TURISTIKU PODPORUJÍ
61 574 turistů a cestovatelů
112 410 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 675,- odměny za články
Chorvatsko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Chorvatsko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Plavba jachtou SILVA z Omiše do NP Krka a Kornati

Cestopisy

Fotografie (18)  • Foto: natur
Silva v zátoce
Silva v zátoce  •  Foto: natur

Další z několika tras, po kterých se plaví jachta SILVA po Jadranu je tzv. "Západní trasa", vedoucí z Omiše západním směrem, přes Primošten, NP Krka, Zadar a NP Kornati a zpět. Tuto trasu, s jemnými nuancemi, jsem již absolvoval mnohokrát a považuji ji za jednu z nejkrásnějších. Dá se označit jako trasa ideálně kombinující krásnou přírodu s historickými městy. Popis jachty Silva naleznete v jiném mém příspěvku (viz "rady"), proto se nebudu opakovat.

Tentokrát nebudu popisovat cestu z Česka do Omiše, moji oblívenou trasu jsem popsal v příspěvku, týkajícím se plaveb z Omiše k ostrovu Vis. Ale budu se tentokrát věnovat lokalitám, které stojí za to shlédnout, pokud na Jadran přijedete o 1-2 dny dříve a nebo po ukončení plavby se zde ještě chvíli zdržíte.
Hned v Omiši je možno navštívit řeku Cetine, která ve spodní části od Omiše až k Radvanským mlýnům plyne klidně romantickým údolím s monumentálními skalisky okolo a zarostlými vodními plochami okolo. Od mostu v Omiši vyplouvají k Radvanským mlýnům (mimochodem, je zde vynikající restaurace) malé lodičky. Kdo má rád adrenalinovou zábavu může využít středního toku této řeky, která je značně divoká a její sjíždění nabízí v Omiši několik raftových společností. Pokud by jste chtěli sjíždět řeku sami, pak malé upozornění - řeka je místy skutečně záludná a je vhodné využít služeb profesionálů.
Dalším místem, kam se vypravit autem z této části Jadranu je městečko Imotski, ležící na hranicích s Bosnou a Hercegovinou. Zde jsou dvě jezera vzniklá propadnutím krasového dna na úroveň hodně vzdáleného moře. Jsou pojmenována podle barvy - "modré" s nádhernou modrou barvou hladiny a druhé "červené", podle vysokých červených stěn jezero obklopující. Z Imotski je možno pokračovat dál, do Bosny a Hercegoviny a navštívit historické město Mostar s proslulým kamenným mostem přes řeku Neretvu (za války zničen, nyní opraven). V okolí mostu pak naleznete křivolaké a úzké uličky s nabídkou suvenýrů, restauracemi a kavárnami. Je zde možno platit v EUR a ceny jsou zde podstatně nižší než v Chorvatsku.
Dalším místem kam doporučuji si udělat výlet je pohoří Biokovo a jeho nejvyšší vrchol sv.Jure (ten s vysílačem). Z Makarské pojedete úbočím Biokova směr dálnice, po několika kilometrech uvidíte odbočku doleva, kde bude budova, mýtnice a závora, ohraničující vjezd do Parku prirode Biokovo. Zaplatíte povinný poplatek a budete postupně stoupat úzkou silničkou po úbočí Biokova, náhorních planinách, až na parkoviště těsně pod vrcholem sv. Jure, na dohled vysokému vysílači. Silnice je sice obousměrná, na většině úseků se však dvě auta vedle sebe nevejdou - vždy po několika stech metrech jsou proto "výhybny", doporučuji tedy sledovat odlesky od karoserií protijedoucích aut a včas se v některé "výhybně" ukrýt. Jinak musí někdo couvat, což na té úzké silničce nad propastí není zrovna příjemné. Cesta sice není dlouhá, ale díky uvedeným řidičským manévrům je jízda dost pomalá. A rozhodně to není trasa pro začínající nebo bojácné řidiče. A ještě to podstatné - na Biokovo nejezděte za deště (klouže to), za silného větru (mohl by vás "sfouknout" ze silnice) a za velkého oparu (nic by jste zhora neviděli). Ale - když budete mít štěstí na optimální povětrnostní podmínky, pak z vrcholu sv.Jure uvidíte všechny ostrovy v této části Jadranu a velkou část pohoří Biokovo.

