Poznáváme Slovensko – 6. den - dopoledne: Levice – prohlídka zajímavostí města (synagoga, kostely, hrad, křížová cesta, rozhledna Kalvárie); Kalinčiakovo – románský kostel a zámek
Neděle 23. 7. 2023 - dopoledne
V noci se skutečně ochladilo. K ránu klesla v autě teplota pod 17 stupňů. Spalo se nádherně. Zda to bylo včerejším náročnějším výletem, těžko říct. Ale cítíme se super.
Vstáváme v osm, popojíždíme o kus dál do stínu. Sluníčko už pěkně sálá.
Ranní hygienu děláme v blízkém potoce, který včera Ota objevil. Aspoň ušetříme trochu vody.
Při snídani málem Ota přišel o hrneček. Nalil si čaj a staví termosku vedle, ale už současně kouká na děvčata projíždějící na kole. Láhev postavil tak nešťastně, že se zvrhla, ta zvrhla hrneček a ještě shodila na zem. Jakým zázrakem se ten porcelánový hrnek nerozbil, to nechápu.
Dopoledne budeme ještě trochu odpočívat. Po snídani jedeme víc na jih - do Levice. Při plánování trasy jsem se dočetla, že toto město doporučují k návštěvě. Tak tam musíme, i když je to pro nás trochu z ruky. Odjíždíme, to je ještě 24 stupňů.
Přijíždíme do míst, která byla obydlena již v mladší době kamenné. Z té doby a dob pozdějších tady byly při archeologických průzkumech nalezeny obrysy obydlí, hrobové jámy, kamenné a kostěné nástroje, střepy nádob z vypálené hlíny. Z doby cca 300 př. n. l. byly nalezeny stříbrné mince - to zde žili Keltové, kteří jako první u nás používali kovové mince jako platidlo. Od konce 5. století tu žili Slované.
První písemná zmínka o osadě je z r. 1156. V té době tato osada ležela východně od současného centra města.
Současná obec, tehdy Nová Levice vznikla až založením hradu na ochranu středoslovenských důlních měst koncem 13. století na menším návrší, odkud byl daleký výhled. Ze severu byl chráněn Štiavnickými vrchy. Bažinatý terén ztěžoval přístup. R. 1410 byla obec povýšena na město. R. 1614 došlo ke spojení Staré a Nové Levice v jedno město.
Než jsme dojeli do města, je 28 stupňů. Parkujeme jen kousek od synagogy. Snažíme se pohybovat ve stínu, docela to jde.
Samozřejmě si nejdřív prohlížíme synagogu, i když je zavřená. I když zde Židé žili již r. 1713, začali se sem stěhovat ve větší míře ve 30. letech 19. století. R. 1840 si zde založili náboženskou obec a židovskou školu, o dva roky později i židovský hřbitov. Romanticko-klasicistní budova synagogy byla postavená r. 1883. Později byla zvětšena.
Po válce synagoga chátrala. Město ji r. 1991 odkoupilo. Až r. 2012 dokončilo rekonstrukci. Během té doby byla nalezena lékařská láhev se dvěma mincemi – uherskou zlatkou Františka Josefa I. z r. 1883 a desetikrejcar. To byla mince s nejnižší nominální hodnotou, jakou bylo v té době možné platit. V současnosti objekt slouží k pořádání kulturně společenských akcí, koncertů a divadelních představení.
Pokračujeme ulicí Kálmána Kitternbergera okolo budovy bývalého piaristického gymnázia, ke které byl položen základní kámen 1. června 1885 na místě hradního příkopu. Hlavní schodiště je ze vzácného bílého mramoru. Dnes zde sídlí obchodní akademie.
U sloupu Nejsvětější trojice, který byl postaven r. 1777 a r. 2014 opraven, se stáčíme vlevo.
