lyží v Čechách. S jejich výrobou začal v lednu 1893 - jako vzor měl lyže z Horních Rakous a z Vídně. Lyže tehdy nahradili sněžnice, které před tím hraběcí lesní personál používal. Naučit se na lyžích bylo těžké, zato přihlížející se dobře bavili. Samozřejmě se to všichni naučili a nakonec se lyžování stalo pro obyvatelstvo hor nutností.

Trochu se tady procházíme. Překvapuje nás, že je sobota a začátek prázdnin a tady je klid. Žádné návštěvníky nevidíme. Prázdno je i v Zámecké restauraci. A to se snaží jít s dobou. Na zadní straně zámku je nabíjecí stanice pro elektrokola.
Je horko, k Plátenickému domu se nám pěšky jít nechce, i když je to kousek. Zajíždíme tam autem. Tento původně renesanční dům postavila r. 1587 tkalcovská rodina Střížků, která se zabývala tkalcovstvím a plátenictvím. R. 1774 ho v barokním slohu nechal přestavět František Antonín Střížek - obchodník a překupník plátna. Ten si zde zřídil obchod, později přistavěl i přilehlou dílnu. Tak tady vytvořil první českou továrnu na lněné plátno. Ještě v 19. století byl dům upraven. Když byl r. 1958 zapsán do seznamu kulturních památek, byl již uveden jako pustý. Pak ho vlastnilo JZD Horní Branná. R. 2002 ho koupila firma Reopa, jenže nezískala peníze na opravu a dům nabídla k prodeji. Dům byl v tak havarijním stavu, že se předpokládalo, že se během zimy 2005 zřítí. Dům však koupil Ivo Kaderka a začal s jeho renovací. Již v létě 2010 otevřel v domě stálou výstavu o plátenictví a v podzemí galerii. V současné době dům nevypadá špatně, ale je oplocen, prostor se stále opravuje a o výstavě tam nikde nebylo nic psáno.
Jen přes silnici je pěkná roubenka, ale těch je tady všude spousta, malých i velkých patrových. Tím jsme ukončili prohlídku této malé, ale zajímavé obce a pokračujeme jižním směrem.

Jižně od hradu Pecka je malá dřevěná rozhlednička Krkonošská vyhlídka. Na hradě jsme byli, na rozhlednu musíme. Z parkoviště je to cca 1,5 km po modré. Parkoviště jsme našli snadno, vidíme i šipku s modrou značkou a to je vše. Ukazuje na pastviny, cesta vidět není, nevidíme ani další značku. Zkoušíme jinou variantu - neznačenou. Popojíždíme o kus dál, na mapě je vidět od silnice cesta. Je tam i ve skutečnosti a dokonce se tam nechá i zaparkovat. Nahoru je to cca 750 m, dokonce to není do tak prudkého kopce, jak jsem čekala. Druhá polovina už vede po rovině.
Není to přímo rozhledna, ale jen dřevěná trámová konstrukce s celkovou výškou 5 m. Dá se říct, že je to trochu vyšší posed. Po žebříku se 17 špriclemi se vystoupá na plošinku ve výšce 4 m, odkud se otvírá nádherný kruhový výhled na významné přírodní dominanty severovýchodních Čech - na Krkonoše, Ještěd, Kozákov, Kunětickou horu, Trosky, Prachovské skály, Bradlec, Kumburk, Tábor, Čisteckou hůru, Novou Paku, Rýchory, Zvičinu.
Původně zde měla být skutečně rozhledna. V rozvojovém plánu regionu se s tím počítalo již r. 2005. O dva roky to již bylo uvedeno i v dokumentu Strategie rozvoje regionu Brána do Českého ráje. Z toho však sešlo a tak zde r. 2014 vybudovala skupina místních nadšenců jednoduchou vyhlídkovou trámovou konstrukci v podobě posedu s žebříkem o 13 špriclích.
Snaha postavit tady rozhlednu však trvala. Zástupci Sdružení obcí, měst a městysů Podzvičinsko na místo dokonce přivezli mobilní vyhlídkovou plošinu, aby vytipovali nejvhodnější místo. A výsledek? R. 2018 byla postavena nová vyšší dřevěná konstrukce, opět v podobě posedu. Nahoře je dokonce možnost se i posadit. Tento posed je tu zatím stále. Dole je lavička a vedle informační tabule, jejíž součástí je i panorama, takže dole si můžeme přečíst, co nahoře uvidíme. I to je však fajn.
