Loading...

Přes Stratenec a Javorníček do Velkých Karlovic

Cestopisy

Po krátkém odpočinku jsem přístřešek v sedle Gežov opustil a pokračoval po po červené na západ ke Stratenci, vzdáleném necelé 2 km. Dobře vyšlapaný chodník nejprve vystoupal k bezejmenné kótě (1059 m), ale předtím, než jsem na ni dokráčel, provedl jsem předpisové „čelem vzad“ a rozloučil se posledním pohledem s nejvyšší javornickou horou - Velkým Javorníkem.

Od bezejmenného vrcholu cesta pokračovala při okraji lesa nad dlouhou horskou loukou (na konci léta plnou borůvek) a díky jejímu sklonu na moravskou stranu jsem si mohl vychutnat úžasné výhledové panoráma. Byla vidět část Hostýnských vrchů s Čerňavou a Kelčským Javorníkem, vrchy Veřovické a dlouhý pás „Vsackých Beskyd“ – Vsetínských vrchů. Za nimi už zvědavě vykukovaly modrá beskydská temena – zleva doprava s majestátním Radhoštěm (1129 m), Čertovým mlýnem (1206 m), Kněhyní (1257 m), Smrkem (1276 m) a Lysou horou s jejími 1324 metry. Nad nimi se po nebesích proháněla drobná kupovitá bílá oblaka, což panorámatu dodávalo na hloubce.

 

Jak už jsem se zmínil v minulé části – na tomto úseku Javorníků nevede státní hranice po hřebeni, ale přibližně 600 metrů dole pod svahem. Velkokarlovicko totiž bylo osídleno poměrně pozdě a než se přesně určily hranice katastrů, docházelo mezi slovenskými Uhry a Valachy k mnoha ozbrojeným střetnutím. Ten nejkrvavější se odehrál v Machůvkách poblíž středu Velkých Karlovic v roce 1733 a podle análů zde přišlo o život 13 lidí. (Díky ústní lidové slovesnosti ale počet obětí nabobtnal až na číslovku 59!). O rok později už byla vytyčena nynější hranice.

 

Netrvalo dlouho, já dokráčel na konec překrásné horské louky táhnoucí se sem až od Velkého Javorníku a vstoupil do lesa. Ten se vzápětí otevřel a nabídl pohled na větší palouk. Ze tří stran byl obklopen hvozdem a okrajová hrana lučiny prudce spadající na sever umožňovala opět skvělý výhled na moravskou stranu. Travnatý palouk byl přizdoben několka zajímavými dominantami - nižší dřevěnou rozhlednou, turistickým přístřeškem, třemi zajímavě ztvárněnými betonovými kříži a pamětní deskou. Ano, tohle byl vrchol slovenského Stratence (1055 m) a o témě další „tisícovky“ – Malého Javorníku s 1072 metry ležícího západně odtud, už se Slováci dělí s Českou republikou.

 

Z nápisu na pamětní desce jsem se dozvěděl, že tady na Stratenci při osvobozování Velkých Karlovic 3.5.1945 padl Andrej Rabčan z Drabska a další dva neznámí příslušníci I.Čs.armádního sboru.

 

Památník v podobě tří křížů byl zroben z oceli a betonu a kříže byly ozdobeny rostlinnými motivy. Ten nejvyšší má něco málo přes čtyři metry. Autorem návrhu památníku se stal architekt Vladimír Pycha a vytvořil jej sochař Josef Vajce, přičemž oba pánové pocházeli z Prahy.

Náklady na stavbu dosáhly částky 32 tisíc Kčs. Z větší části ji hradilo ONV Velké Karlovice a zbytek další organizace a spolky. Materiál na železnou konstrukci poskytla dílna velkokarlovického JZD, betonovalo se na dvoře školy v Podťatém. Hotové kříže byly nahoru na Stratenec dopraveny „vétřieskami“ Státních lesů a k jejich postavení byl použit jeřáb. Na výkopech a betonáži základové desky dobrovolně pracovala třináctičlenná parta chlapů z Velkých Karlovic a hotové dílo bylo slavnostně odhaleno roku 1969.

 

Památník do zdejšího horského prostředí zapadl dokonale a my ještě dnes můžeme ocenit kvalitu díla.