Jdeme ulicí sv. Michala. Vlevo je římskokatolický kostel sv. Josefa, který spolu s klášterem postavili františkáni – minorité v letech 1714 – 1720. Patrovou budovu kláštera dostavěli r. 1740. Po zrušení klášterů Josefem II. byl používán pro školní výuku. R. 1814 ho převzali piaristé a otevřeli zde gymnázium.
Tady je téměř kostel vedle kostela. V dalším bloku je kalvínský kostel – kostel reformované církve. Tady byl r. 1660 postaven dřevěný kalvínský kostel, který byl r. 1735 v tak špatném stavu, že musel být zbourán. Hned se začalo se stavbou nového kostela, ale musel být na příkaz místodržitele zbourán. Až v letech 1785 – 1788 tu byl postaven klasicistický toleranční kostel, který nesměl mít věž. Ta byla přistavěna až r. 1824.
To už naši pozornost na protějším roku přitahuje kostel sv. Michala Archanděla. Postavila ho rodina Esterházyových v letech 1773 – 1780, když původní středověký, údajně opevněný kostel zde vyhořel. Po dalším požáru r. 1831 byl obnoven a byla k němu přistavěna dřevěná zvonice. Je to jednolodní podélný kostel s obdélníkovým presbytářem, po obou stranách se sakristiemi a nad hlavním štítovým průčelím s dvojicí věží, které bylo vybudováno až r. 1902. Pozoruhodné jsou pozdně barokní vyřezávané lavice z pol. 18. století s výjevy ze života sv. Františka. V kostele se zachoval klasicistický epitaf Esterházyových s plastickým erbem a nápisem z r. 1786.
Když jsme se k němu blížili, končila mše. Počkali jsme až většina lidí vyšla a šli se podívat dovnitř. Tak to je nádhera. Zase máme štěstí.
Teď na chvíli opustíme církevní památky a jdeme se podívat k Schoellerovu mlýnu. Tehdy vodní mlýn postavili v letech 1879 - 1882 na místě starého kamenného mlýna z dob Esterházyových. R. 1889 vyhořel, ale byl znovu postaven a stal se největším průmyslovým objektem v okolí. R. 1900 byl upraven na parní pohon. R. 1928 byl napojen na rozvodnou síť Středoslovenských elektráren. V té době bylo postaveno čtyřpatrové silo na delší uskladňování obilí. Jeho výrobky se proslavily po celém Slovensku. Nyní se mlýn rekonstruuje. Hlavní budova se využívá pro podnikatelské účely. Je to dominanta, která každého zaujme.
Vracíme se a směřujeme k Dobóovskému zámku, který se nachází v areálu Levického hradu. Tuto renesanční budovu si nechal postavit Štefan Dobó, který se proslavil ve válkách proti Turkům. Dokončil ho až jeho syn r. 1571. Do zámečku se vstupovalo přes padací most nad neobvykle širokým vodním příkopem. V 17. století byl zámeček barokně upraven. Dnes je v bývalém příkopu hradní park. Zámečku se využívá k depozitním a výstavním účelům Tekovského muzea. Tam jsou renesanční křížové a lunetové klenby ze 16. a 17. století.
Poslední zastávku jsme naplánovali u zbytků kamenného hradu, který je nejstarší památkou města. Byl postaven koncem 13. století. R. 1321 se stal na čas majetkem krále Karola Róberta. R. 1543 se stal jedním z 15 protitureckých pevností. R. 1635 bylo zpevněno opevnění, do příkopu zavedena voda, byly vybudovány dělové bašty a padací most. Útoky Turků byly stále častější, až jim byl hrad r. 1663 vydán.
Po roce císařské vojsko dobilo město a Turci museli město opustit. Sice ho chtěli získat zpátky, ale to se jim nepodařilo. Konec hradu přivodilo stavovské povstání proti Habsburkům. R. 1696 byl těžce poškozen. Když Rákózciho vojáci r. 1709 ustupovali z města, hrad podpálili, prachárnu vyhodili do povětří, příkopy a studnu zasypali. Nikdy víc už nebyl obnoven. Nyní je volně přístupný. Hradní rotunda byla přestavěna na restauraci s ubytováním.
