Loading...
Během pobytu v hotelu poblíž Sousse jsme přijali nabídku na výlet s průvodcem do čtvrtého nesvětějšího města islámu, Kairouanu.
Cesta. Už během cesty nás průvodce roztomilou češtinou uváděl do zvyků a tradic Tuniska. Má za manželku češku a tak může srovnávat. Dozvěděli jsme se jak to je v Tunisku v rodinách, kdo je hlavou rodiny a kdo rozhoduje o jakých věcech.
Kairouan. Po příjezdu do města jsme nejprve zamířili do jakési turistické správní kanceláře, kde jsme si koupili za 10 DT kombinovanou vstupenku a kdo chtěl, přikoupil si za 1 DT povolenku na focení a filmování. V této budově je prodejna místních specialit od parfémů přes ovoce, bonbóny a olivový olej až po textil.
Nádrže Aghlabid. Nahoře ze střechy je pak pěkný rozhled. Přímo vedle jsou obrovské nádrže Aghlabid, jakési bazény, na zadržování vody. Větší z nich má 128m v průměru a je až 5m hluboká. Dříve ji napájel akvadukt ze vzdálenosti 35 km.
Sidi Sahab. Před památkou "mauzoleum Sidi Sahab" byla policejní hlídka a i uvnitř nás doprovázel civilista se zavěšeným samopalem na bedrech. Samotná stavba byla komplexem zahrnujícím nejen mauzoleum ale i medresu (školu), mešitu a nádvoří s mnoha vchody do místností, které dodnes slouží jako levné ubytování pro poutníky do Kairouanu.
Medina. Následně jsme zamířili do mediny, obchodního centra města, na prohlídku. Doprovázeli nás dva policajti v civilu abychom se cítili bezpečně. Mezi bazary, krámky s pochutinami a s různým orientálním zbožím nás ale nic neohrožovalo a tak jsme nabyli dojmu, že jde spíš o propagační tah. Zajímavá byla návštěva legendární studny z níž pomocí dřevěných převodů a lan čerpali svatou vodu, dle legendy spojenou s pramenem v Mekce. S pomocí velblouda a mnoha dřevěných převodů se voda čerpá vzhůru.
Velká mešita. Další a poslední navštívenou pamětihodností byla nejstarší mešita Tuniska - Okbova. Její minaret je vlajkovou lodí reklam na návštěvu Kairouanu a je již z dálky viditelný. Je to ten nejtlustší minaret jaký jsem kdy viděl.
Prohlédli jsme si nádvoří před mešitou, mramorem obložený otvor do studny uprostřed nádvoří a nahlédli i do mešity. Dovnitř se nesmí. Na nádvoří vedle studny je vyvýšená kamenná plošinka, kam se dostanete po pár schodech. Ta sloužila k určování doby motlidby či začátku ramadánu podle, na ní umístěných, slunečních hodin.Kairouan je zajímavě místo i jinak. Je tu obvykle o 10°C více než v okolí, leží průměrně 12m pod hladinou moře a ze Sousse je to jen 60 km.