Loading...
Předchozí část: https://www.turistika.cz/cestopisy/obrazky-z-norska-babiccin-obyvak-a-starozitnik-v-trondheimu-cast-prvni/detail
*
030, 031
Řeka Nidelva. Na jejích březích, především na Bakklandet, což je pro mnohé nejhezčí čtvrť města, jsou dnes krásné domečky.
032, 033
Jejich odrazy na vodní hladině obdivuje každý návštěvník města. Některé starší domy pamatují 17. století, kdy se v nich ubytovávali obchodníci a dělníci nebo sloužily jako překladiště zboží z připlouvajících lodí.
034
Nedaleko ústí řeky Nidelvy vede směrem na západ vodní kanál. Kopíruje železniční trať od hlavního nádraží až k bývalému zdvihacímu mostu. Vodní kanál spolu s řekou udělaly z historické části města poloostrov, na který vede ale devět mostů.
035
Zajímavý železniční most lze spatřit v ústí zmíněného vodního kanálu ve čtvrti Skansen. Návrh mostu vypracoval pan Joseph Baermann Strauss, který je znám „svým“ mostem Golden Gate v San Francisku.
036
Most byl otevřen 22. března 1918 a navržen byl jako zvedací, aby umožnil zachování splavnosti lodí v kanálu. Propojil železnici z Osla s hlavním nádražím.
037
Zvedací mechanismus jednoramenného mostu fungoval s vodním závažím. Dnes však již most v akci nelze spatřit, jelikož kanál svými parametry nevyhovuje požadavkům současné vodní dopravy. Po mostě však jezdí vlaky i nadále. Musí ale dodržovat předepsanou rychlost.
038
Trondheim a hlavní vlakové nádraží, napravo pak autobusové nádraží. Kdyby snad nic nejelo na kolejích nebo po silnici, tak jsou tady ještě loďky plující po vodním kanále z řeky Nidelva do fjordu.
039
Tramvaj. Na první pohled stejná jako jinde na světě, ale přeci je něčím výjimečná. Mělo by se jednat o nejsevernější tramvajovou síť na světě.
040
Starý most Gamble Bybro byl postaven v roce 1681 a dnes je označován za místo, odkud jsou nejkrásnější pohledy na barevné dřevěné domky lemující řeku Nidelvu.
041
Patrně až někdy do začátku 19. století stála uprostřed mostu železná brána. Dnes lze místo ní spatřit dvě dřevěné brány, kterým se říká Lykkens portal (Brána štěstí).
042
Aquavit či Akvavit (aqua vitae – živá voda). Starý trondheimský most dal název akvavitu Lykkens Portal, což je místní druh známého skandinávského alkoholického nápoje destilovaného z obilí či brambor, do kterého se přidávají bylinky a koření, přičemž dominantní by měl být kmín a kopr. Obsah alkoholu bývá okolo 40 % a v severských zemích se podává při slavnostních setkáních.
043
Přímo naproti slavnému mostu Gamble Bybro se přes ulici nachází unikátní věc nejenom v Trondheimu. Mají tady výtah pro kola, který je dokonce pro cyklisty zdarma.
044
V době naší návštěvy byl mimo provoz, což se prý stává často. Když je ale funguje, tak cyklista položí jednu nohu na stupátko pohybující se po kolejnici a veze se do kopce k pevnosti Kristiansten.
045
Pevnost Kristiansten je pojmenována po dánském králi Kristiánovi V. Postavena byla po velkém požáru města v roce 1681 za účelem jeho obrany z východní strany.
046
Dnes se jedná o oblíbené výletní místo, odkud jsou krásné výhledy na město a neméně zajímavé pohledy na polární zář. Nachází se na kraji parku Festning.
047
Holičství či kadeřnictví. Skoro na každém rohu. Asi se všichni uživí, ale je to zajímavé.
048
Nidaros či Trondheim. Město mělo různé názvy, ale voda tu měla pořád obdobnou teplotu. Také při této návštěvě města a jeho okolí jsem se rozhodl zkoumat teplotu moře.
049
A závěr? Není zase až tak překvapující. Voda je ke konci října o něco studenější než v srpnu, kdy jsem se poprvé ponořil na 63 rovnoběžce severní šířky do zdejšího fjordu a myslel si, že se to jen tak opakovat nebude.
050, 051
Ladekaia, patrně nejseverněji umístěná restaurace v Trondheimu. Byli jsme tady sice minule, ale když ty krevety jsou tak báječné.
