Kaňon Cavagrande del Cassibile na jihovýchodě Sicílie
Turistické cíle • Příroda • Kaňon
Nedaleko jihovýchodního pobřeží Sicílie se nachází jedno velice zajímavé místo. Mírně zvlněná krajina je tady náhle přerušena hluboko zaříznutým kaňonem, který do vápence vymlela říčka Cassibile.
Nedaleko města Avola šplhá silnice v serpentinách od plochého pobřeží po úbočí prvních svahů, aby se její sklon po dosažení výšky asi čtyř set metrů nad mořem zmírnil. Po několika dalších kilometrech následuje slepá odbočka, po níž se člověk dostane k parkovišti u kaňonu Cavagrande del Cassibile.
V sezóně se otevírá ráno v půl deváté, mimo ni o hodinu později. Vstupné se zde sice neplatí, ale člověk se tady „chvíli“ zdrží složitým vyplňování formuláře, ve kterém se vypisují všechny možné i nemožné údaje. Patrně na Sicílii nefunguje Úřad na ochranu osobních údajů, jinak by musel zasáhnout.
Když je nakonec branka otevřena, následuje cestu dolů. Zprvu se jde po schůdcích prapodivných rozměrů a poté po šotolinové či kamenité pěšině. Je vhodnější mít pevnější obuv, ale nejedná se o žádný adrenalinový zážitek, který by nezvládl normální člověk. Podél cesty je také několik informačních cedulí s odkazem na zajímavé stromky či keře a pro případ únavy dvě lavičky. Společnost turistům dělá velké množství krásně zabarvených ještěrek. Také na protější skalní stěnu je dobré se podívat, jelikož tam lze pozorovat velikou jeskyni s patrnými zbytky obydlí, které se říká Grotta dei Briganti. Pochází patrně z 11. století před Kristem a během doby minulé ji používali lupiči, osadníci či ovčáci.
Po necelé půl hodině chůze stále z kopce se objevuje rozcestí. Výraznější cesta vede doprava, a když se po ní člověk vydá, přijde po několika minutách na dno údolí, které kdysi ve vápencové hornině vytvořila řeka.
Úžasné místo, které lze stěží popsat. Hluboko zaříznutý kaňon, který tvoří bílé stěny stoupající skoro až do nebe. Mezi skalami meandruje řeka Fiume Cassibile, která vytváří zajímavá modrá jezírka, zelenomodré tůně i menší kaskády či vodopády. Člověk se může procházet po skalních terasách, prodírat hustým porostem fíkovníků, javorů i oleandrů a zkoumat nádherný kaňon, ve kterém na něj za každým záhybem čekají zajímavá zákoutí. Myslím, že se to tady musí líbit. Zdejší krajina zvláštní krásy předčí určitě očekávání každého návštěvníka.
Krásná, čistá a průzračná voda láká ke koupání. Samozřejmě záleží na době návštěvy a od toho se odvíjející teplotě vody. V létě bude asi vody méně, i když zase bude teplejší. Také lidí tady bude v sezóně asi více než dost. Je dobré vědět, že zde není žádné občerstvení ani zdroj pitné vody, ale také toalety nejsou vidět. Možná vše budou teprve instalovat. Ale když se tak člověk prodírá křovím, tak vidí, že mnohá místa slouží jako WC a tudíž je možné, že to tady nebude v létě zas až tak idylické.
Když je dost času, doporučuji po návratu na zmíněné rozcestí, vydat se také pěšinou vlevo. Cesta se tady sice zužuje a vypadá to, že brzo skončí. Ale najednou se otevře nádherný pohled na soustavu sympatických tůněk s čistou vodou, ale maličko složitějším přístupem do vody. Podle množství vody je možné se vydat na průzkum druhého břehu.
Zpáteční cesta do kopce moc neláká. Pokud to dolů trvá asi půl hodiny, v opačném směru je třeba počítat s časem delším, dle fyzické kondice a chuti přibližně tři čtvrtě hodiny. Výškový rozdíl činí přibližně 300 metrů. Většinou přijde člověk nahoru upocený a zaprášený, jako bychom se ani před chvílí nekoupal. Prach a pot se brzy někde smyje, ale vzpomínky na toto kouzelné místo určitě zůstanou.
Cestopis o mém putování po Sicílii je zde:
Sicílie – I. část (něco o Sicílii, přípravy na cestu, přílet na ostrov, začátek putování):
Sicílie – II. část (San Fratello, Portella Fémmina Morta): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-ii-cast-san-fratello-portella-femmina-morta
Sicílie – III. část (Cesaro, Bronte, Randazzo, Linguaglossa): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-iii-cast-cesaro-bronte-randazzo-linguaglossa
Sicílie – IV. část (Etna): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-iv-cast-etna
Sicílie – V. část (Etna): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-v-cast-etna
Sicílie – VI. část (Linguaglossa, železnice Circumetnea, Riposto, Giarre): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-vi-cast-linguaglossa-zeleznice-circumetnea-riposto-giarre
Sicílie – VII. část (Catania): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-vii-cast-catania
Sicílie – VIII. část (Syrakusy, Cavagrande del Cassibile): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-viii-cast-syrakusy-cavagrande-del-cassibile
Sicílie – IX. část (Cavagrande del Cassibile, Ferla, Pantalica): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-ix-cast-cavagrande-del-cassibile-ferla-pantalica
Sicílie – X. část (Morgantina, Madonie): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-x-cast-morgantina-madonie
Sicílie – XI. část (Madonie, Castelbuono, Isnello, Cáccamo): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xi-cast-madonie-castelbuono-isnello-caccamo
Sicílie – XII. část (Cáccamo, Solunto): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xii-cast-caccamo-solunto
Sicílie – XIII. část (Palermo I): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xiii-cast-palermo-i
Sicílie – XIV. část (Palermo II): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xiv-cast-palermo-ii
Sicílie – XV. část (Palermo, Trapani): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xv-cast-palermo-trapani
Sicílie – XVI. část (Trapani, odlet): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xvi-cast-trapani-odlet