Od hradu se vracíme k autu. Na severním okraji města je křížová cesta, dokonce s rozhlednou. Je však hrozné horko, pěšky se nám po městě chodit nechce. Popojíždíme autem, které chceme nechat ve Vysoké ulici, jen kousek od parku, ve kterém je křížová cesta. Neparkujeme před vrátky, přesto jsme ještě z auta nevystoupili, už přiběhla paní domácí, že tady parkovat nemůžeme. Že budeme do půl hodiny pryč, to ji nezajímalo. Kdyby potřebovali třeba volat sanitku nebo hasiče, tak ať je tady víc místa. Pomysleli jsme si své a odjeli o kousek dál.
Nejdřív jsme se zašli podívat na hezky upravené vyhlídkové místo s panoramatickou tabulí. Je vidět severozápadní část města a kopečky a jižní část Štiavnických vrchů.
Pak už se jdeme projít po křížové cestě. Je téměř na rovině, tak to nás potěšilo. Dokonce i trochu stínu tu je. Na vrcholu začal řád františkánů s budováním areálu křížové cesty již v letech 1675 – 1786. Část svahů byla rozdělena na vinice. Křížová cesta byla dlouhá 350 m a měla 14 zastavení. Na vrcholku byla postavena kaplička, která byla r. 1821 přestavěna na klasicistní kamenný kostelík Povýšení sv. Kříže s dřevěnou věžičkou s kamennou zídkou okolo. Zdejší areál byl těžce poškozen na konci 2. světové války. Zbytky staveb byly postupně rozebírány na stavební materiál. Telekomunikační společnost si zde postavila věž.
R. 2007 dal ing. arch. Jozef Frtús při příležitosti svého životního jubilea městu projekt na obnovu – spíš novou výstavbu křížové cesty. Postupně tu bylo postaveno 14 kapliček s keramickými reliéfy. Torzo historického kostelíka bylo zastřešeno.
Na závěr – r. 2010 byla telekomunikační věž upravena na rozhlednu s křížem na vrcholu. Je 7 m vysoká. Ta byla bohužel zavřená. Je otevřena jen od května do října, ale pouze v neděli od 14. do 16. hodiny. Je to tu hezky udělané, je zde dokonce i veřejné osvětlení.
To, co jsme chtěli vidět, jsme zvládli a ani ne za půl hodiny odjíždíme.
Popojíždíme jen pár kilometrů na východ do Kalinčiakova, dnes části Levice. První zmínka o této dříve samostatné obci je z r. 1242.
Parkujeme u kostela a jeho prohlídkou začínáme.
Již od pol. 12. století zde stál románský kostel Reformované křesťanské církve. Po požáru r. 1832, který zničil i faru a školu, dostal kostel šindelovou střechu. Věž byla opravena a zvýšena. Začátkem 20. století se stav kostela zhoršil. Byla poškozená střecha, kostel vlhnul, věž popraskala. K rekonstrukci došlo až po 1. světové válce r. 1932, další oprava byla v letech 1958 – 59, kdy byly odstraněny válečné škody. Poslední rekonstrukce proběhly v letech 2003 – 2004, když byl kostel zasažen bleskem. I přes tyto opravy patří kostel ke vzácným románským památkám na Slovensku.
Kostel je malý a moc hezký, ale pohled zezadu přes románskou apsidu – ten je skutečně nádherný.
V této bývalé obci je ještě zámek. Není to daleko, jdeme tam pěšky. Již v 15. století zde stálo zeměpanské sídlo. Na jeho základech byl postaven na konci 17. století zámeček v barokním stylu a na přelomu 18. a 19. století byl klasicistně přestavěn. Byla přistavěna dvě křídla, která jsou s budovou propojena krytou kolonádou. Do zámku se vcházelo prostřední budovou, před kterou je otevřená sloupová hala. V bočních křídlech je trojice empírových oken se čtveřicí sloupků.
