Templštýn (Templštejn), údolím řeky Jihlavy (Biskoupská hadcová step, Hrubšice), Ivančice
V roce 2011 jsme poprvé vyrazili do nedalekého údolí řeky Jihlavy, součásti a přirozené osy Přírodního parku Střední Pojihlaví. Na jaře roku 2015 a v létě 2020 jsme si tutéž procházku zopakovali.
Oblast o rozloze 1500 ha se rozprostírá od Mohelna až po Ivančicko. Park patří v Jihomoravském kraji mezi nejcennější a jeho různorodost vytváří podmínky pro život mnoha druhů živočichů a rostlinstva. O jeho mimořádných hodnotách svědčí i fakt, že zde bylo vyhlášeno několik maloplošných chráněných území (Velká skála, Biskoupská hadcová step, Biskoupský kopec, rezervace Nad řekami atd.)
Naším hlavním cílem a zároveň největší historickou i kulturní zajímavostí tohoto území byla zřícenina hradu Templštejn.
Z Ivančic jsme odbočili do Hrubšic a za vsí zaparkovali své dostavníky. Potom jsme po červené šlapali asfaltovou stezkou proti proudu řeky Jihlavy. Krajina byla pestrá a cestou se hodně se měnila.
Hned za Hrubšicemi jsme po levé ruce míjeli Přírodní rezervaci Nad řekami (7,78 ha/ 238 – 272 m.n.m.). Rezervace (vyhlášena v roce 1979) je součástí lokality Údolí Jihlavy a patří do soustavy NATURA 2000. Území ochraňuje především teplomilná společenstva na hadcích s bohatým výskytem vzácných druhů živočichů (ještěrka, sysel, ťuhýk, kudlanka, saranče, lelek, roháč,slepýš, motýli) a rostlin (zeměžluč, kavyl, koniklec, sleziník a další).
Po naší pravé ruce (nad levým břehem řeky Jihlavy) na tuto rezervaci volně navazovala další přístupná lokalita - Biskoupská hadcová step (chráněná 2,2 ha oblast), skalnaté stepní svahy ležící na hadcovém podloží v nadm. výšce 228 - 270 m.
Míjeli jsme rozcestník U pustého mlýna a pokračovali dál malebnou krajinou. Zatím co, po ruce levé již bylo zalesněno, po naší pravé se střídaly jehličnaté a smíšené lesy s lukami, zaoblenými kopci a romanticky vyhlížejícími skalisky. Procházka (4,5 km) byla až k templštejnskému rozcestníku odpočinková. Na rozcestníku jsme odbočili doleva a barvu červenou vyměnili za žlutou.
Pár desítek metrů po odbočce jsme ale omylem sešli ze žluté doprava a dostali se na překrásné přírodní vyhlídky. Po znovunalezení značky jsme pak lesní cestou podél potoka funěli do prudkého kopce (asi 600 m) až ke zřícenině hradu.
Od roku 2014 je 41 hektarová oblast, nacházející se na příkrých svazích a skalách nad řekou Jihlavou kolem Templštejna (235 – 385 m.n.m.), vyhlášena Přírodní rezervací Templštejn.
Hadcové půdy jsou zde extremně zásadité s vysokým obsahem magnesia, nízkou schopností zadržovat vodu a s nedostatkem živin. Na takovémto podkladě rostou pouze určité rostliny.
Na zřícenině je od prosince 2014 nově vybudovaná parádní dřevěná hradní vyhlídka.
Hrad TEMPLŠTEJN byl vystavěný vysoko na skále, obtékané ze dvou stran meandrem řeky Jihlavy, koncem 13. stol. řádem templářů. V první polovině 16. stol. patrně po velkém požáru zanikl.
http://www.templstejn.cz/hrad-templstejn/historie-hradu/ na těchto webových stránkách je podrobně popsána historie Templštejna.
I když zůstaly pouze zbytky jádra, budov, dvorních traktů a obvodových hradeb, měla zřícenina své kouzlo a naskytly se nám odtud krásné výhledy do okolí. Dalším zachovalým pozůstatkem byla (v současnosti 7,5 m hluboká) studna, vybudovaná v nejvyšším místě hradu. Ke studni se váže pověst (viz výše vložené stránky).
Skutáleli jsme se pak z hradu zpět na asfaltku, přešli most přes řeku (po žluté) a dostali se rekreačního zařízení, kde by se za normálních okolností dalo občerstvit. Bohužel přes elektrické vedení akorát v den výletu spadl strom a tak nám ani kafčo neuvařili. Pokračovali jsme v procházce (s dešťovou přeháňkou za zády). Drželi jsme se žluté až k Biskoupskému kopci (397 m.n.m.). Asi 300m nad rozcestníkem Biskoupský kopec jsme odbočili doprava na neznačenou polňačku. Cesta nás dovedla do vesnice Biskoupky (zde celá trasa cesty na mapě).
Dorazili jsme až k penzionu Zoopark Čarodějnický dvůr. V ZOO se nacházeli koníci, surikaty, nosál, klokani a barevné rybičky. Zvířátka byla pastvou pro oči nejen pro malé návštěvníky. Za zdolané kotáry jsme se odměnili výborným chlazeným pivem. Z venkovní terasy penzionu jsme si užili výhledů na Biskoupskou hadcovou step. Zpět k autu do Hrubšic k dostavníkům jsme to měli po silnici 1 kilometr.
Délka trasy cca 11 km
V létě se dá v řece Jihlavě výborně osvěžit.
TIP:
Cestou z Hrubšic je možné se zastavit v nedalekých Ivančicích a mrknout na městečko z funkcionalistické rozhledny Rény (nebo také Rozhledny Alfonse Muchy), nacházející se ve výšce 253 m. n.m. na kopci Réna nad řekou Jihlavou a potom se projít údolím řeky (cca 1,5 km) ke Stříbskému mlýnu.
Použité odkazy:
http://www.templstejn.cz/hrad-templstejn/historie-hradu/
Články související s výlety v okolí řek Jihlavy a Oslavy:
Mohelnská hadcová step, dalešická přehrada a Dalešický pivovar ř. Jihalva
Dolní Kounice - Klášter Rosa Coeli (Růže nebeská) - ř. Jihlava
Levnov, Malá skála, Senoradský mlýn - ř. Oslava
Údolím Oslavy - Lamberk, Skřipina