 

Dřevěnou stylovou rozhledničku nechala roku 2008 vystavět obec Papradno. K jihu jsou přes koruny vzrostlých stromů omezené výhledy na slovenskou stranu. Naštěstí je mezi stromy úzký průsek umožňující spatřit alespoň část Malé Fatry a Strážovské vrchy s Velkým Manínem. Ačkoliv směrem k severu pětimetrová rozhledna panorámata viděná dole z louky moc nerozšiřuje, i tak jsem se znovu rád potěšil výhledem na hlubokou dolinu Vsetínské Bečvy, pásmo Vsetínských vrchů a nad nimi vystupující vrcholky Moravskoslezských Beskyd.

 

Pak už nezbylo, než dát Stratenci (a těm několika turistkám a turistům zde se vyskytujícím, kteří si nejspíš na dnešní pátek stejně jako já vzali dovču) v duchu vale a zamířit po červené trase (už lesem) k rozcestí pod Stratencem a odtud k nedalekému sedlu Bukovina.

 

Nachází se v nadmořské výši už jen 895 m, stojí zde tur.rozcestník, zastřešené odpočívadlo a dvě velké Info tabule. Z nich jsem se bohužel o sedle dozvěděl „kulové“, neboť první byla věnována lyžařské běžecké magistrále a ta druhá (naprosto nesmyslně) turistickým cílům v hóódně vzdáleném okolí.

Dále tu byl k vidění balvan s deskou, které zde umístila obec Papradno. Nápis na desce hlásal, že je sedlo Bukovina dnes již zarostlou horskou loukou a že se tu vyskytuje jakási nevadza mekká, což byla pro mne – naprostého laického botanika, tedy informace jak hrom!

 

Foto: Franta

(Po návratu domů mi to nedalo, trošku popátral na netu a nakonec zjistil, že je ta „nevadza“ vlastně chrpou horskou měkkou.)

 

Směrem na Moravu ze sedla klesala zelená tur.trasa do 2 km vzdáleného sedla Příschlop. Chodník se mihl po okraji výhledové paseky, a pak už se prudce spustil dolů svahem, kde překročil státní hranici. Už po domácím moravském území klesal po zalesněném hřebeni do sedla Příschlop. Stála tam dvě stavení, z nichž je možno se v jednom - Chaloupce Příschlop, ubytovat.

 

Nalevo od sedla se začínala zahlubovat dolina Stanovnice s vodárenskou nádrží Karolinka, napravo údolí s dědinou Malé Karlovice, spojené s větší dolinou jménem Podťaté.

Směrem na sever nad sedlo vystupoval zalesněný vrch Gigula (951 m), jehož úbočím stoupala zelená a žlutá značka. Já si ale k přesunu k Javorníčku zvolil mnohem pohodlnější cyklotrasu vedoucí hvozdem po vrstevnici.

Foto: Franta

Ještě než jsem se pod Gigulou napojil na žlutou, mohl jsem z horního konce horské louky obdivovat starobylou dřevěnici a nádhernou (bohužel velmi nepřehlednou) kulisu javornických vršků v pozadí. A jen o pár desítek metrů dál už i panoráma líbezné krajiny Velkokarlovicka. Krajiny zvlněné desítkami kopců s lesy, pastvinami, remízky, lukami a pasekářskými usedlostmi, jejíž krásu nad protějším břehem Bečvy zvýrazňovala dlouhatánská hradba Vsetínských vrchů, nad níž se - jak zuby královské koruny - tyčily nejvyšší vrcholky Beskyd.

 

A pak už mé nožky doťapkaly k Javorníčku.

 

Jak název napovídá, je i tento 860 m vysoký a na temeni místy holý kopec součástí pohoří Javorníky. Odlesněné části jsou pokryty pravidelně kosenými orchidejovými lukami, umožňujícími výhledy na okolní kulturní krajinu. Kam oko pohlédne, vidí, že je tvořena bezpočtem vršků, kopců a hor, navozující představu jakéhosi valašského moře, jehož „vlny“ jsou zčechrány tu hvozdem či remízkem, tam zase lukami a pastvinami. To vše doplňují shluky prastarých pasekářských osad a dole v údolí Vsetínské Bečvy rozsáhlejší zástavba obcí.

 

Dílem lidských rukou je i kaple na Javorníčku.

 

Foto: Franta

Dle nynějšího katastru spadá pod Hrubou Stanovnici (místní část Karolinky), ale v dávnějších dobách patřila Velkým Karlovicím. Roku 1930 chtěli místní její zchátralou předchůdkyni opravit, jenže se nacházela v příšerně dezolátním stavu a bylo nutno vystavět kapli novou. Po sametu prošla celkovou rekonstrukcí, neboť předtím byla poničena vandaly. U kapličky je umístěna lavička a větší odpočivadlo se ukrývá poblíž v lese.