052
Tentokrát jsem ochutnal také krevetovou polévku. Ani ta neměla chybu. Vodu i překapávanou kávu zde nabízejí zdarma.
053
A na závěr čerstvé a voňavé skořicové šneky. Patrně norská národní sladkost, ale zcela jistě úžasná dobrota.
054
Pitná voda je nabízena zdarma patrně ve většině restaurací či kaváren. Alespoň my jsme ji nikde kupovat nemuseli. Buď jsme si vodu natočili, jak je vidět na fotografii nebo nám ji donesli na stůl. Zajímavý severský zvyk, který k nám asi jen tak nedoputuje.
055, 056
Ke zmíněné restaurace jsme došli podél břehu Trondheimsfjordu. Z města vede okolo vody široká turistická cesta, která je zčásti využívána i cyklisty. Jmenuje se Ladestien, občas se přiblíží k vodě, občas se vzdálí, někdy se vyšplhá na malý vrcholek kopce, aby se po chvíli vrátila dolů. Pořád se ale nabízí krásné pohledy na norskou přírodu.
057
„Korsvika“, zajímavé výletní místo především pro obyvatele Trondheimu. Při procházce tady lze občas objevit menší pláž či piknikové místo.
058,059
Nebo umělecké dílo či památník, nevím. Na místě nazvaném v oblasti „Laden“ jsem se nic nedočetl a na internetu jsem také zatím nic neobjevil. Třeba mi někdo poradí.
060, 061
Menší maják či západ slunka nad fjordem.
062
Ale zpět do Trondheimu. Třeba objevovat sochy, pomníky či památníky. Pan Thomas Angell byl norský obchodník a podnikatel, který zdědil velké jmění po rodičích. Ke konci svého života sepsal závěť, ve které odkázal své jmění do charitativního fondu, který dodnes spravuje Nadace Thomase Angella. Svému významnému rodákovi nechali v Trondheimu postavit pomník, který se nachází nedaleko katedrály Nidarosdomen.
063
Haakon VII. byl první norský král od obnovení nezávislosti Norska na Švédsku v roce 1905 a také poslední král této země, který byl oficiálně korunován. Norsko sice zůstalo do dnešních dob královstvím, ale již roku 1908 byly korunovace parlamentem zrušeny. Korunovace proběhla v katedrále Nidaros v Trondheimu a král Karel si změnil jméno na Haakon. Tudíž se není co divit, že kousek od tohoto svatostánku má svou sochu.
064
A do třetice všeho dobrého. Jørgen Bjelke se narodil roku 2. června 1621 v Norsku a zemřel 17. června 1696 v Dánsku. Mezitím se samozřejmě něčím proslavil, jinak by mu nepostavili v Trondheimu pomník, a to všemu nedaleko zdejší slavné katedrály. Tento norský důstojník a šlechtic na sebe upozornil především během Dánsko – švédské války v letech 1658–1660.
065
Dva kostely jsem již zmínil, tak přidám ještě jeden. Tentokrát jsem se ale dovnitř nepodíval, přesto se mi Hospitalskirken líbil. Špitální kostel s charakteristickou věží a střechou byl postaven ze dřeva v letech 1705 až 1706 na osmiúhelníkovém půdorysu podle návrhu, který vypracoval architekt Johan Christoffer Hempel. Nahradil středověký kostel, který stál dříve na tomto místě.
066
Jak je patrno z výšeuvedeného, tak jsme toho viděli opět hodně zajímavého, a tudíž je jasné, že jsme museli někde bydlet. Tentokrát jsme zvolili Pensjonat Jarlen, který se nachází kousek od centra města, což je určitě velká výhoda.
067
Nedaleko zmíněného penzionu je také zastávka městského autobusu či tramvaje i autobusu, který jezdí na letiště.
068
Letiště a cesta domů.