Od r. 1816 se zámek využíval jen jako letní sídlo. Když se majitelé odstěhovali do Bratislavy, byl zámek upraven na byty a skladové prostory, později dokonce jako kulturní dům, když se v hlavní budově vybudovalo jeviště. R. 1924 byla v zámku zprovozněna slovenská lidová škola. Zámek v dezolátním stavu zachránila rekonstrukce v 70. letech 20. století. Prostory zámku využívá rolnické družstvo. Jako kulturní dům pravděpodobně funguje i nyní. I když stav zámku z mého pohledu není zrovna nejlepší, prý se stále jedná o důležitou historickou památku.
Vše jsme perfektně zvládli za dopoledne. Vyrážíme zpátky na sever. Na uvaření oběda jsem vytypovala místo v obci Horša za potokem Sikenica u vodojemu. Je to tady perfektní, jsme ve stínu, klidně by se tu nechalo i přespat. Jenže teď je brzy a vracet se sem, to by bylo moc daleko.
Po obědě se přesouváme 30 km téměř severním směrem k Počúvadlianskému jazeru, odkud chceme vyrazit na cca 8 km dlouhý výlet.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(48.217, 18.598)
Poslední aktualizace: 7.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Poznáváme Slovensko – 6. den - dopoledne: Levice – prohlídka zajímavostí města (synagoga, kostely, hrad, křížová cesta, rozhledna Kalvárie); Kalinčiakovo – románský kostel a zámek
obec Santovka - minerálny prameň Santovka
Pramen
Slovensko patrí medzi menšie európske štáty, ale ,,zatiaľ,, je bohaté na vodu a pramene s minerálnou a termálnou vodou. Je ich registrovaných približne 1200, ľudia ich využívajú už tisícročia. Jednou z obcí, ktorá…
14.2km
více »
Hronský Beňadík – benediktinské klášter (benediktínske opátstvo, kláštor)
Klášter
Obec Hronský Beňadík je i se svými jedenácti stovkami obyvatel součástí Slovenská brány a její dominantou je půvabný, převážně gotický, benediktinský klášter, který od roku 1970 právem patří mezi slovenské národní památky. Vznik tohoto opevněného klášterního komplexu na skalním ostrohu nad obcí a při cestě spojující Podunají s hornickými městy bývá datován do II. poloviny 11. století a v současné době je veřejnosti op…
14.2km
více »
HRONSKÝ BEŇADIK
Fotogalerie
Hronský Beňadik, do roku 1960 Svätý Beňadikje obec na Slovensku v Banskobystrickom krajii, v okrese Žarnovica. Žije tu približne 1 100 obyvateľov. Obec leží…
14.3km
více »
Hronský Beňadik - pozoruhodná památka
Cestopisy
Hronský Beňadik – pozoruhodná památka
Na Slovensku nejsou jenom hory a termální koupele, které Češi často a rádi navštěvují. Je tu i řada významných kulturních památek, někdy neprávem opomíjených.