Jsme tady sami a má to pro mne velkou výhodu. Já se na cestu k rozhledně přezula do vhodné obuvi. Jenže je horko, tak jsem si nechala kratší poměrně úzkou sukni, ve které jsem ráno byla ve městě. To nebyl dobrý nápad. V tý se po žebříku lézt nedá. Mám dvě možnosti - nechat si ji na sobě a neustále ji zvedat do pasu nebo ji rovnou svléknout. Doufám, že nikdo nepřijde, a svlékám se. Rozhledna se lehce klepe, když za mnou Ota stoupá. A to já už sedím nahoře na lavičce. Naštěstí to s námi nespadlo. Nahoru mohou max. 2 osoby. Nahoře se kocháme, je to nádhera. Jen nedaleký hrad je ukrytý za stromy. A já stále koukám na přístupovou cestu, zda sem někdo nejde.
Naštěstí nepřišel nikdo, slézáme, oblékám se a už jsem zase za dámu - v botaskách.

U auta jsme za chvíli a chystáme tady oběd. Na parkovišti pod hradem by to určitě nešlo. Tam bylo rušno až moc. Tady máme klid, občas projíždějící auta nám nevadí.
Po obědě odjíždíme do Bílé Třemešné.
Poslední aktualizace: 21.10.2024
Na sever za dalšími rozhlednami - 8. den - dopoledne: Horní Branná - NS Poznej Horní Brannou (hrobka, bývalý špitál, kaple sv. Aloise, kostel sv. Mikuláše, zámek, Plátenický dům); Pecka - minirozhledna Krkonošská vyhlídka na mapě
Autor: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Na sever za dalšími rozhlednami - 8. den - dopoledne: Horní Branná - NS Poznej Horní Brannou (hrobka, bývalý špitál, kaple sv. Aloise, kostel sv. Mikuláše, zámek, Plátenický dům); Pecka - minirozhledna Krkonošská vyhlídka

Horní Branná
Horní Branná
Vesnice
Horní Branná je jedním z nejmalebnějších míst semilského okresu. Nachází …
0.2km
více »
Horní Branná
Horní Branná
Zámek
Renesanční zámek stojí uprostřed obce Horní Branná na Semilsku v Libereck…
0.2km
více »
Harrachova hrobka
Harrachova hrobka
Hřbitov
Pokud hledáte trochu depresivní atmosféru, která podtrhne podzimn…
0.2km
více »
Jedeme do našich severních hor - 26. den - odpoledne: Vrchlabí - městská památková zóna (zámek a nádherné roubenky) a pivovar Pivovarská bašta (pivo Krkonošský medvěd)
Jedeme do našich severních hor - 26. den - odpoledne: Vrchlabí - městská památková zóna (zámek a nádherné roubenky) a pivovar Pivovarská bašta (pivo Krkonošský medvěd)
Cestopisy
Neděle 5. 9. 2021 - odpoledne Cestou z Jilemnice se nám nepodařilo nikde…
2.6km
více »
Vrchlabí s wellnessem a výšlapem na rozhlednu Žalý
Vrchlabí s wellnessem a výšlapem na rozhlednu Žalý
Tipy na výlet
Ubytovali jsme se ve Vrchlabí v hotelu Gendorf. Hotel je už při pohledu zvenku moc hezký. Má podzemní garáže, kde můžete zaparkovat.…
2.6km
více »
Kaplička sv. Anny
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kaplička sv. Anny
Kaple
Vydáte-li se na Kněžický vrch nedaleko města Vrchlabí, určitě neminete nově opravenou a vysvěcenou kapličku sv. Anny, která vám mimo…
2.9km
více »
Krkonošské muzeum Vrchlabí
Krkonošské muzeum Vrchlabí
Muzeum
Vrchlabské muzeum je jedním z nejvýznamnějších muzeí v regionu Krkonoš.…
3.2km
více »
Vrchlabí - Muzeum Krkonoš
Vrchlabí - Muzeum Krkonoš
Muzeum
Muzeum Krkonoš, resp Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku,…
3.3km
více »
Vrchlabí
Vrchlabí
Tipy na výlet
Naším cílem je město Vrchlabí, ležící na prahu Krkonoš. Je to především …
3.3km
více »
Zámek ve Vrchlabí.
Zámek ve Vrchlabí.
