Velké Karlovice - kaple sv.Huberta a Strom života II
O volně přístupné galerii dřevěných soch v údolí Pluskovec, spadajícím do katastru Velkých Karlovic, jsem se už v roce 2013 na stránkách Turistiky zmínil. Nedávný víkendový pobyt v zimní valašské krajině ale zavdal popud, abych popis viděného podstatně rozšířil, neboť došlo k mnoha změnám, samozřejmě jen k lepšímu. V údolí vyrostly další nové penziony a roubenky, vystavěné ve valašském stylu. a do galerie u Betléma pod hospodou Kyčerkou přibylo díky dřevořezbářským sympoziím do galerie mnoho dalších soch, které znázorňují hudebníky či řemeslníky mnoha dnes už zapomenutých řemesel. Ale tím nejdominantnějším objektem v areálu se stala veliká a nádherná roubená kaple, zasvěcená patronu myslivců – svatému Hubertovi.
(No, ona zde sice stojí už od roku 2014, ale my tady od té předešlé návštěvy fakt nebyli!)
Autorem projektu se stal Miroslav Valenta a stavbu do reálu převedla skupina SYNOT. Kaple do okolní krajiny neuvěřitelně přirozeně zapadla, což určitě ocení každý návštěvník. Smůla jen, že ten nejcennější skvost celé stavby – dřevěný oltář sv.Huberta, zvenčí neuvidí. Na jeho vzniku se přitom podílela celá řada umělců řezbářů jako Andrej Irša, Konstantin Rilea, Miroslav Kinder, Jozef Bárta, Miroslav Valenta a Alois Machaj. Výroba tři metry širokého a čtyři metry vysokého oltáře jim zabrala celé dva roky. Materiál byl kombinovaný a použil se ořech, dub, hruška, jasan i mahagon. Oltář je vyzdoben třinácti reliéfy, osmnácti postavami a množstvím dekorací. Mistrně je na něm zpracována i poslední večeře Krista a jeho snímání z kříže.
Hlavním motivem je ale život svatého Huberta. V levé části ten světský – dětství, mládí, svatba, narození syna a smrt manželky, v pravé části pak jeho život duchovní – vysvěcení na kněze, setkání s biskupem, jeho vraždu a další.
Při návštěvě hospody Kyčerky se nenechte ujít také její odvrácenou část, k níž je možný příjezd osobním automobilem a kde můžete obdivovat zastřešený sloup, pokrytý uměleckými reliéfy. Něco podobného už jsme s manželkou před lety viděli při návštěvě Liptálu, takže bych pro tenhle výtvor zvolil název Strom života II. To ale nic nemění na tom, že i tady se jedná o dílo více jak pozoruhodné a zasluhující si veškerou naši úctu.