Na zámek do Mikulova
Historické jihomoravské městečko Mikulov leží pod posledními výběžky Pálavských vrchů. Tento překrásný kout Jižní Moravy jsme navštívili několikrát. Jeden letní den sem přijíždíme vlakem. Z Otrokovic jsme se osobním vlakem dostali do Břeclavi, kde jsme přestoupili na osobák, který nás přes Valtice dovezl až do Mikulova. Ten je místem na samé česko rakouské hranici, přírodních krás s historickými památkami světového významu a je i místem skvělého vína.
Vznik města Mikulova byl počátkem 12. stol. , kdy zde byla založena trhová osada, v r. 1410 byla jmenována městem. V období středověku se zde rozvíjelo vinařství, tak se Mikulov stal významným vinařským střediskem a svou tradici má dodnes. Ve městě je hodně pamětihodností, kromě dominanty zámku se zahradou zde vidíme i gotickou hranolovou věž, Morový sloup - dominantu náměstí, Sloup Nejsvětější Trojice - je složen ze 3 andělů, 2 soch svatých a erbu Ditrichštejnů, dále tam vidíme raně barokní piaristický klášter s kostelem sv. J. Křtitele, svatý kopeček, jeskyni na Turoldu, atd. Na náměstí zaujmou historické stavby z různých dob. Od 16. stol. bylo při stavbách používáno renesančních prvků.
Od vlakového nádraží se vydáváme přes most a sídlištní čtvrt, odtud vidíme dominantu zámku, který stojí na Zámeckém vrchu, vybudován byl v 13. století. Byl to původní hrad, v roce 1575 ho rod Ditrichštejnů nechal přestavět na renesanční zámek. K velkým úpravám došlo i v 17. stol. a při poč. 18. stol. - před zámkem byla postavena terasa s krytým altánem. Po požáru 1719 zámek téměř celý vyhořel, pak byl upraven barokně při velkých úpravách. Dosavadní 3 patrová budova byla změněna ve 2 patrovou, kterou v tomto feudálním sídle vidíme dnes, bylo upraveno i nádvoří, z jeho nároží jsou vidět 2 výrazné původní věže - bastiony. Ditrichštejnové zámek vlastnili do roku 1945, při konci 2. sv. války byl zámek opět zapálen a zničen. V roce 1947 byl založen spolek na obnovu mikulovského zámku s podporou státu, byl opět upraven. Budovy na nádvoří byly upraveny na hotel, divadelní sál a vinárnu. Pak se upravoval zámek, sál předků zdobí freska - Bohatý život Jižní Moravy. Dnes spravuje zámek Regionální muzeum, má zde své expozice.
Na nádvoří je v knihovně kromě jiných i části knihovny bývalých majitelů zámku - Ditrichštejnů. Mezi jednotlivými sály vidíme nádhernými vyhlídkami z oken a teras na zámecký park s fontánou, na město - rozkládající se pod námi. V zámku vidíme i hlavní válcovou věž, její vršek je nadstaven už v jiném slohu. V další části si prohlédneme muzeum a na uávěr upoutá prohlídka vzácně zacovalé, neobyčejně boaté knihovny.
Jdeme uličkami dál do kopce až se ocitáme na překvapivě členitím náměstí s nádherně upravenými, opravenými barokními a renesančními měšťanskými domy. Odtud se dostáváme k zámku. Skládá se z čtvercového půdorysu s válcovou věží, která se tyčí na skále zámeckého vrchu. Lichtenštejnoví v 16. stol. začali zdokonalovat opevnění. Po okolí se tákly proslulé vinice na jih Rakouska a směrem ke kopečku Klentnici a Bavorům.
Kromě prohlídky zámku a města s nádherným historickým jádrem, zaujme i cesta přes Svatý kopeček - přírodní rezervace - je to oválný hřbet od JZ na SV se zvonicé a kaplí sv. Šebestiana - tvoří významnou krajinnou dominantu nad Mikulovem, za nimi je menší kaple sv. Rosálie a kale sv. Barbory. V SV části kopce od roku 1816 je otevřen lom na vápenec, který je tvořen jurskými vápenci. Svahy kopce mají místy skalnatý ráz, část je porostlá křovinami a vzácnými rostlinami.
Další skalnatou dominantou je nedaleký Kozí Hrádek - vybudovaný v 15. století, najdeme ho na vápencové skalní vyvýšenině - Kozí vrch, dostaneme se sem z centra města ulicí. Původně tu byla 2 patrová dělostřelecká tvrz a byla součástí obranného systému města, dnes je Kozí Hrádek odpočinkové místo s rozhlednou, je odtud krásný výhled do historického centra Mikulova, Sv. kopečka, pálavskou krajinu a je přístupný po červené turistickí značce.
V přírodní rezervaci na Turoldu najdeme jeskyni - kde uvidíme systém podzemních chodeb - 300m je zpřístupněno, zkrášleny jsou krápníkovou výzdobou a v hloubce 30 metrů je 8 metrů hluboké jezero.
Část zámku v Mikulově dnes slouží jako hotel a v zámeckých sklepích - je expozice vinařství a " obří sud ". Z akcí, které můžeme v Mikulově navštívit je zajímavé tradiční zářijové vinobraní, na zámku každoročně pořádaný letní kytarový festival, Mariánská pouť na sv. Kopeček, atd.