Zámek
Zámek se nachází nedaleko náměstí T. G. Masaryka. Byl postaven v …
3.4km
více »
Vrchlabí - informační středisko správy KRNAP
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vrchlabí - informační středisko správy KRNAP
Infocentrum
Vrchlabské informační středisko správy KRNAP, se nachází na náměstí Míru…
3.4km
více »
Vrchlabí
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vrchlabí
Zámek
Zámek je krásnou památkou města Vrchlabí na Trutnovsku v Královéhradeckém…
3.4km
více »
Vrchlabí - prohlídky městských památek s průvodcem
Vrchlabí - prohlídky městských památek s průvodcem
Tipy na výlet
O letošních prázdninách při naší dovolené v Krkonoších jsme využili…
3.4km
více »
Vrchlabí
Vrchlabí
Město
Vrchlabí leží v Severních Čechách, severovýchodním směrem od města Jičín.…
3.4km
více »
Vrchlabí-Nová radnice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vrchlabí-Nová radnice
Radnice
Novou radnici ve Vrchlabí najdete v jižní části Masarykova náměstí.…
3.5km
více »
Vrchlabí - infocentrum
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vrchlabí - infocentrum
Infocentrum
Vrchlabské Regionální turistické informační centrum, kde návštěvník o…
3.5km
více »
Krkonoše - Vrchlabí
Krkonoše - Vrchlabí
Město
V čase "korony" som si popozerala nejaké staršie fotografie a zaspomínala…
3.5km
více »
Vrchlabí - autobusové nádraží
Vrchlabí - autobusové nádraží
Městská část
Autobusové nádraží ve Vrchlabí se nachází ve východní straně města v…
3.7km
více »
Špindlerův mlýn a jeho boudy
Špindlerův mlýn a jeho boudy
Tipy na výlet
Už je to asi rok a půl, co jsme vyrazili propátrat sever Špindler…
3.8km
více »
Jilemnice - Masarykovo náměstí
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jilemnice - Masarykovo náměstí
Náměstí
Masarykovo náměstí - přirozené centrum města Jilemnice. Náměstí dominuje…
4.5km
více »
Přední Žalý a jeho rozhledna
Přední Žalý a jeho rozhledna
Rozhledna
Pokud se chystáte navštívit Liberecko nebo Krkonoše, cílem jednoho z…
4.5km
více »
Jilemnice - zámek, Krkonošské muzeum
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jilemnice - zámek, Krkonošské muzeum
Zámek
Historie Jilemnického zámku spadá do 16. století, kdy byl založen pány z…
4.6km
více »
Jilemnice - Krkonošské muzeum, zámek
Jilemnice - Krkonošské muzeum, zámek
Tipy na výlet
Míříme na úpatí Krkonoš, míříme do malebné Jilemnice, přesněji do…
4.6km
více »
Jilemnice
Jilemnice
Zámek
Pěkný zámek se nachází v Jilemnici na Semilsku v Libereckém kraji. Zámek je patrový trojkřídlý objekt se dvěma šestibokými nárožními…
4.7km
více »
Jilemnice - socha sv. Jan Nepomuckého u Zvědavé uličky
Jilemnice - socha sv. Jan Nepomuckého u Zvědavé uličky
Socha
Město Jilemnice by mohlo být s nadsázkou nazváno město soch sv. Jana…
4.8km
více »
Přední Žalý
Přední Žalý
Vrchol
Vrchol s rozhlednou, ležící jihovýchodně od Benecka. Kamenná rozhledna z …
5.4km
více »
Žalý - jedna z nejstarších kamenných rozhleden v Čechách
Žalý - jedna z nejstarších kamenných rozhleden v Čechách
Rozhledna
Přední Žalý je zalesněný vrch v nadmořské výšce 1.019 metrů. Nachází se v Žalském hřbetu mezi Beneckem a Vrchlabím. Při výstupu na…
5.4km
více »
Ski areál Herlíkovice
Ski areál Herlíkovice
Ski areál
Ski areál Herlíkovice se nachází 4 km od Vrchlabí při silnici do Špin…
5.8km
více »
Černá hora
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Černá hora
Vrchol
Výrazný vrchol, který se tyčí nad Černým Dolem a Jánskými lázněmi. Vybíhá…
13.1km
více »
Sněžka
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Sněžka
Hora
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně…
18.4km
více »
zavřít reklamu