Chrudim – kostel sv. Josefa
Někdejší klášterní kostel sv. Josefa je dnes sice znám hlavně jako sídlo skvělého Muzea barokních soch, ale za pozornost jistě stojí i samotná sakrální stavba a její historie. A byla to historie pohnutá, zejména po roce 1948. V roce 1949 odsud odešli poslední řádoví bratři a stylový svatostánek následně sloužil úkolům o něco méně bohulibým – stal se totiž skladištěm školního nábytku a nepotřebných divadelních rekvizit. V té době už byl kostel odsvěcen a patřil městu.
Kostel sv. Josefa byl postaven jako součást kapucínského kláštera na místě někdejšího městského příkopu v letech 1662 (položení základního kamene) až 1665 (vysvěcení chrámu a jeho hlavního oboustranného oltáře Boha Všemohoucího, Panny Marie a sv. Josefa Pěstouna). Kostelní krypta vznikla až o čtyři roky později a v roce 1718 byla rozšířena. Po roce 1784 se změnila v podzemní křížovou cestu, jejíž zastavení tvořily polychromované sochy v životní velikosti. Zajímavá je také skutečnost, že právě do kostela sv. Josefa byla pořízena roku 1760 první křížová cesta na Chrudimsku. Vytvořil ji malíř Josef Ceregetti. Dá se také říct, že v podstatě od roku 1837 byl kostel neustále nějak opravován nebo stavebně upravován.
Chrudimský kostel sv. Josefa je rovněž důkazem tvrzení, že úplně za vším je třeba hledat ženu. Zdejší kapucínský klášter vznikl právě v tomto východočeském městě hlavně proto, že to městu i Ferdinandovi II. důrazně doporučila císařova druhá manželka Anna Eleonora Gonzagová. Celý schvalovací proces přitom v podstatě začal již v průběhu roku 1641 a císařské povolení bylo datováno rokem 1655. Zkrátka a dobře: Jsme přece v Čechách …
Typickou kapucínskou stavbu s prostým průčelím, kruhovým oknem a přilehlým trojkřídlým konventem řídil otec Paulus Palatinus. Součástí kostela byla od počátku také Loretánská kaple (víceméně zbourána byla roku 1979), ke které se následně přidala - pod ní umístěná - podzemní kaple Božího hrobu (zbourána v roce 1985). Obě kaple zdobily fresky a iluzivní malby. V roce 1735 přibylo vysoce kvalitní Devotyho sousoší Zvěstování Panny Marie a roku 1778 Ceregettiho fresky. V roce 1902 pak kostel získá výmalbu Martina Matouše. Před vstupním průčelím kostela stávaly sochy Ecce Homo a Mater Dolorosa, které dnes najdeme u kostela sv. Michala.
Z historických událostí 21. století je důležité připomenout rok 2005, kdy byla radou města Chrudim schválena přestavba jednolodního kostela s dřevěnou oratoří na Muzeum barokních soch i úprava někdejších klášterních zahrad na parkovou relaxační zónu. Tento záměr byl realizován v letech 2009 až 2011. Tato přestavba sice poté získala cenu Stavba roku 2011 Pardubického kraje a druhé místo v Soulu, kde se konala mezinárodní soutěž LivCom Awards, ale dnes je hodnocena jako nerentabilní.
Bývalý klášterní kapucínský kostel sv. Josefa najdeme na chrudimském novoměstském Školním náměstí (č.p. 11) a je chráněnou kulturní památkou již od května roku 1958. Tou se stal jako významný dějinný doklad rekatolizace a urbanistického vývoje Chrudimi v době pobělohorské. Od listopadu roku 1990 je někdejší klášterní areál také součástí městské památkové zóny.