Šumavský seriál - den 5. Čertovo jezero
Šumavský seriál je soubor několika cestopisů, nebo lépe řečeno popisů tras, které měly tvořit náplň našeho týdenního hanáckého dobývání jezerního království - Šumava 2009. To, že nás nakonec okolnosti a počasí donutily některé plánované trasy pozměnit, či vynechat nebere nic na jejich aktuálnosti a zajímavosti. Pokud někdo v tomto seriálu najde inspiraci a bude se jeho obsahem řídit, uvidí ze Šumavy to nejzajímavější a spolu s tím i všechna Šumavská jezera.
Trasa: Železná Ruda-Čertovo jezero-Špičák-Železná Ruda
Způsob přesunu: pěší
Délka: cca 11 km
Popis cesty:
Po předešlé náročné a dlouhé trase byl pro dnešní den zvolen oddychový program s pěší procházkou k Čertovu jezeru, obědem v Železné Rudě a odpoledním relaxačním programem v OREA Welness Hotelu Horizont***. Za 1,5 hodiny v bazéně a whirpoolu každý jistě rád těch 100,- Kč obětuje. Kdo ne, zvolí si svůj program dle vlastního uvážení.
Ze Železné rudy vyrazíme po modré turistické značcek pomníku A. Kašpara. Odtud se vydáme po červené značce a dojdeme po ní až k Čertovu jezeru. Cesta povede do kopce s převýšením 350 metrů na 4 kilometrech.
Čertovo jezero leží na jižním svahu Jezerní hory. Zajímavostí obou jezer (Čertova a Černého) je, že mezi nimi (vzdušnou čarou cca 1,5 km) probíhá po hřebeni Jezerní hory hlavní evropské rozvodí mezi Severním (Černé jezero) a Černým mořem (Čertovo jezero). Jezero je položeno ve výšce 1030 m n. m., jeho plocha činí 10,3 ha a největší hloubka je 37 m. Další ze zajímavostí je, že roku 1911 byla kolem Černého a Čertova jezera zřízena rezervace majitelem tohoto panství knížetem Hohenzollernem na podnět zakladatele moderní ochrany přírody Hugo Connwentze. Plocha celého chráněného území Černé a Čertovo jezero je 152 ha. Na Černé jezero však dnes nepůjdeme, je totiž cílem zítřejší etapy.
Od Čertova jezera se vydáme po žluté turistické značce na Špičák. Na samotný vrchol ale zřejmě nedojdeme, proto se nemusíme bát dalšího šplhání. Čertovo jezero se tak stane naším nejvyšším bodem dne. Na vrchol špičáku (1202 m.n.m) vede lanovka. Svůj provoz ale zahajuje bohužel až v polovině června. Zdolání vrcholu tak nechám na kolektivně individuálním rozhodnutí všech zúčastněných.
Zbývající část cesty již není nutné popisovat, půjde se v podstatě středem Železné Rudy podél hlavní silnice. Následovat bude oběd, odpočinek a odpolední návštěva wellnes s možnou procházkou po Železné Rudě a prozkoumáním místních hospůdek a restaurací.
Další díly: