Loading...

Poprvé v Lublani

Cestopisy

Lublaň

Před polednem nás veze Alenka do města. První zastávkou je fakulta, na které učí Tomaž. (Lublaňská univerzita má 13 fakult a spolupracuje s 41 vědecko-výzkumnými ústavy jako jsou Fyzikální institut Jožef Stefan, mezinárodní UNESCO středisko pro chemické studie, Národní a univerzitní knihovna, Univerzitní klinické centrum nebo Slovinská akademie věd a umění.)

Přivítá nás velmi sympatický mladík. Musí však ještě něco dokončit. Proto se na procházku vydáváme s Alenkou a kočárkem.

Podle pověsti město založil bájný řecký hrdina Iáson, který putoval do Kolchidy za zlatým rounem. Faktem je, že zde lidé žili již od konce doby ledové, později kolem konce mladší doby kamenné až do začátku doby měděné. Na jižním okraji této oblasti byly nalezeny pozůstatky z konce neolitu až do starší doby bronzové. První město postavili Římané v roce 34 př. n. l. a nazývali ho Emona. Zaniklo s pádem římské říše.

V roce 1144 se objevilo na tomto místě poprvé město Ljubljana (Laybach, Luwigana). Jeho jméno je odvozeno od slovinského slova ljubezen - láska a musím říct, že tomuto městu opravdu sluší. Městská práva získalo v roce 1220. 1270 dobyl Lublaň český král Přemysl Otakar II., již v roce 1278 po prohrané bitvě na Moravském poli připadla Habsburkům a až do roku 1918 byla hlavním městem rakouské korunní země Kraňska. Mezitím v letech 1809 - 13 byla hlavním městem tzv. ilyrských provincií, umělého státního útvaru vytvořeného Napoleonem. Když v 18. a 19. století rostlo slovinské národní sebevědomí, převzala Lublaň roli slovinského kulturního centra, kterým byla a je dodnes.

Dnešní podobu dal městu slovinský architekt Jože Plečnik, jehož jméno je spojeno také s Prahou, Pražským hradem a prezidentem Masarykem. Do našeho hlavního města přišel devětatřicetiletý Plečnik v roce 1911 a převzal profesuru na Uměleckoprůmyslové škole. Po vzniku republiky se stává hradním architektem a proměňuje Hrad v důstojné sídlo hlavy státu. Jeho situace nebyla přitom jednoduchá. Slovinsko se podobně jako ČSR postupně vymaňuje z rakousko-uherské nadvlády. Téměř současně se svým pražským jmenováním, kdy byl již vybaven značnými pravomocemi, dostává nabídku z rodné Lublaně vyučovat na Technické univerzitě a podílet se na znovuzrození města, které bylo zničeno zemětřesením.

Architektonickou zvláštností Lublaně je Tromostovje (Trojmostí) přes říčku Ljubljanici, které se skládá ze starého, v roce 1842 postaveného mostu pro auta a dvou mostů pro pěší, které v roce 1931 navrhl Plečnik. V blízkosti se nachází moderní městská tržnice, kterou tento architekt ozdobil sloupořadím.

K jeho dílům patří také úprava křižovnického chrámu (Križanke), na jeho nádvoří, kde se nacházejí pozůstatky římských zdí, se konávají slavnostní koncerty a divadelní představení. Dalšími architektonickými projekty z Plečnikovy dílny jsou Národní a univerzitní knihovna, náměstí Kongresni trg nebo ztvárnění nábřeží říčky Ljubljanice. Ve čtvrti Trnovo, kde žil a zemřel, se dnes nachází Muzeum architektury.

Procházíme také kolem nejnovějších budov postavených nebo upravených pro potřeby nového hlavního města. Největším slovinským kulturním centrem je Cankarjev dom, pojmenovaný podle slovinského básníka Ivana Cankara. Společně s budovami Lublaňské banky a Emona-maximarketu tvoří velký moderní kulturní a obchodní komplex.

Je krátce po poledni, proto odjíždíme domů vařit. Protože si z každé cesty přivážíme vždy několik receptů, které se pak stávají součástí našeho jídelníčku, jsme zvědavi, jaká je vlastně slovinská kuchyně. Alenka vybíhá s košíkem na zahradu, kde pěstuje veškerou potřebnou zeleninu. My pomáháme škrábat a čistit. Oběd je podle našeho gusta, spousta zeleniny vařené a k tomu ještě dva saláty a kompot. Začínáme psát naši slovinskou minikuchařku, ve které se postupně objevují omáčka z cukety, rajčata s vejci, salát z fazolových lusků, waldorfský salát, pórková polévka atd.

Odpoledne se naším průvodcem stává Tomaž. Nejdřív zamíříme na hrad a po cestě se zastavujeme u jednoho přítele, který nám zařizuje ubytování u známého v Kraňské Hoře. Vítají nás sympatičtí manželé, očekávající každým okamžikem narození prvního potomka. Zajímají se o to, jak jsme se seznámili, jak se dorozumíváme, a moc se divili, že my mluvíme česky a naši kamarádi slovinsky. Nepochopili, že obě strany pro tyto účely svůj rodný jazyk poněkud upravují (mezinárodní slova, slova z jiných slovanských jazyků ap.). A kdyby šlo o život, je v záloze ještě němčina.