…
14.3km
více »
HRONSKÝ BEŇADIK - kláštor Bazilika Minor-Kostol svätého Benedikta opáta
Fotogalerie
Hronský Beňadik sa pýši druhým najstarším opátstvom založeným na území Slovenska, ktoré je známe ako Perla Pohronia. V poradí siedmy uhorský kráľ, Gejza I.,…
14.4km
více »
PUKANEC
Fotogalerie
Pukanec leží približne v strede severnej časti Bátovskej kotliny, od juhu otvorenej, od severu a západu chránenej horským hrebeňom Vtáčnik - Veterník - Ťat…
17.8km
více »
ŽELIEZOVCE
Fotogalerie
Mesto disponuje hodnotnými historickými pamiatkami. Nachádzajú sa tu chránené areály Svodovský park a Želiezovský park, ktoré sa vyznačujú svojou historickou…
18.6km
více »
Arborétum Mlyňany s deťmi
Arboretum
Tajomné skalné roklinky, lúky, jazierka s pagodami, rozkvitnuté azalky, detské ihrisko a skalné levy, bambusový les, mamutie sekvoje či rozkvitnutý ružový sad. Za každým kríkom nájdete iné, prekvapivé miesto. Krás…
20.6km
více »
VRÁBLE
Fotogalerie
Vráble patria do Nitrianskeho samosprávneho kraja - okresu Nitra (niva rieky Žitavy - Stredné Požitavie, križovatka ciest Nitra - Levice, Zlaté Moravce -…
21.2km
více »
Obec Trávnica
Vesnice
Obec Trávnica sa nachádza v Nitrianskom kraji v okrese Nové Zámky. V minulosti patrila do župy Tekovskej. Rozloha obce je 21 km² a žije tu viac ako 1100 obyvateľov.
Je pravdepodobné, že…
21.7km
více »
Webkamera - Aquacentrum, termální koupaliště Podhájska
WebKamera
Webkamera na připojeném odkazu nás přenáší do areálu aquaparku v Podhájské, který se nachází mezi městy Levice a Nové Zámky.
Termální voda - Podhajská léčivě pů…
23.3km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Termální koupaliště Podhájska
Lázně
Termální Koupaliště Podhájska je vyhledávaný areál, otevřený celoročně. Rozprostírá se na ploše 14 ha. Jeho voda je světovým unikátem s blahodárnými úč…
23.3km
více »
Za termálními lázněmi do Podhájské na Slovensko
Cestopisy
Za termálními lázněmi do Podhájské
Již mnoho let se jezdí do Podhájské na Slovensko, které se nacházejí poblíž Nových Zámků za termálními lázněmi…
23.3km
více »
PODHÁJSKA - OBEC
Fotogalerie
LINK NA VIDEO: bude čoskoroPodhájska je obec na Slovensku v okrese Nové Zámky. Vznikla v roku 1960 spojením dovtedy samostatných obcí Belek a Svätuša.V obci …
23.5km
více »
Termálne kúpalisko Podhájska
Koupaliště
Známe a obľúbené termálne kúpalisko Podhájska sa nachádza u obce Podhájska 137 m.n.m. Podhájska leží v južných výbežkoch Pohronskej pahorkatiny na južnom Slovensku neďaleko okresného mesta…
23.5km
více »
Topoľčianky - kaštiel a anglický park
Park
Cieľom nášho výletu bol Topoľčiansky kaštiel a park. O kaštiely ( zámku ) sme vedeli asi toľko : bolo to sídlo československých prezidentov. Rád tu trávil voľné chvíle ale aj pracoval hlavne náš prvý preziden T.G.Masaryk.
Anglický park :
Zaparkovali sme až pri Loveckom zámočku, ktorý nás upútal svojou novotou a pekne upraveným priestranstom okolo neho. Od zámočku sme išli…
26.3km
více »
Banská Štiavnica - Hotel Kerling
Ostatní
Banská Štiavnica, historické mesto, ktoré je uvedené v zozname chránených miest UNESCO je pre svoju krásu veľmi navštevovaným mestom. Niektorí turisti tu strávia iba jeden deň. Pre tých, ktorí tu chcú stráviť viac…
28.6km
více »
Hrad Sitno
Hrad
Hrad na východní straně vrchu Sitno. Hrad pochází z 13. století, ve století 16. byl kompletně přebudován. Roku 1703 byl zničen kurickými vojsky. Hrad je písemně doložen až od roku 154…
29km
více »
hrad Gýmeš
Hrad
Tento hrad leží přímo na vrcholku Hory Dúň, na jižním svahu pohoří Tríbeč, zhruba 5 km severně od obce Jelenec.