Cetina
Cetina  •  Foto: natur

A nyní k vlastní plavbě. V poledne, po nástupu všech účastníků a doplnění týdenních zásob, vypluje jachta z Omiše západním směrem, mine Split a zakotví v jedné ze zátok na ostrově Čiovo na "první koupání". Navečer pak dopluje do Trogiru, velice romantického a starobylého městečka na pobřeží, přímo u mostu na ostrov Čiovo. Přístav leží přesně v trase letadel přistávajících na nedalekém letišti Split, a tak máme možnost sledovat ten "nával" turistů na Jadran. Sobota je vždy zatěžkávacím dnem pro toto letiště, postavené tak pro odbavení 10 letadel denně, v sezóně a v sobotu jich je někdy i 10 za hodinu. To pak "praská ve švech". Ale zpět k Trogiru - pro mne jedno z nejhezších jadranských měst, s mnoha restauracemi, kavárnami, zlatnickými obchůdky, velkým trhem a přístavní promenádou.
V neděli ráno jachta opouští Trogir a podél pobřeží pluje k Primoštenu, cestou je samozřejmě značná doba věnována koupání v některé zátoce u pobřeží nebo na některém ze zdejších ostrůvků. Navečer jachta dopluje do Primoštenu, malebního městečka vystavěného na malém poloostrově (a nově se rozšiřujícího do okolí) s pěkným náměstíčkem, na kterém se v sezóně obvykle večer konají orchestry místních hudebníků. Nad městečkem se tyčí malý kostelík, obklopený zdejším hřbitovem, s nádherným výhledem do okolí. Ve starém městě najdete opět mnoho kaváren a restaurací, krámků zlatníků a několik vinných sklípků s vynikajícím vínem.
V pondělí jachta vypluje z Primoštenu směrem k Šibeniku, propluje "vraty" okolo pevnostních staveb a soutěskou před ním (zde se dokonce pluje "na semafor"), město Šibenik mine a vpluje na řeku Krka, která pobřežní kopce překonává několika meandry a soutěskami. Následuje velké Prokljansko jezero, kde je krátké koupání ve sladko-slané vodě (promíchaná voda řeky a moře), pak už zbývá jen proplout pod dálničním mostem a jachta vplouvá do městečka Skradin. Zde pouze přejdeme přes molo z naší jachty do místní lodě, patřící Národnímu parku Krka, která nás doveze k "dolnímu" vstupu do NP Krka - k Skradinskému buku. Zde po zaplacení cca 110 Kuna/os. projdeme nejprve občerstvovacím zázemím NP a vydáme se přes můstek nahoru proti proudu, po levém břehu řeky Krka. Míjíme celou kaskádu zdejších mohutných vodopádů až se dostaneme nahoru nad vodopády, kde je opět restaurace, ale i malé muzeum, zobrazující zdejší život v dobách minulých. Zpět je možno pokračovat po pravém břehu řeky dolů podél vodopádů, většinou po dřevěných chodnících procházejících okolů tůní, vodopádků, vše obklopeno bujnou vegetací. Po krátkých zastávkách na několika výhledech se dostaneme zpět dolů, pod hranu vodopádů, kde je možno se i vykoupat. Poté zpět lodičkou (ta je v ceně vstupného do NP) do Skradinu, "domů" na "naši" jachtu a poté zpět po řece Krka do Šibeniku. Program tohoto dne končí v historickém a obchodním centru této oblasti Jadranu, s velkolepou katedrálou.
V úterý plujeme se SILVOU podél pobřeží, s delší zastávkou na koupání u některého ze zdejších ostrůvků a večer doplujeme do Zadaru. V Zadaru můžeme navštívit římské vykopávky, řadu kostelů, romantické uličky ve starém části města a již několik let i jednu zdejší specialitu - "mořské varhany". V molu na západním konci starého města jsou zabudovány varhanní píšťaly, které se uvádějí do činnosti tlakem vody, kterou do nich vhání moře (vlnky a vlny, zejména od projíždějících lodí).
Ve středu vyplouváme ze Zadaru, podplouváme most mezi ostrovy Ugljan a Pašman a plujeme stále směrem ven, k Itálii. Proplouváme úžinou mezi Dugi otokem a ostrovem Kornat a vplouváme do Parku prirode Telaščica. Kapitán nás doveze až k útesům na vnější straně ostrova Dugi otok a pak zamíří do Národního parku Kornati, do říše ostrovů a ostrůvků, s minimem domečků a trvalých obyvatel (říká se, že trvale zde žijí 2 osoby). My máme svoji dlouholetou základnu a známosti na ostrůvku Levrnaka. Zde v chráněné zátoce jsou celkem 2 restaurace a když v 16 hod. odplují výletníci z pobřeží, tak je zde pusto, prázdno, jen pár malých jachet a my. Na druhé straně ostrůvku (cca 5 minut chůze) je velká zátoka směrem k Itálii, odkud sem mořské proudy připlavili velice jemný písek a tak je zdejší dno skutečně písečné. Nad molem a restaurací je menší kopec, kam vyrážíme navečer sledovat západ slunce a cestou zpět se zastavíme v hospůdce na degustaci zdejšího ovčího sýra, pršutu a vína. Samozřejmě zde zůstáváme přes noc, noční koupání a zejména pak ranní při východu slunce nemá chybu.
Ve čtvrtek proplouváme souostrovím NP Kornati, míjíme vysoké skály tvořící stěnu ostrůvků směrem na volné moře. Po koupání pak navečer doplouváme do Zlarinu na stejnojmenném ostrově, do městečka kde neexistuje automobilová Doprava a které bylo (a trochu i je) střediskem zpracování místních mořských korálů.
V pátek opouštíme Zlarin a míříme pomalu zpět k Omiši, je to náš poslední odpočinkový den, věnovaný zejména koupání. Míjíme řadu malých ostrůvků a doplouváme k ostrovu Šolta, na dohled Splitu. Zde v městečku Stomorska prožijeme "kapitánskou večeři" (popsána u Střední trasy - směr Vis) a rozloučíme se s "hvězdami nad Splitem".
Brzo ráno vyplouváme směr Omiš, poslední snídaně .... loučení, odjezd domů.

Jedna rada - pokud by jste měli zájem spojit pobyt v některém z hotelů na pobřeží/ostrově s plavbou na jachtě Silva, pak pokud možno na jachtu zavítejte až druhý týden. Po zkušenostech s koupáním v opuštěných zátokách, s průzračnou vodou, se vám bude zdát moře u pobřeží "špinavé" (není, ale ...).
Mnoho dalších fotografií a několik videoklipů z plaveb jachtou Silva po Jadranu naleznete na www.plavbypojadranu.eu.

Poslední aktualizace: 10.2.2015
Autor: natur
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Chorvatsko