Pardubický kraj a Jeseníky - 3. den – okruh 7,5 km: Choltice (zámek, zvonička) – Svojšice (zřícenina tvrze) – Choltice
Sobota 9. 9. 2023
Dnes vyjímečně vstáváme už před osmou. V noci bylo teplo, teplota neklesla pod 16 stupňů. To je krásné babí léto.
Snídáme a domlouváme si program na následující 4 dny. Ve středu musíme být v Loučné nad Desnou, kam odpoledne přijedou naši kamarádi, se kterými tam pár dnů pobudeme.
Vracíme se přes včera navštívené Lázně Bohdaneč, kde v COOPu doplňujeme potraviny a pokračujeme do Choltic, kde si chceme prohlédnout zámek a také se trochu projít.
První písemná zmínka o obci je z r. 1285. Tvrz stála na malém poloostrově, který vybíhal do velkého rybníka. Poloostrov byl prokopán, takže tvrz stála uprostřed vody. I když r. 1469 uherská vojska Matyáše vyplenila okolní tvrze, zdejší tvrz i nedalekou ve Svojšicích nedobyla. Někdy na přelomu 15. a 16. století byla tvrz přestavěna na zámek se čtvercovým nádvořím a vstupem přes vodní příkop. Již r. 1541 se uvádí městečko Choltice. V městském znaku má mlýnský kámen se zkříženými hornickými kladivy.
R. 1623 panství koupili Thunové. Na zámku ale asi nikdy nebydleli a ten chátral, rozpadal se. Někdy okolo r. 1660 se rozhodli postavit nové sídlo. Stavba trvala do r. 1670. Ze starého zámku byla ponechána jen malá část s věží, kde bydlel purkrabí. Ostatní bylo zbořeno. Plánovala se výstavba barokního zámku o třech křídlech, severní stranu měla tvořit ozdobná mříž, která objekt uzavírala. Uprostřed jižního křídla měla být vestavěna kaple. Skutečnost však byla jiná. Peníze došly a tak vlastně postavili jen jeho polovinu. Západní křídlo mělo arkády, které byly na poč. 20. století zaskleny. Do osmiboké kaple sv. Romedia v levé části jižního křídla se vchází z nádvoří. Je vysoká 24,5 m a má bohatou štukovou výzdobu. Přední znalci baroka - doktor Z. Wirth a doktor V. V. Štech kapli označují jako jednu z nejhezčích raně barokních staveb u nás. Dnes plní funkci farního kostela.
V nově postaveném zámku - na konci arkád založili hraběcí manželé r. 1672 lékárnu pro chudé.
Součástí zámeckého areálu byla konírna, dům pro hry a kamenná zvonice s cibulovou střechou, hodinami a dvěma zvony. Na západní straně byl hospodářský dvůr s pivovarem, sladovnou, byly tam stodoly, chlévy, ale také místnosti pro čeledíny a děvečky, ale i pro poddané, kteří tam večer přespávali po robotě.
S desetiletou přestávkou vlastnili panství Thůnové až do 2. světové války. Protože se již r. 1938 přihlásili k německé národnosti, byl jim majetek zabaven. Zámecký areál i oboru získala obec, která se hned pustila do oprav. Do 1. patra jižního křídla bylo umístěno muzeum. Z nepochopitelného důvodu r. 1956 přidělil Krajský národní výbor zámek tělovýchově a oboru státním lesům. Naštěstí o jižní křídlo vč. kaple se obec mohla starat i nadále. Když r. 1983 zpátky přebírala zámek zpátky, byla aspoň tato část poměrně zachovalá. Do západního křídla zatékalo, byly tam prováděny úpravy bez ohledu na památkovou hodnotu objektu. Obora byla zarostlá a zpustlá. Opravy, do kterých se město pustilo, byly přerušeny r. 1992 na 11 let, protože nejmladší syn posledního vlastníka panství dr. Leopold Thun podal žalobu na obec a žádal o určení vlastnictví zámku, obory a některých dalších pozemků. Vyřešení této žaloby trvalo až do prosince 2003. Konfiskace majetku byla provedena podle Benešových dekretů. Vlastníkem zámku zůstává i nyní obec Choltice.
Parkujeme na náměstí Sv. Trojice v blízkosti barokního sousoší Nejsvětější Trojice z let 1720 – 30.