*
V Norsku jsme viděli tentokrát i minule mnoho zajímavého:
Nezapomenutelná cesta do Norska: https://www.turistika.cz/cestopisy/nezapomenutelna-cesta-do-norska/detail
*
Katedrála Nidarosdomen v Trondheimu: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-katedrala-nidarosdomen-v-trondheimu/detail
Trondheim a vikingové: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trondheim-a-vikingove/detail
Trondheim a most Gamble Bybro: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-most-gamble-bybro-nejznamejsi-most-v-trondheimu/detail
Pálenka akvavit Gamble Bybro: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-most-gamble-bybro-palenka-akvavit/detail
Trondheim a výtah pro kola: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-vytah-na-kola-v-trondheimu/detail
Trondheim a řeka Nidelva: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-brehy-reky-nidelvy-v-trondheimu/detail
Teplota vody v Trondheimu: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-teplota-vody-v-trondheimu/detail
Trondheim a kostel Vår Frue: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trondheim-a-kostel-var-frue/detail
Univerzita v Trondheimu: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-univerzita-v-trondheimu/detail
Trondheim a vodní kanál: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-kanal-z-reky-nidelva-ve-meste-trondheim/detail
Trondheim a zvedací železniční most: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-zvedaci-zeleznicni-most-na-okraji-mesta-trondheim/detail
Tramvaje ve městě Trondheim: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-nej-tramvajova-doprava-ve-meste-trondheim/detail
Trondheim a restaurace Ladekaia (podruhé): https://www.turistika.cz/rady/obrazky-z-norska-restaurace-ladekaia-v-trondheimu/detail
Trondheim a pevnost Kristiansten: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-pevnost-kristiansten-ve-meste-trondheim/detail
Silnice Oslo – Trondheim: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-silnice-oslo-trondheim/detail
Trondheim: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trondheim/detail
Trondheim podruhé: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trondheim-podruhe/detail
Trondheim a Trondheimsfjord: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trondheim-a-trondheimsfjord/detail
Trondheim, Leiv Eriksson, Vinland a Newfoundland: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trondheim-leiv-eriksson-vinland-a-newfoundland/detail
Trondheim a restaurace Ladekaia: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trondheim-a-restaurace-ladekaia/detail
Trondheim a jedna zajímavá hospoda: https://www.turistika.cz/rady/obrazky-z-norska-trondheim-a-restaurace-mormors-stue/detail
Trondheim a jedna zajímavá hospoda: https://www.turistika.cz/rady/obrazky-z-norska-trondheim-a-restaurace-antikvariatet/detail
Trondheim a jedna zajímavá kavárna: https://www.turistika.cz/rady/obrazky-z-norska-trondheim-a-espresso-house/detail
Trondheim - Korsvika, Ladestien a trochu umění: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trondheim-korsvika-ladestien-a-trochu-umeni/detail
Trondheim a pomník jednomu rodákovi: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trondheim-a-thomas-angell/detail
Trondheim a král Haakon VII.: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trondheim-a-kral-haakon-vii/detail
Trondheim a Jørgen Bjelke: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trondheim-a-jorgen-bjelke/detail
Trondheim a Hospitalkirken: https://www.turistika.cz/mista/trondheim-a-hospitalkirken/detail
Ubytování v Trondheimu: https://www.turistika.cz/rady/obrazky-z-norska-trondheim-a-pension-jarlen/detail
Atlantic Ocean Road: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-atlantic-ocean-road/detail
Molde: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-molde/detail
Vyhlídka Varden: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-vyhlidka-varden-nad-mestem-molde/detail
Alesund, Benátky severu: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-alesund-benatky-severu/detail
Trollstigen, podmanivé kouzlo severu: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trollstigen-podmanive-kouzlo-severu/detail
Smutný Geiranger: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-smutny-geiranger/detail
MHD přes fjordy: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-mhd-pres-fjordy/detail
Oslo a Botanická zahrada: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-oslo-a-botanicka-zahrada/detail
Aksla, kouzelná vyhlídka na Alesund: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-aksla-kouzelna-vyhlidka-na-alesund/detail
Ledovec Bøyabreen: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-ledovec-boyabreen/detail
Trajekt Kiel – Oslo: https://www.turistika.cz/rady/obrazky-z-norska-trajekt-kiel-oslo/detail
Lillehammer a bleší trh: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-lillehammer-a-blesi-trh/detail
Öresundský most: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-cesty-do-norska-oresundsky-most/detail
Trajekt Halsa Fergekai - Kanesstraum fergekai: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-trajekt-halsa-fergekai-kanesstraum-fergekai/detail
Trajekt Molde fergekai - Vestnes fergekai Furneset: https://www.turistika.cz/rady/obrazky-z-norska-trajekt-molde-fergekai-vestnes-fergekai-furneset/detail
Trajekt Linge – Eidsdal: https://www.turistika.cz/rady/obrazky-z-norska-trajekt-linge-eidsdal/detail
Trajekt Mannheller – fodnes: https://www.turistika.cz/rady/obrazky-z-norska-trajekt-mannheller-fodnes/detail
Most Gulsvik 1905: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-gulsvik-bro-1905/detail