Přešli jsme most přes Lublanici se čtyřmi měděnými draky (saň je symbolem města) a začali stoupat k hradu. Nejdřív nás přivítaly ohrady typické pro každé větší staveniště. Zakoupili jsme si vstupenku na věž a vystoupali spousty schodů. Stálo to za to. Celé Slovinsko jako na dlani. Na západě Julské alpy, na severu Kamniško-Saviňské Alpy, kopce, lesy, vinice na východě v Panonské pánvi a na jihovýchodě Dinárské pohoří. Také pohled na město je úchvatný. Staré barokní město připomínající Salzburg, nové moderní město, jehož dominantou je mrakodrap - nebotičnik s obchody a bankami.

Náš pohled sklouzává dolů na hradní nádvoří, kde probíhá rekonstrukce reprezentativních prostor pro státní návštěvy. Tomaž nám chce ukázat, kde se konala jejich svatba, a proto scházíme dolů. Překvapuje nás, že interiéry hradu jsou velmi moderní. Pro svatby a podobné slavnosti jsou zde zařízeny dva sálky, bílý a modrý, které si teď večer můžeme v klidu prohlédnout.

Vracíme se do města. Je letní večer. Romantiku dotváří Tomažovo povídání o další osobnosti, která nás bude provázet celým putováním po pohádkové zemi. Došli jsme na Prešerenov trg (Prešerenovo náměstí), na němž se nachází socha obrozeneckého básníka France Prešerena ( 1800-1849). Vydal jedinou sbírku Poezije, která se však tehdy setkala s nezájmem čtenářů. Dnes má jeho dílo pro Slovince podobný význam jako pro nás dílo Máchovo.

Karel Hynek Prešerena obdivoval a na své pouti do Itálie ho v létě 1934 navštívil. Jedli spolu raky, štiku, smaženého kapra, pili drahé víno v pečetěných lahvicích, „přitom se přeložoval Kollár", Prešeren přednášel svou znělku o vězněné krásce - kraňské literatuře, mluvili o Slávii, pak se zpívalo. „Pan Prešerén skákal. ... A blýskaly se oči." Naši budoucí klasikové si dobře porozuměli a prožili spolu velmi bouřlivé chvíle. Ráno bylo hrozné. Asi ještě netušili, že z nich budou velikáni národních literatur.

Tomaž vypráví o dívce Juliji, která bydlela v blízké Wolfově ulici a byla Prešerenovou inspirací. Neopětovaná láska se stala zdrojem lyrických a lyrickoepických skladeb. Primicovi Juliji je věnován Sonetni venec nejen svým obsahem, ale také akrostichem jména opěvované dívky (každé písmeno jejího jména je zároveň prvním písmenem jednotlivých veršů). Na tomto náměstí se odehrává děj balady Povodni muž o Juliji, která tancovala na náměstí a z řeky Ljubljanice se vynořil vodník a vzal ji s sebou. Tomaž recituje: „ Na starem trgu pod lipo zeleno/ trobente in gosli in cimbale pele..."

Prešeren však nebyl jen nešťastně zamilovaným básníkem, ale také obrozeneckým vlastencem. Ve svém díle se stavěl proti politické a sociální tyranii, odrodilství měšťanstva a vzdělanců a bojoval také proti kollárovské diskvalifikaci slovinštiny. Z jeho básnického díla byla vybrána také slova dnešní slovinské hymny, kterou tvoří první a poslední sloka básně Zdravljica:

„Prijatli, obrodile so trte vince nam sladko,

ki nam oživlja žile, srce razjasni in oko,

ki utopi vse skrbi, v potrtih prsih up budi.

Na zdravje vam Slovenke, prelepe žlahtne rožice

ni take je mladenke, kot naše je krvi dekle.

Naj sinov zarod nev iz vas bo strah sovražnikov.

Mladenči, zdaj se pije zdravljica vaša, vi naš up!

Ljubezni domačije noben naj vam ne usmrti strup.

Ker zdaj vas, kaker nas, jo srčmo branit kliče čas.

Žive naj vsi narodi, ki krepene dočakať dan,

da koder sonce hodi, prepir iz sveta bo pregnan

da rojak, prost bo vsak, ne vrag, le sosed bo mejak."

V slovinské hymně se tedy zpívá o lidech, žijících v této zemi, o mladé generaci, naději a zárodku příštích pokolení, jež budou žít v pokoji a míru se svými sousedy. Je to vlastně přípitek, protože Slovinsko je nejen zemí hrdých krásných lidí, milujících svůj domov, ale také zemí rodící lahodné víno.

K dalším vynikajícím slovinským vlastnostem patří pohostinnost, která se za těch stošedesát let, uplynulých od Máchovy návštěvy, zřejmě vůbec nezměnila. Také naši přátelé se s námi se podělili o své vlastní lůžko v pokoji, který je zároveň pokojem obývacím, dětským, pracovnou a ložnicí. Přesto jsme se všichni bez problémů srovnali.