Cestou k zámku nás zaujala nezvyklá dřevěná zvonice. V alpském stylu ji nechal postavit r. 1863 na základech starší vyhořelé zvonice majitel zdejšího panství Theodor Thun. Tím chtěl poděkovat za uzdravení své dcery. Za ní vykukuje střecha radnice. Chceme se jít ke zvonici podívat blíž, ale moc to nejde. Nyní stojí na pozemku mezi rodinnými domky, dokonce možná na soukromém pozemku. Jen u silnice jsme objevili výklenkovou kapličku sv. Jana Nepomuckého z r. 1756.
Už jdeme k zámku. Jsou zde svatby, musíme zjistit, zda vůbec prohlídky odpoledne budou. Je to dobré - poslední bude ve 4 hodiny. To nám stačí. Když dorazíme dřív, počkáme. Je tu spousta lidí, odcházíme na naplánovanou procházku, tam snad bude klid.
Odcházíme po červené vnější stranou okolo zámku, ze strany nádvoří je vše opravené, tady se oprava snad chystá. Míjíme malou stavbu, vypadá jako kaplička, uvnitř je ukrytá studna z r. 1888. Cesta vede bývalou zámeckou oborou, která se během staletí stala přirozeným lesem s mohutnými stromy. Rostou tu duby, buky a jasany. Padlé stromy se neodstraňují, jsou domovem nejrůznějších druhů brouků, i chráněných. Žije tam i celá řada různého ptactva. Proto byla r. 2013 obora vyhlášena jako přírodní rezervace.
Tam je i rybník Zrcadlo. R. 2016 byl odbahněn a je využíván pro sportovní rybolov a zároveň s blízkými rybníky Červeným a Chrtnickým jsou významnou vodní plochou pro rozmnožování obojživelníků. Prostředí je tady skutečně moc hezké.
Na silnici míjíme hezkou dřevěnou hájovnu. Kousek za božími mukami, které byly postaveny r. 1713 na paměť moru, odbočujeme ze silnice po červené do obce Svojšice. Hned si Ota vzpomněl, že tady před mnoha lety spoluorganizoval jeho spolužák Festival Podzimní slunovrat. Najednou míjíme amfiteátr - kulturní areál Svojšice, ve kterém se v létě pořádají koncerty, festivaly a divadelní představení. Je to velký a hezky ukrytý areál. Právě dnes se tam chystá Svojšický podzim, přehlídka trampských a country skupin. Ota se šel dovnitř podívat a tam zjistil, že právě tento festival je pokračováním Podzimního slunovratu.
Já zatím pomalu pokračuji a odbočuji vlevo stále po červené do centra obce. Tady je moc hezky upravený parčík. Jeho součástí jsou boží muka, malá dřevěná zvonička a památník zdejšímu rodákovi – spisovateli Pavlovi Sulovi, vlastním jménem Josefu Sulíkovi (1882 – 1972). Děti za potůčkem Malá Struha mají moc hezké hřiště a přístřešek. Je tu také celá řada informačních tabulí– o historii a současnosti obce, o zdejších památkách, o nedaleké tvrzi, ale také o zdejších významných osobnostech
My samozřejmě pokračujeme ke zbytkům zdejší tvrze, která byla založena r. 1365. R. 1546 se stala součástí nedalekého panství Choltice. Když byla r. 1634 vypálena vojskem císaře Ferdinanda II., už nebyla opravena, ani obydlena a postupně pustla. První pokusy o záchranu byly ve 40. - 50. letech 20. století, ale celková oprava byla provedena až r. 1995.
Před vstupem k tvrzi je bronzová busta Julie Havlíčkové, která stojí na vysokém žulovém podstavci. Paní Julie byla zdejší rodačka – dcera hraběcího lesního Sýkory a manželka Karla Havlíčka Borovského. Busta byla odhalena r. 21. června 1936. Za 2. světové války byla sejmuta a uschována v prostorách dnešního obecního úřadu, aby nebyla zničena. I když byla vrácena na podstavec v letech 1962 – 3, slavnostní znovu odhalení bylo až 21. června 1986 – po 150 letech od prvního odhalení.
Tvrz je sice zřícenina, ale je v dobrém stavu, je zajímavá, nechá se obejít i vejít dovnitř.
Zpátky se vracíme po cyklo – tedy kousek po červené, ze které uhýbáme vlevo po cyklo. V části obce Cihelna se připojujeme na červenou, po které jsme už šli. Je horko, pro dnešek nám to stačí.
Ještě jsme nevyšli z lesa na silnici, když zjišťuji, že mne – stejně jako ve středu začíná zlobit tep. Není to tak strašné, rychle mi klesá, ale také rychle letí vzhůru, když zrychlím. Dnes se však cítím dobře. Chvilku tomu věnuji pozornost, ale pak si začínám myslet, zda se nakonec neporouchaly hodinky při mém pádu minulou sobotu cestou do Ratibořic. Od té doby mi nefunguje ani aplikace Chůze. Pak spoléhejte na techniku.