Sakrální svabička je zděná, opatřena masívními dřevěnými dveřmi a po stranách okénky tvaru kosočtverce. Přes jejich barevnou skleněnou výplň bohužel nelze do interiéru nahlédnout.

Nad zděnou částí se vypíná stanová šindelová střecha a zvonovou nádstavbu (ale bez zvonu!) kryje jehlancovitá stříška ukončená nahoře křížem.

Před dveřmi kaple jsou na zemi umístěny nádobky na květiny či svíčky. A také několik drobných plastik „andělek“ a jedné bezkřídlé, zato velmi sličné bytosti. Zřejmě se jedná o miniaturu nějaké valašské princezny.

 

Už při příchodu na Javorníček od sedla Příschlop na mne místo silně zapůsobilo, neboť bylo místem až čarokrásným. Nejen kvůli působivé kapličce umístěné na okraji lesa, ale samozřejmě i veškerou okolní úžasnou přírodou byly naprosto uchváceny všechny mé smysly. (Nejvíc asi ten estetický…)

 

Foto: Franta

Víte, já su sice Valach z Brumova (a včil už aj ze Zlína), ale tady na Javorníčku sa ně dušička enom tetelila slasťú a já sa tadyk cítil tak dobře, jak gdybych tu byl doma!

 

Odtud jsem pokračoval hřebenovým chodníkem mezi orchidejovými loukami, potěšil se ještě jedním (téměř kruhovým výhledem) z vlastního travnatého temene Javorníčku, no a pak už mne jedna směrovka tur.rozcestí poslala dolů do Velkých Karlovic. Hřebenem klesala dosti strmá a kamenitá cesta (klouzalo to a člověk si musel dávat majzla), o kus níž jsem minul nějakou farmu, odkud si mne udivenými zraky změřilo tele přináležící druhu skotský náhorní skot. Pod farmou se cesta napojila na méně strmou a kvalitnější komunikaci, po které jsem doklesal až na konec údolí Pluskovec a odtud mne čekalo až do centra Karlovic šlapání po asfaltu.

 

Foto: Franta

Po chvilce chůze jsem po pravici ke svému velkému překvapení minul aquapark „Vodní svět“ a „Dětský svět“, kteréžto atrakce dle mého skromného mínění patří spíš do měst a nikoliv do zdejší překrásné přírody. No však, jak jsem si všimnul, i přes tu odpolední tropickou třicítku na parkovišti moc vozů nestálo a žádné davy se sem z dolní části doliny zrovna nehrnuly.

Následovalo klesání údolím Pluskovce okolo mnoha zajímavých roubenek pod Hospodu Kyčerku s velkou Galerií dřevěných soch v přírodě a roubenou kaplí sv.Huberta, po přejítí kolejí jsem minul unikátní dřevěný kostel, Muzeum… a v protějším šenku rychle požil malou kofolu.

 

Poté už se mé zmožené nožky odplantaly ke stanovišti busů, odkud brzy odjížděl jeden na Vsetín, kde mne čekal přestup na navazující spoj do Zlína...

 

 

 

Poslední aktualizace: 29.3.2023
Přes Stratenec a Javorníček do Velkých Karlovic na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Přes Stratenec a Javorníček do Velkých Karlovic