Poslední aktualizace: 9.10.2009
Poprvé v Lublani na mapě
fotka uživatele planika
Autor: planika
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem poslat messengeremposlat viberemposlat whatsappem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Poprvé v Lublani

Lublaň - Dračí most
Lublaň - Dračí most
Most
hodnoceni 9/10
Dračí Most, který se původně jmenoval Most jubilea císaře Františka…
0.2km
více »
Lublaň - Radnice
Lublaň - Radnice
Radnice
hodnoceni 8/10
Budova lublaňské Radnice, sídlo městského úřadu, se nachází na náměstí nedaleko katedrály svatého Mikuláše. Původní radniční…
0.3km
více »
Prešerenova socha
Prešerenova socha
Socha
Prešerenova socha (anglicky Prešeren Monument, slovinsky Prešernov spomenik) se nachází v centru Lublaně na Prešerenově náměstí. Fra…
0.3km
více »
Procházka Ljubljanou
Procházka Ljubljanou
Cestopisy
Při putování Slovinskem jsme samozřejmě učinili zastávku i v hlavním městě. Ljubljanou jsme se procházeli šest hodin, v nichž jsme…
0.3km
více »
Ljubljana - hlavní město Slovinska
Ljubljana - hlavní město Slovinska
Hlavní město
hodnoceni 10/10
Ljubljana - hlavní město Slovinska, je pěkné historické město. Mě…
0.3km
více »
Lublaň - Ševcovský most
Lublaň - Ševcovský most
Most
hodnoceni 8/10
Čevljarski (Ševcovský) most se nachází v místě, kde se dřív spojo…
0.4km
více »
Ljubljana
Ljubljana
Hlavní město
hodnoceni 9/10
Hlavním městem Slovinska je Lublaň s 325000 obyvateli. Je to…
0.6km
více »
Lublaň - Národní a univerzitní knihovna
Lublaň - Národní a univerzitní knihovna
Dům, budova
hodnoceni 6/10
Nápadnou budovu slovinské Národní a univerzitní knihovny, jejíž fasádu…
0.6km
více »
Lublaň - Trojmostí a Plečnikova kolonáda
Lublaň - Trojmostí a Plečnikova kolonáda
Most
hodnoceni 10/10
Hlavní město Slovinska- Lublaň má kolem 300 tisíc obyvatel. Městem protéká…
0.6km
více »
Slovinská dálniční známka od letoška s bonusy
Slovinská dálniční známka od letoška s bonusy
Tipy a novinky
Od roku 2018 bude nutnost zakoupení si dálniční známky vést k pozitivním…
0.7km
více »
Lublaň – Římská osada Emona
Lublaň – Římská osada Emona
Dům, budova
Lublaň byla založena kolem roku 0 jako římská vojenská základna,původně…
1.9km
více »
Škofja Loka
Škofja Loka
Město
Z Lublaně se můžeme vypravit do jednoho z nejstarších a nejkouzelnější měst ve Slovinsku. nachází se asi 19 km západním směrem od hlavního města na…
2.4km
více »
Pomezí 3 zemí 2 den, Ljubljana, Bled
Pomezí 3 zemí 2 den, Ljubljana, Bled
Cestopisy
Zatímco článek prvního dne jsem psal pod zemí Rakousko, druhý den už byl vycestováním do jiného státu. V pokladně ve Villachu jsme…
2.9km
více »
Slovinsko
Slovinsko
Cestopisy
SlovinskoSlovinsko je ideální destinace i na dovolenou s dětmi. Byli jsme…
7.6km
více »
SLOVINSKO JE ... Zelené. Aktivní. Zdravé.
SLOVINSKO JE ... Zelené. Aktivní. Zdravé.
Tipy a novinky
Slovinsko je doma tam, kde se uprostřed Evropy stýkají mohutné…
11km
více »
Podle předběžných statistických údajů se v r.2012 uskutečnilo o 5,6% více noclehů zahraničních hostů
Podle předběžných statistických údajů se v r.2012 uskutečnilo o 5,6% více noclehů zahraničních hostů
Tipy a novinky
Loni navštívilo Slovinsko více zahraničních turistů než v dosud nejlepším roce 2011 Podl…
11.1km
více »
Kalvarija pri Smledniku
Kalvarija pri Smledniku
Boží muka
hodnoceni 8/10
Kalvarija pri Smledniku je Křížová cesta ve Slovinsku. Zbudoval j…
14km
více »
Škofja Loka - město plné příběhů
Škofja Loka - město plné příběhů
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Škofja Loka je malebné středověké městečko, které obtéká řeka Sor…
19.5km
více »
Škofja Loka, skok do Lublaně
Škofja Loka, skok do Lublaně
Město
hodnoceni 10/10
23 kilometrů od Lublaně leží starobylá Škofja Loka. Dojedete sem autem či…
20.4km
více »
cyklo: TOUR de SLOVENIJA 2013
cyklo: TOUR de SLOVENIJA 2013
Cestopisy
Tour de Slovenia… 10.září 2013   Má druhá větší zahraniční cyk…
21.2km
více »
zavřít reklamu