Loading...
Když jsem se v sedm hodin ráno vypotácela z autobusu společnosti Student Agency, vypadala Kodaň tajemně. Stožáry plachetnic vystupující z mlhy kanálů připomínaly lodě pirátů z Karibiku. Mrtvé město obklopené piráty spícími na palubách svých lodiček.
Pro dokreslení dojmu jsem první den dopoledne zamířila do Christianie, neznámějšího squattu v Evropě. Nebojím se totiž ani pirátů ani alternativního způsobu života. V Christianii se mi stalo to, co asi většině návštěvníků, a to že jsem se nechala odradit prvním dojmem. Dopoledne se toto místo probouzelo. Několik mužů (vzhledem bezdomovci) se hřálo u ohně, stoly v baru pokapané voskem byly plné poloprázdných sklenic od večera, v areálu se volně pohybovali psi a obchod s kuřivem se znamením listu se právě otvíral. Budovy byly pokreslené, mimo hlavní zónu byl nepořádek, místo samotné vyvolávalo pocit alternativního chaosu a mírné deprese. Je určitě dobré Christianii vidět, ale podle průvodců by se neměl návštěvník nechat odradit prvním dojmem a měl by navštívit i odlehlejší části Christianie, kde jsou prý malebné domečky a kde žije komunita umělců. Na to jsem neměla.
Christianie má vlastní samosprávu, vlastní noviny, webové stránky (www.christiania.org), atd., je to každopádně zajímavé místo.
Další tajemné místo, které mě čekalo byla malá mořská víla, postava z pohádky Hanse Christiana Andersena. Socha je to opravdu nádherná a i v deštivém počasí byla obklopená spoustou turistů. Víla, která se jakoby omylem ocitla na nenápadné skále kodaňského přístavu a tak nějak stydlivě kouká bokem (…..jsem přece nahatá, tak mě neočumujte….) je v blízkosti staré vojenské pevnosti – Citadely, která byla vybudována aby chránila kodaňský přístav.
Cesta od centra Kodaně k malé víle může vést podél moře nebo ulicí Voldgade, kde je jeden z královských paláců – Rosenborg slot, obklopený překrásnými zahradami. Kromě tohoto paláce vlastní královská rodina Amalienslot, což je hlavní sídlo dánské královské rodiny a dále reprezentativní palác Christiansborg slot, který je využíván i jako sídlo dánské vlády. Tento poslední jsem si prohlédla i uvnitř. Prohlídka vede trůním sálem i gobelínovým sálem, kde královna pořádá bankety a slavnostní večeře. Úcta ke královské rodině je v Dánsku velmi silná, Dánsko je nejstarším královstvím v Evropě. Aby se Dánům to množství králů nepletlo, je každý král buď Frederik nebo Kristián (významní králové mají svoje jezdecké sochy v centru města). S naší historií je královská rodina spjatá především díky královně Dagmar, což byla česká princezna, dcera Přemysla Otakara I. Původně se jmenovala Markéta, sňatkem s dánským králem Valdemarem II získala jméno „Dagmar“.
Kromě návštěvy královského paláce doporučuji návštěvu Národního muzea, které je v neděli přístupné zdarma. Je obrovské, takže je třeba si vyčlenit alespoň tři hodiny pouze na dánskou historii. Stojí to za to, nápisy runovým písmem a kult slunce připomínající starověký Egypt, tradice Vikingů….…..to všechno pro mě bylo poznání při kterém mrazilo. Kromě dánské historie jsou v muzeu expozice starého Egypta, etnografické sbírky, museum hraček, atd.
Dále doporučuji Rundetaarn, bývalou královskou observatoř, nyní vyhlídkovou věž. No a na závěr, když už je všechno splněno, tak doporučuji toulat se po městě, vysedávat u kanálů (těch mořských), vychutnávat atmosféru a dánské pivo. Když jsme u těch potravin…..draze je ve státě dánském!
Několik praktických informací na závěr: dva dny na Kodaň stačí. Pokud se tam nevydáte letecky doporučuji autobus SA v pátek večer z Prahy a v neděli večer z Kodaně. Ubytování v Kodani je poměrně drahé, stejně tak jídlo (Burger King u radnice mě zachránil). Nákup dárků je také náročný, ale pokud najdete obchodní dům sítě Tiger (nedaleko Rundetaarn), kde je vše za 10 - 20 DDK, pak se dá nakoupit i pro tři děti.