Loading...
Autobus na Syrakusy vyjíždí od hotelu ve Fontane Bianone na minutu přesně. Pokud ve stanovený čas dorazíme do Syrakus, budeme mít 14 minut na nalezení vlakového nádraží, koupení jízdenek a nastoupení do vlaku. Zatím máme možnost sledovat, jak na každé zastávce přibývá cestujících. Jsou to ve velké většině černoši, Arabové a něco málo místních obyvatel. Za okny autobusu se střídají sady pomerančovníků, oliv a mezi nimi pole osázená zeleninou. Je začátek dubna a na některých místech již začala sklizeň. Je vidět, že tyto práce jsou doménou přistěhovalců. Na předměstí Syrakus se autobus začíná vyprazdňovat a po dalších několika minutách jsme na konečné. Nádraží je údajně za rohem a tak v poklusu dorážíme k pokladně. Jízdenky máme a sotva usedneme do pohodlných sedaček, vlak se rozjíždí.
Cíl naší cesty se v antice jmenoval Netum a od pradávna tady žili původní obyvatelé ostrova, Sicelové. Čas plynul, dobyvatelé a vládcové se střídali a s městem to bylo jako na houpačce. Největší tragedie v dlouhé historii města ale přišla 11. ledna 1693. Tehdy Sicilii postihlo velké zemětřesení, při kterém bylo zcela zničeno přes 50 měst, na 300 vesnic a údajně zahynulo okolo 100 000 obyvatel. Je zřejmé, že tato událost mnohé změnila a trvalo delší dobu než se začalo od samého začátku. V Notu vyhrálo řešení začít stavět nové město na jiném místě. A tak přibližně 10 km od starého města, na návrší nad levým břehem řeky Asinaro, začalo vyrůstat město nové.
Za nádražím v Notu nás čeká stoupání ke starému městu. Z několika uliček, které se šplhají na návrší, si vybíráme tu nejpřímější a její konec se dá spíše tušit než vidět. Domy v této části města jsou většinou přízemní či jednopatrové. Tu a tam nad námi vlaje schnoucí prádlo a skoro všude jsou květiny. Ulička nás dovedla k parku, kde je několik prodejních stánků se vším možným. Z laviček pod stromy pozorují zdejší hemžení místní senioři. Do těchto míst přijíždějí jak linkové autobusy, tak i ty, které přivážejí davy turistů. Ze směsice hlasů se občas ozve i čeština a lidský had míří k nedaleké královské bráně.
Za ní je již jiný svět, který se tu jmenuje Corso Vittorio Emanuele. Na hlavní třídě jsou krámky, kavárny i restaurace. Při pohledu na lidské hemžení mě napadlo zda někteří turisté vnímají nádherné sicilské baroko všude kolem. Průčelí jednotlivých domů se předhánějí a ještě dnes dovedou vypovídat o postavení a vlivu jejich vlastníků. Skoro každý dům či palác zdobí nádherné balkóny a z fasád domů se na nás dívají kamenné mořské panny, andílci a další desítky fantastických dekorací. Stavělo se tady z vápence, který má prazvláštní medové zabarvení a na slunci doslova září. Samostatnou kapitolou jsou zdejší církevní památky. Stojí jich tady asi 35 a mezi nimi vyniká katedrála San Nicoló di Mira. Vystupuje se k ní po širokém schodišti a jak její průčelí tak i vnitřek skutečně ohromí.
Pozornost si zaslouží i Ducezio Palace, který je sídlem Radnice. Hezkou budovou je městské divadlo a tak by se dalo pokračovat stále dál. Nás zaujal kostel San Carlo al Corso a to nejen svým vnitřním zařízením, ale především možností vystoupat na jeho věž. Město je odtud skutečně jako na dlani. Je odtud hezký pohled na katedrálu a její okolí. Za návštěvu jistě stojí několik dalších kostelů, velmi pohledná je bazilika sv. Salvatora. Z hlavní třídy jsme si zašli do dalších uliček starého město. Jsou většinou přeplněny parkujícími auty a turistů sem mnoho nezavítá. Několik uliček je slepých a na jejich konci vždy čeká nějaké překvapení, většinou v podobě malého dvorku nebo rostliny. Tady je mnoho domů ve velmi špatném stavu, hodně jich je zcela prázdných a podle toho také vypadají. Návštěvu města končíme v malé kavárně. Zbývá dodat, že město je na seznamu světového dědictví Unesca a něco navíc za nás dopoví fotografie.