Loading...
Procházíte - li královským městem Chrudim s množstvím zachovalých památek, za povšimnutí stojí i dochované části městského opevnění s baštou Prachárna. Najdete je v různých částech města. U nově zakládaného města považoval v minulosti panovník jeho sílu a pevnost v zbudování městských příkopů a hradeb. Vstupy do města uzavřeného příkopy a hradbami umožňovala Horní brána, Dolní brána a Tmavá fortna. Městské opevnění bylo vybudováno pravděpodobně v 2. polovině 13. století, tvořila ho hlavní hradební zeď zpevněna byla věžemi. V 15. století bylo rozšířeno o parkán a hradbu s půlkruhovou baštou. Zrekonstruované městské brány se soustavou bývalých bašt obklopovali z velké části historické centrm města, brány byly v minulosti zbourány. V hradbách lze vidět malé průchody fortny. Na severní straně je průchod - Pardubická, na jižní - Tmavá, zvaný Miší díra, úzký průchod pro pěší dlouhý 27,5 metrů. Najdete ho ve Štěpánské ulici, je bíle omítnut. V 19. století byly rozebrány Dvě vstupní brány. Dnes můžno v Chrudimi vidět zachovanou většinu hradeb s několika baštami a dvěma fortnami.
Horní brána se skládala ze tří bran, nejmenší měla vrata. Prostřední horní brána ležela u tehdejšího vstupu do Břetislavovy ulice a pojila se na věž Hlásku, která byla zbořena roku 1801. Věž byla spojena s protilehlým kostelem N.P.Marie - zdí, do níž byla prolomena brána s hrotitým obloukem. Věž Hláska byla původní součástí hradního opevnění, vysoká čtverhranná, ukončena věžičkou s plechovou městskou orlicí. Bydlíval v ní trubač - hlásný. Zřítila se roku 1717 a již nebyla obnovena. Dolní brána Pražská se skládala ze tří průjezdních věží. Nejodolnější z nich, klenutá byka postavena těsně u dvojobloukového mostu přes náhon řeky Chrudimky. Ještě počátkem 19. století měla ozdobný štít s namalovaným městským znakem. Uzavírala se padací mříží. Druhá prostřední dolní brána byla čtverhranná vysoká se silnými zdmi, úzká s úzkou chodbou, bez jakýkoliv ozdob. Tyto dvě brány byly zbořeny když se stavěla silnice na Vysoké Mýto roku 1822. Třetí tmavá brána byla postavena z tesaných kvádrů, neklenutá s padací mříží.
Tmavá fortna z roku 1439 dnes označována jako Miší díra je úzká, dlouhá chodba s valenou klenbou. Byla opatřena trojími pevnými dveřmi ze silných fošen okovaných železem. Původně byla tak úzká, že mohl projít jen jeden člověk. Její dnešní podoba pochází z roku 1841, kdy byla opravena a omítnuta, také byla rozšířena. V témž roce byly zřízeny od fortny schody směrem dolů a dřevěný můstek byl nahrazen kamenným. Historické opevnění města ukazuje Chrudimské muzeum.
Opevnění kolem města bylo vybudováno již kolem pravěku v období pozdní doby bronzové a doby halštutské, značené jako opevnění raně středověké od 9. do 12. století. Nejstarší městské hradby prošly řadou rekonstrukcí. Dnes si ve městě prohlédnete z více jak 3/4 dochované opevnění Chrudimi i s opevněním předměstí, zbytky bašt a plných věžic. Dochovala se i jedinná věž - Bašta Prachárna, do které se ukládaly střelné zbraně. Chátrající středověká bašta byla opravena a zachráněna, stojí v klášterních zahradách za Muzeem barokních soch, blízko náměstí. Podél hradeb se naskytne pěkná procházka z jihovýchodní strany. Dnes je v ní malé muzeum, od května do září si v ní prohlédnete expozici malého muzea - Městské opevnění Chrudimi.