Vracíme se docela brzy, je půl druhé. Na chvíli jsme si sedli v lesíku a kocháme se pohledem na zámek. Jenže ani já nevydržím dlouho sedět. Za chvíli budou 2 hodiny. Právě odchází jedni svatebčané. Jdeme se zeptat, jak budou teď prohlídky. Je to nějaké zajímavé. Zeptali se nás, v kolik by se nám to hodilo. Když jsme řekli, že za hodinu, tak jsme se dozvěděli, že máme přijít v 15 hodin. Tak to je skvělé. Tady dělají prohlídky dle naší potřeby. S tím jsme se ještě nesetkali. V autě dáváme svačinu, v zámecké restauraci Bernarda. Ota jedenáctku, já nelko. Akorát nám to vyšlo. Na prohlídku jdeme čtyři, trvá skoro hodinu. Začínáme kaplí, která je skutečně úžasná. Jinak se to říct nedá. Navíc nebyla rekonstruována, takže ze zdi tady dýchá originální baroko. Se zámkem je to trochu horši. Na něm se podepsala armáda - nejdřív německá, potom naše. Přesto i prohlídka zámku byla zajímavá.
Ještě se jdeme podívat na náměstí Sv. Trojice a ještě kousek dál. Ráno jsme zahlédli věžičku radnice. Dozvěděli jsme se, že je to původně škola. Nejdřív však na tomto místě stál Kyclerův hostinec, který obec odkoupila, aby na jeho místě mohla postavit školu. Základní kámen byl položen dne 24. července 1878. Pod první schod bylo uloženo kovové pouzdro, ve kterém byl stříbrný peníz ražený ke stříbrné svatbě Františka Josefa a jeho manželky Alžběty a listina obsahující jména členů školní rady. V nové škole se učilo již r. 1881. Původně tam byly jen dvě třídy, r. 1884 byla rozšířena na čtyřtřídní.
Na noc odjíždíme jižním směrem do Bousova. Tam u hasičské nádrže - bývalého koupaliště, kde je ještě zbytek skokanského můstku, jsme spali před třemi lety. Na koupání to tam není. Ale okolo teče potůček s čistou vodou. Bylo to tam fajn, hlavně tam byl klid. I když minule tam té vody bylo asi víc. Přesto jsme tam dnešní pot zvládli spláchnout. Mysleli jsme si, že jsme v zastrčeném koutě, kudy nevede ani cyklotrasa. Přesto, jak jsme sešli k potoku a vysvlékli se, projeli okolo 2 cyklisté. Samozřejmě se koukli, co tam děláme. A to jsme ještě byli rádi, že když si děti přišly k potoku hrát, už jsme byli u auta a oblečení. Minule jsme tady o živou duši nezavadili. Inu změna je život.
Jdu vařit večeři. Konečně je už u auta stín. Dnes je skutečně horko, když jsme přijeli, bylo ve stínu ještě 30 stupňů. Aspoň ještě po večeři můžeme posedět venku. To tady dlouho nebylo. Zdá se, že je čím dál tepleji. Do auta jdeme krátce před stmíváním, když začal foukat chladný větřík. Snad se zítra zchladíme v Hedvičině údolí.
