Loading...
Další den jsme se vydali na poznávání dalších krásných míst na jihovýchodě ostrova. Nejvyšší horou je Calamita (413 m).
Porto Azzuro – 3000 obyvatel, městečko nás úplně okouzlilo. Krásné typické úzké uličky s venkovními kavárničkami, květinami, malé obchůdky s polodrahokamy, korály a jinými suvenýry, příjemní lidé, malý důl, který lze navštívit.
La Piccola Miniera – malý důl, to je Muzeum, v místě, kde je bývalý důl na těžbu minerálů a ukazuje práci horníků v dole. Dolem se 15 minut projíždí malým vláčkem. Nachází se zde manufaktura na zpracování minerálů, dílna i Muzeum. Najdeme zde staré stroje, typické minerály těžené na Elbě.
Muzeum dolu ukazuje, jaký význam pro Elbu měli Etruskové, kteří zde zahájili těžbu a zpracování nerostů.
V baru u vstupu je možno ochutnat a zakoupit různé potravinové produkty – speciality z Elby např. Napoleonův koláč, kaštanovou pastu, různé marmelády, naloženou zeleninu, olivy, olej, víno....
V malé dílně si můžete vybrat nějaké polodrahokamy, a pokud máte čas, nechat si je odborníky zpracovat do finální podoby. Na konci prohlídky, v malém krámku-dole si můžete prohlédnout výstavku minerálů, kamenů a polodrahokamů.
3 km od města je možno navštívit svatostánek Madonny di Monserrat, který dal postavit španělský guvernér Pons Y Leon, kde je umístěn obraz černé Madony s dítětem.
Capoliveri – bývalá hornická osada, nyní letovisko s několika krásnými plážemi, vinařské centrum, se nachází na jihovýchodním podhůří Elby ve výšce 127 metrů nad mořem. Pod ním je na jedné straně Porto Azzuro a na druhé straně záliv Stella. Je uprostřed piniových a eukalyptových hájů, pěstuje se zde vinná réva. V Capoliveri se nachází také důl (Miniere del Ginevro), kde se těžil magnetit v srdci magnetové hory - Calamita, který nám podává svědectví o těžké práci horníků. Nachází se zde i zajímavý kámen s názvem Ilvait. Z dolu lze vyjít přímo na pláž, kde můžete prý ještě dnes najít azurity a malachity. Bílý písek na pláži je vytvořen usazovaným kalcitem. Z hornin zde můžeme najít porfyry, pískovce.
Je možno navštívit i Muzeum staré dobové dílny, které vypovídá o životě na Elbě v době, kdy se zde těžilo.
Z Muzea se vydáme do městečka, které je umístěno na kopci. Cestou procházíme kolem krámků s bižuterií, kameny, mušlemi, obrazy a suvenýry. Na vrcholku v centru městečka je mnoho barů a venkovních restaurací, pódium, kde se konají různá kulturní vystoupení. U jednoho baru nacházíme nějaký stroj, ale nevíme, co to je.
Ve městě se pořádají během roku různé slavnosti. Např. Legenda dell´innamorata (Legenda o zamilované) – Městem prochází průvod občanů v dobových kostýmech, bubeníci bubnují, vedou dívku v bílém s jejím otcem až k moři. U moře je také mnoho lidí, někteří jezdí na loďkách. Přivedou dívku k moři a tam se koná obřad.
Pro turisty se pořádá 10.8. Modrý den – celé město je oděno do modré barvy, restaurace, Obchody, lidi, všechno v modrém, modré balónky se třepetají ve větru, večer se všude hraje a zpívá. V centru města se pořádá velká diskotéka pro turisty, zejména Němce.
Fiesta del Uva – Vinobraní se koná 1.-3. října. Po městě hrají a zpívají skupinky hudebníků, ochutnává a pije se víno, které se urodilo na Elbě.
Capoliveri je velmi oblíbené letovisko, zejména Němců, kteří tady i několik měsíců v roce žijí. Nejbližší pláže jsou od městečka vzdáleny 2-5 km a jsou to údajně ty nejkrásnější pláže ostrova.
V zátokách je možno se potápět a prohlížet si báječný pestrý podmořský svět. Pro turisty se zde pořádají i kurzy potápění.