Velké Karlovice - fenomenální Javorníček
Velké Karlovice - fenomenální Javorníček
Kopec
Jak už jeho název napovídá, je tento 860 m vysoký a na vrcholu místy holý kopec součástí pohoří Javorníky. Odlesněné části jsou pokr…
0.5km
více »
Kaple pod Javorníčkem
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kaple pod Javorníčkem
Kaple
Kaple stojí těsně vedle cesty na hřebenu asi 250 m východně od vrcholu Javorníčem (860m n.m.), kudy prochází hranice Karlovic a Karo…
1.1km
více »
Velké Karlovice - Pod Gigulou
Velké Karlovice - Pod Gigulou
Vyhlídka
Gigula je 951 m vysoký zalesněný vrch (spíše už hora), tyčící se z bočního javornického hřebene spadajícího od toho hlavního na stát…
1.2km
více »
Javorníček
Javorníček
Vrchol
Vrchol Javorníček se nachází severně od hlavního hřebene Javorník…
1.3km
více »
Chodníčky přes Javorní-č-ky ( retro 1997 )
Chodníčky přes Javorní-č-ky ( retro 1997 )
Cestopisy
   Na původně plánovaný 4 -denní výlet do Javorníků odjíždím ráno…
1.4km
více »
Vodní svět ve Velkých Karlovicích
Vodní svět ve Velkých Karlovicích
Zábava, atrakce
Nachází se v samém závěru údolí Pluskovec, zhruba 1 km jižně od známé…
1.9km
více »
Atraktivita - dřevěný betlém pod Kyčerkou ve Velkých Karlovicích
Atraktivita - dřevěný betlém pod Kyčerkou ve Velkých Karlovicích
Zajímavost
Procházíte - li atraktivním údolím Pluskovce ve Velkých Karlovicích n…
2.3km
více »
Velké Karlovice - atraktivní údolí Pluskovec
Velké Karlovice - atraktivní údolí Pluskovec
Rekreační oblast
   Údolí Pluskovec vybíhá od centra Velkých Karlovic a řeky Bečvy…
2.4km
více »
Velké Karlovice - Galerie soch v Pluskovci
Velké Karlovice - Galerie soch v Pluskovci
Socha
  Návštěvníci malebného centra Velkých Karlovic se nemusí spokojit jen s…
2.5km
více »
Velké Karlovice - kaple sv.Huberta a Strom života II
Velké Karlovice - kaple sv.Huberta a Strom života II
Kaple
  O volně přístupné galerii dřevěných soch v údolí Pluskovec, spadajícím…
2.5km
více »
Velké Karlovice - Kýčera - kaple sv. Huberta a drevené sochy v kopci
Velké Karlovice - Kýčera - kaple sv. Huberta a drevené sochy v kopci
Socha
Obec Velké Karlovice leží v podhorí Javorníkov a Beskyd. Rozprestiera sa v nadmorskej výške od 520 do 1024 metrov n.m. Rozlohou 80,79 km² patrí k…
2.5km
více »
Do Velkých Karlovic na procházku dolinou Pluskovec a do Leskového
Do Velkých Karlovic na procházku dolinou Pluskovec a do Leskového
Cestopisy
Některá místa stačí vidět jednou, ale jsou i taková, která vás opředou sv…
2.7km
více »
Nový dřevěný kostelíček v Galerii dřevěných děl pod širým nebem ve Velkých Karlovicích v údolí Pluskovec
Nový dřevěný kostelíček v Galerii dřevěných děl pod širým nebem ve Velkých Karlovicích v údolí Pluskovec
Zajímavost
Malebné údolí Pluskovec ve Velkých Karlovicích je známé atraktivní m…
2.8km
více »
Údolím Pluskovce ve Velkých Karlovicích
Údolím Pluskovce ve Velkých Karlovicích
Rekreační oblast
Do Velkých Karlovic - nejrozsáhlejší obce v ČR každoročn…
2.8km
více »
Javorníky: Hřeben Kasárna (Kasárne) – Kohútka
Javorníky: Hřeben Kasárna (Kasárne) – Kohútka
Pohoří
Javorníky: Hřeben Kasárna (Kasárne) – Kohútka (09/2014) Javorníky jsou…
2.9km
více »
Penzion Za Tratí - Velké Karlovice
Penzion Za Tratí - Velké Karlovice
Dům, budova
Chcete - li ztrávit nějaký čas v jedné z největších obcí ČR - ve Velkých …
3km
více »
Cesta do Velkých Karlovic a na Soláň
Cesta do Velkých Karlovic a na Soláň
Tipy na výlet
 Jako hlavní dárek ke svým narozeninám si moje Jana vybrala znovu výlet do…
3.2km
více »
Restaurace U muzea ve Velkých Karlovicích
Restaurace U muzea ve Velkých Karlovicích
Cyklo bar - hospůdka
Velké Karlovice jsou hodně vyhledávaným místem. Po objevování jejich…
3.4km
více »
Od Tabulí na Čarták
Od Tabulí na Čarták
Tipy na výlet
Tak jako každoročně při naší dovolené v Beskydech, jsme se opět vydali na túru po hřebenech Vsetínských vrchů. Vyjeli jsme autobusem…
3.4km
více »
Procházka centrem Velkých Karlovic
Procházka centrem Velkých Karlovic
Tipy na výlet
  Po prohlídce Karolinky sedáme do busu a popojíždíme do blízkých…
3.4km
více »
zavřít reklamu