Jdeme spát po 10. hodině, v autě je stále 20 stupňů. To je dost. Necháváme větrací mezírku. Přesto nějak nemohu usnout.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.988, 15.619)
Poslední aktualizace: 7.3.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Choltice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Pardubický kraj a Jeseníky - 3. den – okruh 7,5 km: Choltice (zámek, zvonička) – Svojšice (zřícenina tvrze) – Choltice
26.8. Choltické pivní slavnosti
Tipy a novinky
Den skvělých piv, to jsou Choltické pivní slavnosti! Milovníci piva zde mají možnost ochutnat piva různých druhů, pivní speciály a další lahůdky od st…
0.3km
více »
Choltice
Vesnice
Původní ves byla povýšena mezi lety 1532-41 na Městečko, které dostalo do znaku mlýnský kámen se zkříženými hornickými kladivy. Nejvýznamnější památkou je zámek s kaplí svatého Romedia ležící v jihozápadní části o…
0.3km
více »
Větrný mlýn na Cholticích
Mlýn
Větrný mlýn na Cholticích 14.4.2017 Větrný mlýn na Cholticích, lidově zvaný „větřák", byl postaven roku 1833 v Sádku. Při prodeji byl rozebrán a po částech převezen na nynější míst…
0.3km
více »
Zámek Choltice – netopýří panství u Přelouče
Zámek
Barokní sídlo vyrostlo v místech, kde již koncem 13. století stávala vodní tvrz Beneše z Choltic. Žila tu řada urozených rodů, nejdéle panství spravovali Thun-Hohensteinové. Dnes sem putují milovníci historie i pří…
0.4km
více »
CHOLTICE PAMÁTNÍK PADLÝM V I.SVĚTOVÉ VÁLCE
Pomník
V Cholticích je několik pietních míst. PAMÁTNÍK PADLÝM V I.SVĚTOVÉ VÁLCE patří k největším pomníkům v obci.Z důvodu špatného technického stavu bude odstraněn…
0.4km
více »
Choltice – zvonice v alpském stylu
Zvonice
Při pohledu na dřevěnou zvonici v blízkosti zámeckého parku v Cholticích můžeme na chvíli zapochybovat, zda se nacházíme na rozhraní Železných hor a Polabí. Zvonice je totiž postavená v alpském stylu, u nás málo…
0.4km
více »
Zámecký park Choltice
Tipy na výlet
Na Pardubicku v Cholticích můžeme navštívit barokně klasicistní zámek. Kdo raději dá přednost pobytu v přírodě, může dát přednost přilehlému zámeckému parku. Případně si udělat celodenní…
0.4km
více »
Choltice
Zámek
Barokní zámek stojí na jihozápadní straně Městečka Choltice na Pardubicku. Zámek je patrový dvoukřídlý objekt, který má v nádvoří výraznou fasádu s toskánskými pilastry a přízemními arkád…
0.5km
více »
Kaple Svatého Romedia v Cholticích
Kaple
Raně barokní kaple sv. Romedia z konce 17. století je součástí choltického zámku a jedná se o jeho nejhodnotnější prostory. Kaple byla dokončena těsně před rokem 1674. Štukovou výzdobu, která je u nás ojedinělá, v…
0.5km
více »
CHOLTICKÁ ŠIBENICE
Kříž
CHOLTICKÁ ŠIBENICE
stála na mírném, severním návrší, kde se dnes říká "U křížku, nebo U Kříže." (kóta 260) Zde se popravení i pochovávali. Dle vojenského…
0.6km
více »
JEDOUSOV RYBNÍK
Rybník
Jedousov-rybník
V poslední době jsem navštívil ať na kole ,či procházkou se psem všechny vesničky v okolí Přelouče, věřte v každé je rybník nebo aspoň malá…
0.9km
více »
Přírodní rezervace Choltická obora
Rezervace
Choltická obora o rozloze téměř 70 hektarů (69,01 ha) se nachází mezi městysem Choltice a obcí Chrtníky v podhůří Železných hor. Volně navazuje na choltický zámecký park. Do obory vás přivede červená turistická …
1km
více »
VODNÍ NÁDRŽ - CHOLTICE
Rybník
Na křižovatce ulic Nádražní -Cukrovarská,nedaleko čerpací stanice v Cholticích se nachází další nenápadné hezké místo.
Místo mne zaujalo při tankování…
1.3km
více »
PODHORKY-CESTOU NECESTOU II.
Tipy na výlet
Dnes Vás pozvu na vycházku do přírody po okolí osady Podhorky.Opět výlet i pro Vašeho čtyřnohého mazlíčka. Podhorky jsou místní částí městyse Choltice v okrese Pardubice, ležící mezi Cholticemi a Lipolticemi v nadmořské výšce 250 metrů. Je to chatová oblast asi s deseti chalupami .
Výlet začnem u sportovního areálu v Cholticích.Nechá se zde zaparkovat auto, moto a v letních měsících se osvěžit dobrou zmrzkou, popřípadě dokoupit nějaký pamlsek jak pro s sebe tak pro naše čtyřnohé kamarády.