Grýmeš byl postaven ve 13. století na místě starého Hradiště. Jádro hradu se sestávalo ze dvou věží,…
33km
více »
Zveropark - Žarnovica - Revištské Podzámčie
Ostatní
Zveropark Revištské Podhradie u mesta Žarnovica, otvorený 26. júna 2015 patrí medzi jednu z hlavných turisických atrakcii stredného Pohronia. Rozprestiera sa na ploche 20 hektárov v prírodnom prostredí pohoria Vtá…
33.5km
více »
Svätý Anton
Hrad
V blízkosti Banské Štiavnice se nachází jeden z poměrně dobře zachovalých pozdně barokních měšťanských domů. Dnes je zčásti využitý pro potřeby Lesnického a dřevařského muzea. První zmínky o obci Svatý Anton jsou …
33.6km
více »
Svätý Antol - prechádzka parkom u kaštieľa
Park
Svätý Antol je obec na východnom okraji Štiavnickej brázdy a západnom úpätí Skalky a Štiavnických vrchov, 5 kilometrov na juhovýchod od Banskej Štiavnice. Dominantou obce je barokový kaštieľ a po jeho prehliadke u…
33.8km
více »
Banská Štiavnica - Banskoštiavnický betlehem
Ostatní
Banskoštiavnický betlehem patrí medzi najväčšie vyrezávané, drevené, pohyblivé betlehemy na Slovensku. Jeho autorom je Ing. Arch. Peter Chovan. Vo svojom rezbárskom diele zobrazil históriu a vývoj jedného z najkra…
34.2km
více »
Banská Štiavnica
Tipy na výlet
Klenotom stredného Slovenska je pravdepodobne Banská Štiavnica. Má bohatú históriu hlavne v baníctve, ale aj v lesníctve a architektúre. Mesto obklopujú Štiavnické vrchy s možnosťou turistiky. Prístup sem je možný autom, vlakom a autobusom. Banská Štiavnica ponúka veľa historických skvostov čo sa týka budov. Medzi najznámejšie patrí Nový zámok, Klopačka, Starý Zámok, radnica. So sakrálnych stavieb treba spomenúť kostol Nane…
34.2km
více »
Nový zámok
Zámek
Zámek nacházející se jižně od Banské Štiavnice. Je nazýván rovněž jako Dievčenský hrad a byl vystavěn v rámci opevňování města proti Turkům v letech 1564-1571. Má tvar masivní hranolovité věže se čtyř…
34.2km
více »
Starý zámok
Zámek
Renesanční protiturecká pevnost, která vznikla přestavbou středověkého farského kostela v letech 1546-1559. Skládá se ze staveb bývalého kostela, z karneru a z hradního zdiva s baštami. Původní kostel…
34.2km
více »
Starý Zámok v Banskej Štiavnici
Tipy na výlet
Starý Zámok v meste Banská Štiavnica,kam sa dostaneme autom a autobusom. Starý Zámok v Banskej Štiavnici bol vlastne v 13 storočí románska bazilika,ktorú v 15 storočí obohnali vysokými múrmi.Za múrmi sa nachádzal …
34.3km
více »
Banská Štiavnica
Vesnice
Banská Štiavnica se česky nazývá stejně jako ve slovenštině – Banská Štiavnica a nachází se ve středním Slovensku. Je to město s bohatou historií, spojenou především s těžbou stříbra a zlata. V roce 1…
34.6km
více »
Rozhledna Vartovka u Krupiny
Rozhledna
Tato velice zajímavá stavba se nachází východně od okresního města Krupina ve vrcholové části kopce Vartovka (380 m). Její vznik se datuje k roku 1564, kdy byla postavena jako protiturecká hláska. Svoji úlohu přestala plnit počátkem 18. století. Podařilo se ji obnovit až v druhé pol…
38.3km
více »