Svátek dračích člunů
Aberdeenský přístav na jihu ostrova Hongkong kdysi býval jakýmsi plovoucím městem. Zátoku vyplňovala změť rybářských sampanů, na kterých lidé pracovali, jedli i spali, a vůbec na nich strávili většinu svého života. Někteří rybáři prý umřeli bez toho, že by kdy šlápli na suchou zem. Dnes se svého času tak početná komunita rozpadá a obyvatelé vesnice na vodě se stěhují na pevninu. Místo nich přibývá drahých plovoucích restaurací svlastními motorovými čluny na Dopravu zákazníků zaberdeenské prayi, nábřežní promenády. Téměř nezměněna však zůstala dva tisíce let stará tradice - svátek a závody dračích člunů.
Svátek připomíná smrt čínského národního hrdiny Ču Juana, který se ve 3. století př. n. l. na protest proti zkorumpované vládě utopil vřece Mi Lo. Podle pověsti na místo spěchali vesničané ve svých člunech vmarné snaze zachránit jeho život. Přitom bubnovali, bušili pádly o vodu a házeli do řeky rýžové knedlíčky zabalené do bambusových listů, aby tak zahnali ryby od Juanova těla.
Od té doby se každoročně slaví svátek Tuen Ng, jak se vkantonštině říká dračím člunům, a rýžové nebo masové knedlíčky vbambusových listech patří mezi tradiční sváteční jídla tohoto dne. Hlavní událostí jsou veslařské závody, konané vaberdeenském přístavu.
Úzké dřevěné čluny jsou zpravidla 11,5 m dlouhé a mají ozdobně vyřezané a malované dračí hlavy a ocasy. Posádku tvoří dvaadvacet veslařů usazených ve dvojicích, kormidelník na zádi a bubeník na přídi. Vsamostatné kategorii pak závodí větší čluny sdvojnásobným počtem veslařů.
Letos spolu zápolí skoro sto týmů zHongkongu. Přístavní promenáda je přecpána diváky, plně obsazené jsou i okolní lodě, vyzdobené při dnešní příležitosti pestrobarevnými praporky. Na startu se řadí tři čluny a ukázněně čekají na povel. Po startovním výstřelu se veslaři zuřivě dávají do pohybu, povzbuzováni rychlými údery bubnu na přídi. Diváci se vtu chvíli mění vjednu nepřehlušitelnou masu a hlasitým pokřikem povzbuzují své favority. Celá trať měří asi 500 m a na jejím konci dosahuje tempo úderů bubeníků a tím i pohybu plavidel fantastické rychlosti. Vítězný člun jako šíp proletí cílovou páskou a diváci jásají. Poražení hledí smutnými zraky do špinavé vody přístavu, zatímco vítězové triumfálně mávají pádly nad hlavou. A kdo si špatně vsadil, může se utěšovat tím, že takových soubojů dnes uvidí ještě nejméně třicet.