Já s Richi…
1.5km
více »
Památný dub Theodor má pokračovatele
Památný strom
Ze Svinčan k Cholticím vede mezi sady a poli úzká asfaltová silnička. Před pár stoletími však nebyla zde na úpatí Železných hor krajina obhospodařovaná jako dnes. Památkou na pralesy s neprostupnými močály a bah…
1.6km
více »
Svinčany – kostel svatého Vavřince
Kostel
Původní kostel svatého Vavřince stával ve Svinčanech možná už od 11. století. Právě od tohoto století se kostely v Čechách zasvěcovaly tomuto světci. První písemná zmínka o dřevěném kostelu a faře je z roku 1349…
2.1km
více »
Svinčany – památník padlým
Památník
U křižovatky v centru obce, naproti obecnímu úřadu, se nachází památník padlým v 1. světové válce. Do války po vypuknutí bojů odešlo ze Svinčan, Horních a Dolních Raškovic více než 100 mladých mužů. Bojovali na rů…
2.2km
více »
JEDOUSOV - HORECKÝ DVŮR
Samota
Toulal jsem sec kolem Choltic.Cestou do Přelouče přes Jedousov jsem mezi obcemi Jedousov.Štěpánov objevil samotu-HORECKÝ DVŮR
Dle informační tabule má bohatou…
2.2km
více »
LEDEC PIETNÍ MÍSTO PADLÝM V I.SVĚTOVÉ VÁLCE
Pomník
Ledec - pietní místo padlým v I.sv.válce
najdete nedaleko silnice
Je v něm vyryto 5 jmen.
Josef Bureš 1915
František Hubáček …
2.4km
více »
Svojšice
Zřícenina
Mohutná zřícenina věžové tvrze se nachází ve vsi Svojšice na Pardubicku. Dochovala se zřícenina původní patrové věže a obytné části s gotickým vchodem a gotickým střílnovým oknem. Před tvrzí je pomník zdejší rodačky Julie Sýkorové, manželky Karla Havlíčka Borovského.
Historie
Tvrz byla vybudována ve 14. století. Během třicetileté války byla tvrz vypálena, poté zpustla. Tvrz…
2.9km
více »
Horní Raškovice – zatopená jáma Bezedná
Zajímavost
Přibližně 300 metrů severozápadně od Horních Raškovic na Pardubicku, poblíž červeně značené turistické cesty, se nachází jeden ze zdejších zatopených křemencových lomů. Jak se mu dostalo pojmenování Bezedná, se po…
3.1km
více »
Rozhledna Barborka
Rozhledna
Rozhledna Barborka
Rozhledna Barborka se nachází asi 3 km severozápadně od Heřmanova Městce (okres Chrudim, Pardubický kraj) na okraji obce Horní Raškovice u Svinčan. Byla vybudována kou…
3.2km
více »
Areál s rozhlednou Barborka
Tipy na výlet
Cílem výletu je areál Barborka nacházející se zhruba 3 kilometry severozápadně od Heřmanova Městce. Areálu dominuje rozhledna se 47 schody, dále se zde nachází dětské hřiště. Vše bylo vybudováno s podporou Evropské unie. K areálu Barborka se dostaneme po červené turistické značce a to buď z Heřmanova Městce (zhruba 3 kilometry) nebo se Svojšic (zhruba 4 kilometry). Dojet k…
3.2km
více »
Rozhledna Barborka u Heřmanova Městce
Rozhledna
U obce Horní Raškovice (Svinčany), asi tři kilometry severozápadním směrem od centra Heřmanova Městce se nachází jedna kouzelná rozhledna, které dali jméno Barborka. Nedaleko se nachází parkoviště, od kterého je t…
3.2km
více »
Horní Raškovice – zvonička a křížek aneb proč se zvonívalo
Zvonice
Na návsi v Horních Raškovicích na Pardubicku stojí mezi stromy stará zvonička a v její těsné blízkosti křížek. Zvoničku zde předkové postavili v roce 1896, aby mohli zvonit na poplach v případě požáru nebo jinéh…
3.3km
více »
RYBNÍK CHOBOT-RAŠOVY
Rybník
RYBNÍK CHOBOT
Nedaleko rybníka Moře je další z rašovických rybníků .Je poněkud větší a ukrývá se v lese. Kolem rybníka vyrostly chaty a slouží dlohá léta k…
4.3km
více »
Heřmanův Městec
Město
Heřmanův Městec leží v Pardubickém kraji, východně od města Chrudim. Jižním směrem od města se rozkládá chráněná krajinná oblast Železné hory. U jižního okraje města je na toku potoka Konopka vybudováno několik me…
5.9km
více »
Heřmanův Městec
Zámek
Rozsáhlý zámek se nachází ve městě Heřmanův Městec na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Zámek je patrový objekt s poměrně složitým půdorysem a novobarokním členěním fasád. U severozápadního…
6.2km
více »
Přelouč
Město
Přelouč leží ve Východních Čechách, západním směrem od města Pardubice. Město se rozkládá na levém břehu Labe u východního okraje České tabule. V nedalekém okolí města se rozprostírají malebné lesy. V okolí města vytvořilo Labe několik mrtvých ramen. V Přelouči je na řece Labi přístaviště lodí, kterými se můžeme po Labi vydat do Pardubic. Severním směrem od Přelouče je u obce B…
6.7km
více »